Mazs puisītis ASV izmaina medicīnas vēsturi, kļūstot par pirmo cilvēku pasaulē, kam veikta kombinētā transplantācija
Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV) veikta pasaulē pirmā kombinētā sirds un aizkrūtes dziedzera transplantācija mazam zēnam, vēsta BBC.
Īstons kļuvis par pirmo cilvēku pasaulē, kuram veikta šāda kombinēta transplantācija. Novatoriskā procedūra tika veikta, lai glābtu zēna dzīvību, taču tā ir arī solis pretī izmaiņām orgānu transplantācijas jomā.
Transplantētajiem aizkrūtes dziedzera audiem vajadzētu palīdzēt ķermenim sarast ar jauno sirdi un apstādināt ķermeni no jaunā orgāna atgrūšanas. Vairākus mēnešus pēc operācijas zēnam klājas labi – aizkrūtes dziedzeris darbojas un tas nozīmē, ka viņa paša ķermenis spēj veidot imūnās šūnas, kas galu galā var samazināt vai pat novērst vajadzību lietot zāles pret transplantētā orgāna atgrūšanu visa mūža garumā.
Aizkrūtes dziedzeris palīdz attīstīties T-šūnām, kas cīnās ar svešām vielām organismā. Tas māca šīm imūnsistēmas šūnām, kas ir "paša" un kas nav, tādējādi parādot, kam var “uzbrukt”, bet kam nē.
Ārsti uzskata, ka transplantējot zēnam aizkrūtes dziedzera audus no tā paša donora, kura sirds pārstādīta mazajam puisēnam, dod cerību, ka viņa ķermenis jauno orgānu pieņems.
Īstona stāsts
Īstons piedzima ar vāju sirdi un imūnsistēmas problēmām. Savus pirmos septiņus dzīves mēnešus viņš pavadīja slimnīcā, daļu no šī laika esot pieslēgts dzīvību uzturošām iekārtām. Zēnam veiktas vairākas sirds operācijas un ārstētas vairākas smagas infekcijas, ar kurām viņa ķermenis pats nespēja cīnīties imūnās sistēmas īpatnību dēļ.
Zēna ārstējošais ārsts piedāvāja veikt eksperimentālu transplantāciju, kas nekad iepriekš pasaulē nebija īstenota praksē. Īstonam bija nepieciešama jauna sirds, kā arī jauns aizkrūtes dziedzeris. Ceļš uz operāciju aizsākās jau 2021. gada vasarā, kad Īstonam bija vien seši mēneši.
“Darbs, ko mēs veicām laboratorijā, bija balstīts uz aizkrūtes dziedzera izmantošanu kopā ar sirds transplantāciju, lai attīstītu toleranci. Visa iesaistīto ārstu komanda domāja, ka tas varētu nostrādāt, un tā patiesi bija. Īstona gadījums dod jaunu cerību staru orgānu transplantācijas pacientiem,” sacīja viens no puisēna ārstiem, Džozefs Tureks no Djūka universitātes slimnīcas.
Ārstu komanda, kas rūpīgi seko līdzi Īstona stāvoklim, plāno noņemt imūnsupresīvās zāles, lai saprastu, kā zēna organisms tiek galā bez tām.