Ja tev darbavietā nav labu draugu, nevajag par to bēdāties
foto: Shutterstock
Ir jauki, ka citiem darbā ir labi draugi, taču nav vērts krist izmisumā, ja tev tādu nav.
Attiecības

Ja tev darbavietā nav labu draugu, nevajag par to bēdāties

Jauns.lv

Nejūties kā neveiksminieks, ja neuzturi ciešu draudzību ar kolēģiem darbavietā. Kolēģiem nav jākļūst par labākajiem draugiem, lai sasniegtu savus mērķus darbā.

Ja tev darbavietā nav labu draugu, nevajag par to ...

Šajos grūtajos laikos tā var būt svētība, ja darbā ir labs draugs, kuram varat uzticēties un parunāties. Pētījumi atklājuši, ka tas var pat veicināt lielāku apmierinātību ar darbu: aptaujā, kurā piedalījās vairāk nekā 195 600 darbinieku ASV, noskaidrots, ka tie, kuri ir apmierināti ar darbu, bieži vien ir tie paši cilvēki, kuri atzinuši, ka viņiem darba vietā ir persona, kurai var uzticēties, raksta HuffPost.com.

foto: Pixabay.com

Taču - vai tas, ka darbā nav neviena tuva cilvēka, nozīmē, ka tev ir problēma? Īsti ne. Ja jūties neērti un mazvērtīgi tikai tāpēc, tad zini, ka daudzi cilvēki jūtas tāpat.

Pieaugušā vecumā ir grūti iegūt draugus, nemaz nerunājot par draugiem darbavietā. Un tas, ka cilvēki pavada vairāk nekā 2000 stundu gadā ciešā tuvumā ar saviem kolēģiem, nenozīmē, ka ar viņiem automātiski kļūst par draugiem.

"Ja padomājat, ka cilvēki jūsu birojā ir atlasīti pēc viņu prasmēm, nevis personības, tad jādomā, kā mums vispār izveidot komandu, ja katrs ir ar citādu personību,” situāciju komentē klīniskā psiholoģe Taniša Reindžere, kura praktizē Nevadas štatā. "Spiediens izveidot šīs dziļās, pilnvērtīgās un jēgpilnās attiecības darbā nav pamatots, jo tikpat labi blakus sēdošie kolēģi var būt pilnīgi pretstati personības ziņā."

foto: Pixabay.com

Pandēmijas laikā cilvēki šo spiedienu var izjust vēl vairāk. Psihoterapeite Šenona Garsija atzīst, ka draugu trūkums darbā ir izplatīta tēma viņas klientiem ar sociālo trauksmi. "Attālinātais darbs un sociālā distancēšanās ir apgrūtinājusi spēju draudzēties darba vietā," viņa neslēpj.

Ja nesatiekam savus kolēģus klātienē, mums ir mazāka iespēja izveidot ciešas draudzības. Ja vēlies darbavietā iegūt draugus, tas var prasīt vairāk pūļu, nekā tas bija agrāk. “Es esmu piemērs tam. Man ir izveidojušās ciešas draudzības, kas bija vairāk nekā koleģiālas, taču esmu strādājusi arī birojā, kur man bija daudz paziņu un nebija neviena drauga. Darba draudzība var palīdzēt saīsināt garas, garlaicīgas dienas, taču es esmu stingri pārliecināta, ka nav obligāti jādraudzējas ar kolēģiem, lai būtu apmierināts ar darbu un profesionāli veiksmīgs,” saka speciāliste. 

foto: Pixabay.com

Darba draudzība var būt svētīga, taču tā var būt arī apgrūtinoša. Svarīgi ir izturēties pret visiem draudzīgi un ar cieņu. "Ļoti interesanti ir tas, cik daudziem cilvēkiem darbā ir draugi, bet, kad viņi maina darbu, draudzības beidzas," akcentē psihoterapeite Estere Perela. Ir patiešām skaudri apzināties, ka gadiem ilgā cīņa viena uzņēmuma vai iestādes mērķu labā, darot lietas plecu pie pleca, rada tik trauslu draudzību, kas var izšķīst pāris gadu vai pat mēnešu laikā.

Te gan var gūt labu mācību. Ir jauki, ka citiem darbā ir labi draugi, taču nav vērts krist izmisumā, ja tev tādu nav. Labāk ir koncentrēties uz savām vērtībām un labi darīt sev uzticētos pienākumus. Ja vēlies darbā draugus un tev to nav, ir normāli justies vientuļam un par to skumt, taču atceries, ka draudzības izveidošana prasa laiku un pūles.

foto: Pixabay.com

Un, ja tu nevēlaties iegūt draugus darba vietā, arī tas ir normāli. Garsija norāda uz britu antropologa Robina Danbara pētījumu, kurā apgalvots, ka mūsu smadzenes ierobežo tuvu attiecību skaitu līdz aptuveni pieciem cilvēkiem. "Iespējams, jums jau ir piecinieks ārpus darba vietas," saka Garsija. 

Labā ziņa ir tā, ka jums nav jādraudzējas ar saviem kolēģiem, lai būtu cilvēks, ar kuru kopā cilvēki vēlas strādāt. Lai gūtu panākumus, tev vienkārši ir jābūt draudzīgam. “Karjera nerodas vakuumā, tā rodas, sadarbojoties ar citiem, tāpēc ir vērts būt mazliet draudzīgam, izpalīdzīgam un saprotošam, strādājot kopā ar citiem,” norāda eksperte. Ja tu strādā attālināti, savu draudzīgumu vari izrādīt, nosūtot savam kolēģim ziņu, ka tev patika viņa nesenā ideja vai priekšlikums. Vari arī kolēģi uzaicināt uz virtuālo kafiju, kad 15 minūtes parunājaties viens ar otru, kā jums abiem iet, strādājot attālināti. Jums nav jādraudzējas, taču jābūt draudzīgam, lai savā darbā justos labi.

 

Tēmas