Aizraušanās ar slavenībām un sekošana viņu dzīvei. Slimīgi vai tomēr normāli?
foto: Shutterstock
Cilvēkam ir dabiski kādu apbrīnot, tieši tāpēc bieži gadās, ka mums ir kāda slavenība, kurai esam pieķērušies vairāk nekā citām. Mūsdienās sekot kāda ikdienas dzīvei ir elementāri, jo īpaši, ja slavenais cllvēks ir aktīvs sociālo tīklu lietotājs.
Attiecības

Aizraušanās ar slavenībām un sekošana viņu dzīvei. Slimīgi vai tomēr normāli?

Jauns.lv

Dažkārt cilvēks aizraujas ar savu iekāres objektu tik ļoti, ka aizmirst par cilvēkiem, kas ir viņu acu priekšā, veltot maz laika savai ģimenei un draugiem, vēsta portāls psychologytoday.com.

Aizraušanās ar slavenībām un sekošana viņu dzīvei....

Cilvēkam ir dabiski kādu apbrīnot, tieši tāpēc bieži gadās, ka mums ir kāda slavenība, kurai esam pieķērušies vairāk nekā citām. Psihologi mierina, ka tas nav nekas ārkārtējs, kamēr vien tās nesāk traucēt īstajām attiecībām. 

foto: unsplash.com

Jauniešiem “fanošanu” var piedot

Ieķeršanās slavenībā ir īpaši izplatīta pieredze pusaudžu vecumā. Bieži vien jaunā cilvēka uzmanības centrā ir popdziedātājs, filmu zvaigzne vai cita vecumam atbilstoša sabiedriski zināma persona. Daudzi no mums atceras, ka reiz sapņojām par attiecībām ar kādu dziedātāju, aktieri vai sportistu. Pētot šo tēmu, psiholoģes Sāra E. Ēriksone un Sonja Dal Cina novērojušas, ka šādu “ieķeršanos” slavenā personā var nodēvēt par parasociālām attiecībām jeb tādām, kur tiek radīta attiecību ilūzija ar radio, televīzijas vai filmas varoni, izdomātu vai reālu personu.

Taču šī persona tiek uzskatīta par zināmu, pazīstamu pat tad, ja nekad nav dzīvē satikta. Psiholoģes norādīja, ka jauniešiem, kas tikai sper pirmos soļus romantisku attiecību veidošanā, šāda iemīlēšanās neaizsniedzamā elkā nav nekas slikts, tas ir arī vēl viens veids, kā jaunieši var iepazīt sevi un attiecību nozīmi. Taču jaunības dienu ieķeršanās rada arī negatīvas sekas, kā apliecina Ēriksone un Dal Cina, bieži vien šīs “attiecības” radīja jauniešiem zemu pašvērtējumu, vilšanos un kultivēja negatīvu priekšstatu par sevi.

foto: unsplash.com

Velti tērējam laiku vai “esam attiecībās”?

Ja jauniešiem šāda aizraušanās ir pieļaujama, kas mainās, kad mēs pieaugam? Viena problēma ir saistīta ar laika un enerģijas daudzumu, kas veltīts savas iecienītākās slavenības sekošanai, jo to mēs varētu pavadīt daudz produktīvāk.

Pētniece Agnese Zsila norāda uz gadījumiem, kad slavenību pielūgšana jau robežojās ar maniakālu aizraušanos, un šādā gadījumā ir saistīta ar garīgās veselības problēmām, piemēram, trauksmi un depresiju. Savos pētījumos viņi atklāja, ka tiem pieaugušajiem, kas pielūdz slavenības, ir liela iespēja saskarties ar nespēju koncentrēties, uzmācīgām domām un sliktu laika menedžmentu.

Savā rakstā par saistību starp slavenību pielūgšanu un problemātisku sociālo mediju lietošanu Agnese Zsila pierāda, ka aizraušanās ar kādu slavenību ir cieši saistīta ar atkarību veicinošu uzvedību, tostarp problemātisku interneta lietošanu un vājām sociālajām prasmēm. Viņa min, ka bieži vien cilvēki, kas uzmācīgi aizrāvušies ar kādu slavenību, bieži vien nejūtas pietiekoši droši pieķerties citiem, piemēram, savam draugam vai pat ģimenes locekļiem. Pētniece norāda, ka ir atšķirība starp simpātijām pret kādu populāru cilvēku un apsēstību un iedomātām attiecībām. “Uzmācīga, maldīga emocionāla saite ar svešu cilvēku noteikti cilvēkam liecina par kādu iekšēju problēmu,” norāda speciāliste.

Izvēlies realitāti

Lai gan aizraušanās un sekošana līdzi kādas slavenības dzīvei var šķist nekaitīga laika pavadīšana, tomēr ir vērts apzināties, ka savu laiku varam pavadīt arī citādāk, iziet pastaigā, lasot grāmatu vai stiprinot saites ar savu ģimeni, draugiem. Taču, ja zem šīs “fanošanas” slēpjas ilgas pēc romantiskām attiecībām, iespējams, ka jāmeklē tās, bet īstas, ar reālu partneri, nevis kādu slavenību.