Vai Covid-19 ir bīstamāks grūtniecēm?
foto: Unsplash
Ilustratīvs foto
Bērni

Vai Covid-19 ir bīstamāks grūtniecēm?

Jauns.lv

Lai pasargātu sevi no inficēšanās ar Covid-19 grūtniecēm, tāpat kā ikvienam citam cilvēkam tiek ieteikta sociāla distancēšanās. Tomēr kādu ietekmi jaunais koronavīruss var atstāt uz grūtniecību?

Vai Covid-19 ir bīstamāks grūtniecēm?...

BBC vēsta – lai gan aizvien ir daudz nezināmā jautājumos par to, kā Covid-19 var ietekmēt grūtniecību, neizskatās, ka sievietes gaidībās slimotu stiprāk par jebkuru citu veselīgu pieaugušo, kurš saķēris vīrusu. “Ja būtu milzīgs risks, mēs to tagad jau redzētu,” norāda Londonas Impērijas koledžas dzemdniecības profesors Kristofs Lī.

Tāpat kā lielākā daļa cilvēku inficēšanās gadījumā, arī lielākā daļa grūtnieču izjūt vieglus vai mērenus simptomus un pēcāk atveseļojas. Simptomi sevī iekļauj klepu, drudzi elpas trūkumu, galvassāpes un ožas zudumu.

Jaunais koronavīruss var būt problēma tad, ja sieviete piedzīvo smagu slimības gaitu, tomēr tādi gadījumi esot retums. Tikmēr melnādainās sievietes, aziātes vai citas etnisko minoritāšu pārstāves gaidībās, saslimstot ar Covid-19, tiek mudinātas ātri vērsties pēc palīdzības, ja rodas raizes par veselību grūtniecības laikā, jo viņām var būt lielāks vīrusa komplikāciju risks.

BBC vēsta, ka sievietes ar nopietnām sirds problēmām ir ļoti augsta riska grupā, tāpēc viņām ieteikts palikt mājās un izvairīties no jebkāda tieša kontakta ar cilvēkiem.

Tāpat medijs raksta, ka daži vīrusi grūtniecēm norit smagāk, taču nav pierādījumu, ka tāpat tas būtu ar Covid-19.

Pētījums

Lielbritānijā tika veikts pētījums ar 427 grūtniecēm, kuras nonāca slimnīcā ar Covid-19. Atklājās, ka lielākā daļa bija sešus un vairāk mēnešus stāvoklī, parādot, cik būtiska ir sociālās distancēšanās ievērošana trešajā trimestrī.

Sievietes ar tumšu ādas krāsu, mātes vecumā virs 35 un topošās māmiņas ar ataptaukošanos daudz biežāk nonāca slimnīcā plaušu saslimšanas dēļ. Lielākā daļa sieviešu veiksmīgi laida pasaulē mazuļus, lai gan vienai no 10 sievietēm bija vajadzīga intensīvās terapijas aprūpe. Mazāk nekā 20 mazuļi piedzima pirms 32. grūtniecības nedēļas.

Nekādu pierādījumu par palielinātu spontānā aborta risku inficētām sievietēm nav.

Dati no Ķīnas rāda, ka trīs no 33 bērniem, kuri piedzima ar Covid-19 inficētām māmiņām, arī inficējās ar vīrusu. Nav gan skaidrs, kā tas notika – dzemdē, dzemdību laikā vai īsi pēc nākšanas pasaulē, nonākot kontaktā ar savu māti.

Tāpat nav pierādījumu, ka vīruss varētu radīt problēmas bērna attīstībā.