Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Eiropā, kur apgraizīšana nav standarts, jaunajam vīrietim tas ir jāizstāsta atsevišķi – ka viņam katru reizi mazgājoties ir jāatver savs dzimumloceklis, jāizmazgā, turklāt ar ziepēm! (Foto: Shutterstock)

3 lietas, kas pusaugu zēnam jāizstāsta par seksuālo veselību 2

Bērni
2019. gada 17. decembrī 06:22 2019. gada 17. decembrī 06:22
  Mammamuntetiem.lv
Neraugoties uz to, ka šis ir informācijas pārbagātības laikmets, bieži vecākiem trūkst elementāru zināšanu par seksuālo veselību un cilvēka fizioloģiju, – speciālisti šādi secinājuši diskusiju ciklā “Seksuālā (ne)kompetence”. Urologs Kārlis Mičulis stāsta, kas katram pusaugu zēnam ir jāzina par savu seksuālo veselību un fizioloģiju.

Sēklinieku pārbaude

Viena lieta, kā katrs jaunietis un arī pieaudzis vīrietis var veicināt savas veselības saglabāšanu, ir regulāra sēklinieku pārbaude ar mērķi laikus atklāt sēklinieku audzēju. Urologs Kārlis Mičulis stāsta, ka šī pārbaude nav sarežģīta un jāveic gan zēniem, gan nobriedušiem vīriešiem. “Latvijā bieži netiek diagnosticētas slimības, kuras varētu konstatēt ļoti viegli. Agrīnā stadijā sēklinieku audzējs ir ļoti veiksmīgi ārstējams. To var atklāt ļoti vienkārši – reizi pusgadā, piemēram, dušā aptaustot sēkliniekus,” pamāca urologs. Sajūtot kādus veidojumus vai sāpes, ir jāvēršas pie speciālista, lai veiktu izmeklējumus.

Spontāna erekcija

Kārlis Mičulis skaidro, ka nereti vecāki neizprot, kas notiek ar pusaudzi: “Ir skaidrs, ka šajā laikā notiek hormonālas izmaiņas un pusaudži piedzīvo zināmu nestabilitāti. Šo izmaiņu dēļ ir normāli, ja jaunietim ir pastiprināta interese par dzimumdzīvi un savu attīstību.” Speciālists atzīmē, ka pusaudža vecumā ir normāli, ja jaunietim rodas spontāna erekcija un sēklas noplūde, kuru viņš nespēj kontrolēt. “Arī pieaugušiem vīriešiem rīta erekcijai ir jābūt. Tāpat ir normāli, ja pieaugušam vīrietim pa nakti erekcija spontāni notiek vidēji astoņas reizes.”

Dzimumlocekļa mazgāšana – ar ziepēm!

Urologs uzsver, ka jauniešiem noteikti ir jāizstāsta par personīgo higiēnu. “Mazam zēnam, apmēram līdz 6 gadu vecumam, loceklim fizioloģiski ādiņu atvilkt nevar. Eiropā, kur apgraizīšana nav standarts, jaunajam vīrietim tas ir jāizstāsta atsevišķi – ka viņam katru reizi mazgājoties ir jāatver savs dzimumloceklis, jāizmazgā, turklāt ar ziepēm! Tas ir normāli, un daudzi to nezina. Pēc tam loceklis ir jānoslauka un jāaiztaisa,” stāsta urologs. Viņš uzsver, ka šīs lietas, kas pieaugušajiem varbūt šķiet elementāras, bērns pats izdomāt nevar, ja neviens viņam to nav pastāstījis.

Lai veicinātu sabiedrības informētību un izpratni par seksuālo un reproduktīvo veselību un seksuālo kompetenci kopumā, novembrī un decembrī otrdienu vakaros "Mammamuntetiem.lv” rīko speciālistu diskusiju tiešraides. Diskusijas tiešraidē un pēc tam arhīvā vērojamas Facebook.com/Mammamuntetiem plkst. 20.00–21.00, un skatītājiem ir iespēja uzdot savus jautājumus speciālistiem.

Nākamā diskusija skatāma 17. decembrī, plkst. 20.00–21.00 Facebook.com/Mammamuntetiem.

Saistītās ziņas

"Pēc trim gadiem es tevi varu padzīt no mājām..." Mammas vēstule meitai pusaudzei 12
13 gadu veca pusaudze nopelna 2,5 miljonus ar savu "Instagram", bet viņas tēvs par to dusmojas 5
4 grūtas tēmas, par kurām ar pusaudzi būtu jārunā tieši tētim, nevis mammai 2

Sadarbībā ar:

Citi šobrīd lasa

Omulīgi, neķītri un jautri - Jurijs un Svetlana Žigajevi jeb pašmāju trakulīgākais pāris internetā 1
11 gadus pēc traģēdijas naktsklubā viņa dzīvoja paralizēta un nomira vienatnē Covid-19 dēļ
Latgalietis nofilmē "varoņdarbu", kā Kuldīgā uz ielas "izslēdz" nevēlamu garāmgājēju (necenzēta leksika: 18+) 8
Skatīt visus komentārus

Выяснилось, почему сын герцогини Меган и принца Гарри не общается с другими детьми

"Переплюнул все рамки этики и адекватных вопросов": Максим Галкин разочаровал зрителей передачи "Сегодня вечером"