Skotu pensionāre, kura spēj saost Parkinsona slimību, palīdzējusi izstrādāt testu slimības agrīnai noteikšanai
Skotu izcelsmes pensionējusies medmāsa Džoja Milna (68), kura pavēstījusi, ka ar ožu spēj noteikt Parkinsona slimības simptomus, palīdzējusi zinātniekiem izstrādāt testu, ar kuru iespējams atklāt slimību tās agrīnā stadijā, vēsta ārvalstu mediji.
Līdz šim Parkinsona slimību diagnosticēt agrīnā stadijā, kad to vēl iespējams novērst, nav bijis iespējams.
Ar Milnas palīdzību izstrādātais tests dod cerības mediķiem noteikt, vai pacientu skārusi hroniskā nervu slimība. Tādējādi slimības skartajiem, lietojot eksperimentālas zāles, tiek sniegta iespēja pasargāt nervu šūnas no bojāejas.
Kamēr lielākā daļa cilvēku Parkinsona slimību noteikt nespēj, Milna, kuras oža ir jutīgāka, stāsta, ka tai ir muskusa aromāts.
Džoja Milna par savām spējām pirmo reizi pārliecinājusies pēc tam, kad 1985.gadā Parkinsona slimības aromātu piefiksējusi savam vīram. Sākotnēji viņa domājusi, ka specifiskā smarža saistīta ar vīrieša higiēnu, bet laika gaitā, strādājot slimnīcā, viņa konstatējusi, ka vīra aromāts ir tāds pats, kā Parkinsona slimības pacientiem. Un tik tiešām - pēc 12 gadiem Milnas vīram tika konstatēta Parkinsona slimība.
Milna par savu atklājumu pastāstījusi Tilo Kunatam, neirobiologam, kurš Parkinsona slimību pēta Edinburgas Universitātē. Kunats par bijušās medmāsas spējām pārliecinājies, testējot viņas ožu ar parastiem krekliem un krekliem, kurus valkājuši ar Parkinsona slimību sasirgušie.
Džoja spēja noteikt visus apģērba gabalus, kurus nēsājuši slimnieki, turklāt prognozēja slimību arī vienam šķietami veselam krekla valkātājam, kuram tiešām pēc astoņiem mēnešiem konstatēja bīstamo nervu slimību.
Trīs gadus Džoja kopā ar zinātnieku centusies atklāt, kāda viela piešķir ķermenim īpatnējo aromātu. Viņi īpaši koncentrējās uz taukiem un vaskveida šķidrumu, kuru izdala āda. Veicot dažādus ķīmiskos pētījumus, zinātnieks izdalīja četras vielas, kuras smaržas izdalīšanas procesā bijušas svarīgākās.
Testi atklāja, ka Parkinsona slimības slimniekiem ķermenī ir paaugstināts eikozāna, hippurskābes un oktadekanola vielu līmenis, savukārt perilliskā aldehīna līmenis ir pazemināts.
Tagad pētnieki plāno veikt testus uz 1000 Parkinsona slimības pacientiem un vairākiem simtiem veselo cilvēku, lai analizētu, cik uzticams ir izstrādātais tests. Tāpat tiks pētīts, vai specifiskais aromāts piemērojams noteiktai slimības stadijai.
Kā stāsta Inbrukas Medicīnas universitātes neiroloģijas nodaļas direktors Verners Pēve, Parkinsona slimības agrīna noteikšana ir kritiski svarīga, lai slimības pacientiem nodrošinātu nepieciešamo ārstēšanu.
Parkinsona slimība ir centrālās nervu sistēmas slimība. Tās pamatā ir nervu šūnu neironu darbības traucējumi un bojāeja. Parkinsona slimība ir biežākā neirodeģeneratīvā slimība pēc Alcheimera slimības.