Kaspara neprecētā draudzene dzemdēja bērnu, bet dzimšanas apliecībā viņu kā tēvu neierakstīja. Ko darīt?
"Mana civilsieva dzemdēja bērnu, pēc pāris stundām pēc dzemdībām mūsu pilsētas bāriņtiesa atbrauca pie viņas, aizveda viņu uz dzimtsarakstu nodaļu un reģistrējot pateica, ka bērnam tēva nav. Tagad, lai mani ierakstītu kā tēvu dzimšanas apliecībā, man ir jāpierāda, ka es esmu bioloģiskais tēvs," žurnālam "Likums un Taisnība" vaicā Kaspars no kādas Latvijas mazpilsētas.
"Es uzzināju, ja ir trūcīgā statuss un esi maznodrošināts, DNS testu var veikt bez maksas. Kas vajadzīgs, un kur to var izdarīt?
Kaspara situācijas risinājumus skaidro Linda Veržbicka, Rīgas bāriņtiesas sabiedrisko attiecību speciāliste: Civillikuma 146. pants nosaka, ka par tēvu bērnam, kurš piedzimis sievietei laulības laikā vai ne vēlāk kā 306. dienā pēc tam, kad laulība izbeigusies ar vīra nāvi, laulības šķiršanu vai laulības atzīšanu par neesošu, uzskatāms bērna mātes vīrs (paternitātes pieņēmums).
Ja vecāki nav precējušies
Saskaņā ar Civilstāvokļa aktu reģistrācijas likuma 34. panta ceturto daļu, ja bērna māte nav laulībā un līdz dzimšanas fakta reģistrācijai bērna paternitāte nav atzīta vai noteikta, dzimšanas reģistrā ieraksta ziņas tikai par viņa māti.
Bērna dzimšanas reģistrā neesošu ierakstu par paternitāti var papildināt, iesniedzot pieteikumu dzimtsarakstu nodaļai. Civillikuma 155. pants paredz, ka paternitātes atzīšana notiek, ja bērna tēvs un māte personiski iesniedz kopīgu iesniegumu dzimtsarakstu nodaļā vai dzimtsarakstu nodaļai adresētu iesniegumu, uz kura notariāli apliecināts iesniedzēju paraksta īstums.
Tātad, ja bērna tēvs un māte nav noslēguši savstarpēju laulību, tas nav šķērslis, lai ierakstītu dzimšanas apliecībā ziņas par tēvu. To var izdarīt, iesniedzot dzimtsarakstu nodaļā kopīgu paternitātes atzīšanas iesniegumu.
Kad var iztikt bez ekspertīzes
Ja jums ar civilsievu nav strīda par bērna izcelšanos, tad jums abiem jādodas uz dzimtsarakstu nodaļu, lai uz vietas uzrakstītu kopīgu iesniegumu, un nav nepieciešams veikt DNS ekspertīzi. Ja bērna māte nepiekritīs brīvprātīgai paternitātes atzīšanai, tad Jums ir tiesības vērsties tiesā ar prasības pieteikumu par paternitātes noteikšanu.
Paternitātes noteikšanas pamats tiesā ir bērna bioloģiskās izcelšanās pierādīšana. Tiesa ņem vērā visus pierādījumus, ar kuriem iespējams pierādīt bērna izcelšanos no konkrētas personas, piemēram, bērna tēvs kopā ar māti apmeklējis medicīnas iestādes, iegādājies lietas mazulim, liecinieku liecības utt.
Valsts palīdzība
Ja tiesas rīcībā nebūs pietiekami pārliecinošu pierādījumu, tad tiesa var noteikt veikt ekspertīzi ar DNS metodi bērna izcelšanās noteikšanai. Ja tiesa atzīs paternitāti, tad bērna tēvam vajadzēs vērsties dzimtsarakstu nodaļā, lai saņemtu jaunu bērna dzimšanas apliecību, kurā būs ieraksts par tēvu.
Tiesa var atbrīvot jūs no tiesas izdevumu samaksas, izvērtējot šo lūgumu kopsakarā ar celtās prasības priekšmetu. Tāpat arī jums nepieciešamības gadījumā ir tiesības saņemt valsts nodrošināto juridisko palīdzību, vēršoties Juridiskās palīdzības administrācijā (bezmaksas tālrunis uzziņām 80001801) ar izziņu par maznodrošinātas vai trūcīgas personas statusa piešķiršanu.