
Intīmā kaite - piena sēne
Starp visām sieviešu saslimšanām piena sēne jeb vaginālā kandidoze ir visizplatītākā. Ar to kaut reizi mūžā slimojušas aptuveni 75% sieviešu, 40–50% sieviešu novēro recidīvus.

Ja sieviete novēro pastiprinātus, biezus, vai biezpienveida izdalījumus no dzimumceļiem, visbiežāk tas liecina, ka parādījusies piena sēne. Visraksturīgākā sūdzība ir nieze, kas, slimībai progresējot, izraisa dedzināšanu.
Jebkuras sēnītes augšanai nepieciešama silta un mitra vide, tāpēc makstī tai ir ideāli apstākļi. Veselā makstī dzīvo pienskābās baktērijas laktobacilli. Tās sintezē pienskābi, makstī veido skābu vidi ar noteiktu pH līmeni un pasargā to no dažādu mikroorganismu savairošanās. Tiklīdz pienskābās baktērijas mazinās, vietā nāk patoloģiskās. Izmaiņas maksts vidē var izraisīt visdažādākie iemesli. Tos apzinoties, vari sevi pasargāt no piena sēnes radītā diskomforta.
Piena sēni provocē:
• Valkājot cieši piegulošas bikses, sintētiska materiāla apakšveļu, biksīšu ieliktnīšus, stringus, dzimumorgānu apvidū iespējama pastiprināta siltuma un mitruma iedarbība. Tāpēc pienskābes aizsargslānis tiek bojāts, un makstī var labāk iedzīvoties infekciju ierosinātāji.
• Sārmainas ziepes un dušas želejas var bojāt ādas aizsargslāni un izsaukt kairinājumu. Kad tiek traucēta skābes aizsargbarjera, āda šo aizsargslāni lēnām atjauno. Kamēr tas notiek, āda ir jutīgāka nekā parasti, un tieši šajā laikā makstī var vairoties infekcijas ierosinātāji.
• Ja sieviete bieži cieš no piena sēnes, nepieciešams pārbaudīt, vai asinīs nav paaugstināts cukura līmenis. Arī ļoti ass vai ļoti salds uzturs provocē piena sēnes izplatību. Tas tāpēc, ka saldā vidē iet bojā laktobacilli baktērijas.
• Antibiotiku lietošana, arī problēmas kuņģa zarnu traktā var veicināt piena sēnes veidošanos. Ja kuņģa zarnu traktā būs pienskābo baktēriju disbalanss, tas būs visā organismā, tostarp makstī.
• Provocējošs faktors ir arī grūtniecība. Šajā laikā maksts tiek labi apasiņota, papildus mitrināta, maksts un starpenes gļotāda uzbriest, pazeminās imunitāte, tāpēc sēnīšu infekcijas izplatībai ir labi apstākļi.
• Sievietēm, kas no grūtniecības izsargājas ar spirāli, jārēķinās, ka izdalījumu būs vairāk. Spirāles metāls dzemdē oksidējas un liek leikocītiem aizsargāties: organisms šādi cīnās ar svešķermeni, un bojā gājušie leikocīti kopā ar epitēlijšūnām izdalās caur dzemdes kaklu. Savukārt sēnīšu infekcijām mitra vide ir ideāli piemērota.
• Dažādu hronisku saslimšanu gadījumos, kuros pazeminās organisma imūnās spējas (hroniska infekcija, onkoloģiskās saslimšanas)