Vesels vēders = stipra imunitāte
Dzīvesstils

Vesels vēders = stipra imunitāte

Jauns.lv

Bieži dzirdēts apgalvojums, ka mūsu imūnās sistēmas veselība atkarīga no vesela kuņģa zarnu trakta. Tas patiesi tā arī ir – bieži vien, atrisinot problēmas kuņģa zarnu traktā, pašas no sevis izzūd plaušu, ādas un citu orgānu saslimšanas. Noskaidro, kā nekaitēt šai tik svarīgajai sava organisma sistēmai.

Vesels vēders = stipra imunitāte...

Imūnās sistēmas šūnas neatrodas vienā organisma vietā, taču daudzas patiesi ir izvietotas zarnu gļotādā. «Daba rīkojusies gudri. Zarnās esošās imūnās šūnas analizē visu, kas iekļuvis zarnu traktā. Izbāzušas taustekļus, tās vispirms atpazīst bīstamus vīrusus un baktērijas un tad tālāk tos sadala, lai parādītu pārējai organisma imūnajai sistēmai, ka parādījies nevēlams iebrucējs. Zarnās tiek saražotas arī speciālas karotājšūnas, kas darbojas tieši pret konkrēto mikrobu,» skaidro Rīgas Stradiņa universitātes profesors, gastroenterologs Anatolijs Danilāns. Minētās šūnas caur limfvadiem nonāk asinsritē un sāk cirkulēt visā organismā. Nepaiet ne pusstunda, kā viss organisms jau ir «informēts», kā cīnīties pret nevēlamo mikrobu. «Apmācītās šūnas» ar asins plūsmu aiznes uz visām organisma gļotādām – barības vadu, urīnpūsli, maksti, dzemdi. «Tāpēc es mācu plaušu dakterus, ka viņiem neveiksies īsti labi ar plaušu slimību ārstēšanu, ja pacientam kārtīgi nestrādās zarnu trakta imūnā sistēma,» uzsver profesors. Ja organismā nenonāk īstie karotāji, sekas ir nepatīkamas. Ne velti bieži dzirdēts par gadījumiem, kad cilvēki nekādi nespēj atbrīvoties no plaušu, urīnpūšļa un ginekoloģiskajiem iekaisumiem. Nereti arī ādas slimības izzūd pašas no sevis, tiklīdz ir sakārtota kuņģa zarnu trakta darbība.

Baktēriju divējādā daba

Par kuņģa zarnu trakta veselību rūpējas arī tajās dzīvojošās baktērijas.

Tiklīdz cilvēks piedzimst, apmēram tūkstoti dažādu baktērijas paveidu sāk dzīvot viņa zarnu traktā. Piemēram, pieaugušam cilvēkam, tās sver aptuveni divus kilogramus, ir pat ārsti, kas tās dēvē par atsevišķu orgānu. Taču baktērijām piemīt divējāda daba. Tās tur tonusā organisma imūno sistēmu, lai tā ik brīdi būtu gatava cīnīties. Organismam draudzīgās baktērijas piedalās arī vitamīnu ražošanā, nomācot nevēlamos mikrobus. «Taču tām piemīt arī nelāgas īpašības: tās labvēlīgos apstākļos ļoti ātri vairojas (24 stundās to skaits var dubultoties) un ir neparasti ziņkārīgas: baktērijām gribas izkļūt no kuņģa zarnu trakta un izpētīt visu cilvēka organismu. Medicīnā ir termins – baktēriju translokācija, kas nozīmē, ka baktērijas šķērsojušas zarnu sieniņu, iekļuvušas cilvēka asinsritē un šādi nonākušas arī citos orgānos, izraisot smagus iekaisumus,» stāsta Anatolijs Danilāns. Par laimi, baktēriju translokācija ir reti sastopama, un tā novērojama gadījumos, kad cilvēka organisms ir ļoti novājināts pēc ilgstošas un smagas slimošanas.

Kapsulas veselību nenodrošinās

«Ar kapsuliņām veselību iegūt nav iespējams!» ir pārliecināts Anatolijs Danilāns. Līdzīgi kā visa organisma, tā arī zarnu veselībai nepieciešams, lai cilvēks sportotu un daudz kustētos. Tas tādēļ, ka aktivitātes veicina zarnu motoriku, nodrošinot tās ar labāku asins apgādi. Tāpat jāēd pilnvērtīgs uzturs. «Nevar teikt, ka viens produkts būtu labāks par otru, cilvēkam jāēd gan piena produkti, gan maize, gaļa, salāti, saknes, augļi. Un pat tad, ja kādu produktu daudzina kā īpaši veselīgu, bet pašam tas negaršo, nevajag sev neko uzspiest. Jo cilvēka organisms ir gudrāks, nekā varētu šķist un pats pasaka priekšā, kas tam nepieciešams,» uzsver profesors. Ļoti daudzi produkti, ko agrāk uzskatīja par kaitīgiem, izrādījās tādi nemaz nav. Piemēram, pastāvēja pieņēmums, ka kafija ir kaitīga, bet noskaidrojās: ja to lieto ar mēru, tā ir pat veselīga! Kādu laiku runāja, ka cilvēkiem ar gremošanas trakta problēmām nevajadzētu lietot piparus, taču pašlaik pierādīts, ka, iekļaujot piparus ēdienkartē, kuņģa čūlas dzīst daudz labāk. Tikai neko nedrīkst pārspīlēt! «Parasti cilvēki krīt galējībās, piemēram, nu tik spiedīs un dzers burkānu sulu! Nav jau slikta burkānu sula, bet ēdieniem un dzērieniem ir jābūt daudzveidīgiem! Piemēram, runā, ka ārkārtīgi kaitīgi ir čipsi, bet tā nav, ja tos ēd nedaudz. Protams, ja pārtiek tikai no čipsiem un kolas, tas kaitēs organismam. Nelaimes cēlonis ir tajā, ka bieži cilvēki izvēlas vienpusīgu ēdienu.»

Reklāmas triks

Reklāmās ne reizi esam dzirdējuši aicinājumu iegādāties speciālos skābpiena produktus ar probiotikām. Reklāmas vēsta, ka tās palīdzēs sakārtot kuņģa zarnu traktu, paaugstinās imunitāti. «Tomēr tas ir reklāmas triks, jo zinātne pierādījusi, ka nodrošināt veselību un paildzināt mūžu ar tabletītēm vai speciāliem līdzekļiem vien nav iespējams. Ārzemēs veikts vērienīgs zinātnisks pētījums, kurā gadiem ilgi novēroja divas lielas cilvēku grupas. Vienu grupu veidoja cilvēki, kuri, veseli būdami, pilnvērtīgam uzturam pievienoja antioksidantus, bet otri ēda tikai pilnvērtīgu uzturu. Pētījums skaidri pierādīja, ka tie cilvēki, kas gadiem ilgi lietoja antioksidantus, dzīvoja vidēji par pieciem gadiem īsāku mūžu nekā tie, kas tos nelietoja,» stāsta Anatolijs Danilāns. Veselam cilvēkam, kurš pilnvērtīgi ēd, zarnu trakts darbojas kā pašregulējošs mehānisms, tāpēc probiotikas lietot papildus nav nekādas vajadzības. Cits jautājums, ja cilvēkam ir caureja. Tad gan vajadzētu lietot aptiekās nopērkamos probiotiķus, jo tie pasargā no Rota vīrusa un citām smagām infekcijām, kā arī palīdz atjaunoties baktēriju līdzsvaram zarnu traktā.  

Pievērs uzmanību!

Nereti cilvēki domā, ka par kuņģa zarnu trakta problēmām liecina vēdera burkšķēšana, pūšanās, bet patiesībā nevajadzētu atstāt bez ievērības arī pārmaiņas asins analīzēs, jo īpaši, ja tās rāda kalcija līmeņa krišanos un mazasinību. Taču, tiklīdz parādās gremošanas problēmas, vizīti pie ārsta atlikt nevajadzētu. Bieži cilvēkiem novēro funkcionālo zarnu slimību, kas izpaužas kā vēdera pūšanās, bieži ir šķidra vēdera izeja. Funkcionālās slimības nav bīstamas, un tās nevar pārvērsties ļaundabīgajās, kā kādreiz uzskatīja, taču atšķirt to, vai cilvēkam ir minētā saslimšana, vai vainojams ir kāds cits cēlonis, varēs tikai ārsts. Jo gremošanas traucējumus izraisa arī helikobaktēriju infekcija, čūla, ļaundabīgas saslimšanas. Katram no gadījumiem būs nepieciešama sava ārstēšana.

Ieva Konstante, Foto: Bulls Press