Kā cīnīties ar savām bremzēm un kļūt laimīgākai? Iesaka eksperte
It kā šķiet vienkārši – būt laimīgam, jo bieži laimi saistām ar panākumiem.
Dzīvesstils

Kā cīnīties ar savām bremzēm un kļūt laimīgākai? Iesaka eksperte

Jauns.lv

It kā šķiet vienkārši – būt laimīgam, jo bieži laimi saistām ar panākumiem. Taču, ko darīt, ja mums ir spoža izglītība un karjera, mīloša ģimene un uzticams draugu loks, bet laimes sajūtas joprojām nav? Visbiežāk atbilde slēpjas mūsu pašu galvās!

Kā cīnīties ar savām bremzēm un kļūt laimīgākai? I...

“Reizēm bubuļi, kas bērnībā slēpās zem mūsu gultas, pieaugot, pārtop par bremzēm. Tāpēc bieži mēs pašas sev neļaujam būt laimīgām. Ir svarīgi šīs “bremzes” iepazīt, jo tikai tad mēs varēsim no tām atbrīvoties un kļūt laimīgākas,” skaidro eksperte jomās par baiļu pārvarēšanu un veiksmīgu attiecību veidošanu biznesā un privātajā dzīvē Laura Dennlere, kura uzstājās arī nule aizvadītajā konferencē “Sieviete biznesā 2016”.

Iepazīsti savas bremzes!

#1 bremze: Ko par to domās citi, ja man neizdosies?

Cilvēkos aizvien mīt spēcīgs bara instinkts, kurš “vēsta”, ka vieni paši neizdzīvosim, tāpēc bailes, ko par mani teiks, vai sapratīs, vai neizstums, ir ļoti spēcīgas. Domājam, ka ļoti daudzas ir piedzīvojušas situācijas, kad, sastopoties ar neveiksmi, mums kāds līdzās saka: “Es taču teicu! Kāpēc tu mani neklausīji! Es jau zināju, ka tu to nevari!” Tāpēc jau laikus cenšamies no izvairīties no neveiksmēm, vienkārši neko nedarot vai izpatīkot.

“Protams, tuvinieki, draugi vai kolēģi, vēlas mūs pasargāt, taču viņi cenšas to darīt atbilstoši savas laimes izpratnes, kas, iespējams, nekādi neder mums,” saka Dennlere.

Tāpēc, pirms ņemt vērā šādu “pasargātāju” padomus, der paraudzīties, cik laimīgi dzīvo viņi paši. “Jāatceras, ka citu domām par to, ko mēs varam vai nevaram izdarīt, ir lielāka saistība ar to, ko paši kritizētāji uzskata, ko viņi spētu vai nespētu, ja būtu mūsu vietā,” uzsver Dennlere.

#2 bremze: Ja nu es izvēlēšos nepareizi?

Pēc ekspertes paustā, sievietes nereti tā arī nejūtas laimīgas, jo baidās izvēlēties. Proti, pastāv bailes, ka, izvēloties ko vienu, viņa palaidīs garām citas iespējas, kuras varētu būt vērtīgākas vai labākas.

“Bailēs izvēlēties nepareizi, sieviete skrien pēc diviem zaķiem vai vēl biežāk, nespējot izvēlēties, stāv, šaubās un neķer nevienu. Jo ilgāk viņa šaubās, jo sliktāk viņa jūtas un jo tālāk viņa ir no savas laimes,” uzskata Dennlere.

Katra kļūda ir vērtīga informācija, jo tikai tā var mācīties un saprast, ko mēs īsti gribam vai negribam darīt. Kļūdoties mēs varam izzināt sevi un uzzināt, kas padara mūs laimīgus.

3# bremze: Es parūpēšos par viņiem un viņi parūpēsies par mani

Bieži vien bailēs, ka citiem viņas laime varētu nepatikt vai traucēt, vai citi to varētu nesaprast, sievietes izlemj, ka no sākuma jāparūpējas par visiem pārējiem, sieviete cerībā, ka kāds parūpēsies par viņas laimi vai vismaz atļaus viņai būt laimīgai.

“Tomēr bieži notiek pretējais, jo citi jau ir pieraduši, ka par viņiem rūpējas un ar savām vajadzībām sieviete tiek galā pati. Pārgurušai rūpēs par visiem citiem, sievietei neatliek ne enerģijas, ne laika, ko veltīt sev un savām vēlmēm. Tad sieviete jūtas tā, ka viņai neviens nepalīdz un neatbalsta, un, ja saka kaut ko skaļi, tad brīdī, kad vadzis lūzt, un tas nāk atlūguma vai šķiršanās prasības formā ,” skaidro Dennlere.

Pēc Dennleres teiktā, jo labāk sieviete rūpējas par sevi un savām vajadzībām, jo brīvāk viņa spēj lūgt un pieņemt palīdzību, jo lielākas ir viņas izredzes būt veiksmīgai un laimīgai.

Kā cīnīties ar bremzēm, kuras traucē?

# Izproti savas bailes

Ir bailes, kuras ir racionālas un saistītas ar mūsu fiziskā ķermeņa pasargāšanu, taču ir bailes, kas saistās ar noteiktām dzīves situācijām, piemēram, sava viedokļa paušanu sapulcē, kardinālām karjeras vai attiecību izmaiņām. Faktiski šīs var dēvēt par bailēm no izaugsmes - tās ir ļoti vērtīgas, ja tām iziet cauri. Proti, ja savas dzīves krustcelēs jūtam bailes, tad tās var kalpot kā signāls, ka esam uz pareizā ceļa.

Lai izprastu, vai runa ir par izaugsmes bailēm, Dennlere iesaka sev pajautāt: “Ja es to darīšu un man neizdosies, vai tāpēc nomirs kāds mazs bērns, vai kāds fiziski ies bojā?” Un nākamais jautājums – neskatoties uz to, ka man ir bail, lai es uzdrošinātos, kas man ir nepieciešams un kas šajā situācijā ir reāli iespējams?

“Cilvēkam nav lielāka apdraudējuma par fizisku bojāeju, tāpēc, ja uz iepriekš minēto jautājumu atbildam noraidoši, tad jābūt drosmīgām un jātver sava iespēja. Ja tu patlaban neesi laimīga, tātad laime ir ārpus tavas komforta zonas. Tāpēc, lai pie šīs laimes piekļūtu, nāksies darīt to, no kā ir bail un tam vajadzēs drosmi. Savukārt drosme ir nevis tad, kad nav bail, bet kad spējam rīkoties, neskatoties uz to, ka ir bail,” piebilst Dennlere.

Der atcerēties – ar komforta zonu ir tāpat, kā ar špagatu. Uzreiz tajā iesēsties nevar. Komforta zona ir jāpaplašina soli pa solim, taču neatlaidīgi.

# Audzē biezāku ādu un nomierini savas domas

Kamēr ezers ir saduļķots, tikmēr nevaram ieraudzīt dārgumus tā dzelmē. Līdzīgi ir arī ar domām – kamēr tās baiļu un šaubu dēļ ir satrauktas un nemierīgas, tikmēr mēs sevi nedzirdam un ir ļoti grūti uzzināt, ko mēs patiesībā gribam un kas mūs dara laimīgas.

Pēc Dennleres sacītā, lai mēs spētu būt laimīgas, ir jāiegūst bieza āda, tas nozīmē, ka ir jāizstrādā pašai piemēroti mehānismi, kas pasargā no ārējiem uzbrukumiem.

“Ja sieviete vēlas būt laimīga, ir jārēķinās, ka būs cilvēki, kuriem tas traucēs un būs nepatīkami. Vieniem tas atgādinās par viņu pašu nelaimīgumu un padziļinās šo sajūtu, bet citiem pat nebūs saprotams, kā kaut kas tāds var darīt tevi laimīgu. Ir jāmācās atpazīt šādas situācijas atpazīt un distancēties no citu cilvēku uzskatiem, kas nav adekvāti tavai situācijai un izvēlei,” skaidro Dennlere.

# Apgūsti efektīvu komunikāciju ar sevi un citiem

Lielākā problēma sievietes ceļā uz laimi ir neprasmīga komunikācija ar sevi un citiem. Piemēram, bieži vien ārēji sieviete demonstrē, kas viss ir kārtībā un viņa pati tiek ar visu galā, bet iekšēji viņa ir pārgurusi un nelaimīga, turklāt sagaida, ka citi to pamanīs un pratīsies palīdzēt vai vismaz reaģēt pēc viņas pirmā lūguma pēc palīdzas. Bieži vien gan citi to nepamana paši savas aizņemtības un slodzes dēļ. Tas nozīmē, lai sieviete būtu laimīga, viņai ir svarīgi apgūt prasmi veiksmīgi komunicēt pašai ar sevi un citiem, jo savas vēlmes un vajadzības ir jāmāk pateikt skaidri, laicīgi un ar rezultātu.

“Protams, tuvinieki, draugi vai kolēģi, vēlas mūs pasargāt, taču viņi cenšas to darīt atbilstoši savas laimes izpratnes, kas, iespējams, nekādi neder mums,” saka Dennlere.
“Protams, tuvinieki, draugi vai kolēģi, vēlas mūs pasargāt, taču viņi cenšas to darīt atbilstoši savas laimes izpratnes, kas, iespējams, nekādi neder mums,” saka Dennlere.

Vingrinājums šiem Līgo svētkiem!

Ja vēlies šos svētkus pavadīt labās noskaņās, tad rūpējies, lai svētki patiktu un sagādātu prieku tev. Tas palīdzēs mācīties saprast, kas tad tevi iepriecina un būs labs vingrinājums biezākas ādas audzēšanā. Cenšoties izpatikt visiem pastāv ļoti liels risks, ka būs daudz nepamierināto. Savukārt, rūpējoties, lai svētki sagādā prieku tev, pat vislielākās neizdošanās gadījumā garantēs, ka būs vismaz viens apmierināts cilvēks – tu pati! Galu galā – jo priecīgāka nama māte, jo lielāka iespēja, kas šis prieks iesaistīs arī pārējos.

Kopīgi svētki ir lielisks veids, kā trenēt sevī spēju lūgt un pieņemt palīdzību, jo tad vairāk paliks laika un spēka maģiskās nakts baudīšanai, savas laimes sajūtas meklēšanai!


Regīna Zommere/Publicitātes foto, Vida Press