Barot bērnu ar krūti - gan teātrī, gan parlamentā
Lietuvas māmiņas vēlas panākt, lai sabiedriskās vietās ierīkotu īpašus stūrīšus, kur bērnu mierīgi pabarot ar krūti. "Nedaudz atkailināts sievietes ķermenis mūsu sabiedrību baida, lai gan pilnīgs kailums reklāmās nevienu nesatrauc," viņas atgādina.
Tādām vietām jābūt arī teātros, muzejos, galerijās un kinoteātros. Viļņas ģimeņu kopienas pārstāve Vitālija Pilipauskaite ziņu portālam "Alfa.lt" atzinusi, ka varas iestādes "pietiekami negādā par saviem lielajiem un mazajiem pilsoņiem", vēstī aģentūra LETA. Šobrīd Lietuvā īpašas mātes un bērna istabas ierīkotas vienīgi lielajos tirdzniecības centros, bet tādi mierīgi stūrīši būtu jāierīko arī citur, turklāt nevis tikai formāli jānoliek tur krēsls, bet jāparūpējas, lai māmiņai būtu vieta, kur nomazgāt rokas un mierīgi sakārtoties.
Pēc viņas teiktā, šis temats Lietuvā tiek apspriests pārlieku emocionāli, apvīts ar mītiem un bieži izpelnījies noliedzošu attieksmi, taču jaunās māmiņas nav provokatores, kas vēlas pievērst sev uzmanību, - viņas vienīgi grib savam bērnam visu to labāko.
"Kas noticis ar sabiedrību, kura vēl pirms simts gadiem nepievērsa uzmanību mātēm, kas tīruma malā zīdīja bērnu, un gleznās attēloja madonnu ar atsegtu krūti un bērnu uz rokas? Pirms simts gadiem barojošās mātes neslapstījās pa kaktiem - pat baznīcās viņām bija atvēlēts īpašs sols. Kādēļ tagad tā kļuvusi par problēmu, turklāt ne tikai Lietuvā, bet arī pasaulē? Nedaudz atkailināts sievietes ķermenis mūsu sabiedrību baida, lai gan pilnīgs kailums reklāmās nevienu vairs nesatrauc," sacījusi Pilipauskaite.
Viņa uzskata, ka Lietuvā trūkst gan pienācīgas izglītības, kas palīdzētu meitenēm laikus saprast, ko nozīmē kļūt par māti, gan arī jaundzimušajiem draudzīgu dzemdību namu, kuros personāls jaunajai māmiņai bērniņu barot ļautu jau pēc piedzimšanas. "Zīdīšana ir tikpat vienkāršs un dabisks process kā ēšana vispār - neko labāku par mātes pienu zinātnieki nav izgudrojuši. (..) Kad bērns grib ēst, viņš ir jābaro, nevis jādod knupītis," atzinusi jaunā māmiņa.
Jaunā māmiņa Rasa barojošo māmiņu organizācijas "Pirmsākumu pirmsākums" mājaslapā norāda arī uz ekonomisko izdevīgumu, ko nodrošina dabiska bērniņa barošana.
"Lietuvā gadā dzimst aptuveni 30 000 bērnu. Ja viņi visi līdz pusgada vecumam netiek baroti ar krūti, tad ģimenēm par zīdainīšu pārtiku gadā jāizdod 43,8 miljoni litu (8,9 miljoni latu)," viņa aplēsusi.
Saskaņā ar Pasaules veselības organizācijas datiem barojoša māmiņa ietaupa līdz pat ceturtdaļai ģimenes budžeta, norāda Rasa. "Nav saprātīgi, ka Lietuva ar prāviem procentiem aizņemas līdzekļus no ārvalstu bankām, spiež nabaga [valsts sociālās apdrošināšanas fonda] "Sodra" budžetu, no kura tiek apmaksāti bērna kopšanas atvaļinājumi, taču prāva daļa šīs naudas nonāk ārvalstu piena maisījumu izplatītāju kabatās," secina Rasa.
Bērna zīdīšanu par ekonomisku un vajadzīgu nosaukusi arī aktrise un Lietuvas Seima deputāte Asta Baukute. Tiesa gan, viņas mēģinājums pabarot savu bērnu ar krūti tieši parlamenta sēžu zālē sabiedrības atbalstu neizpelnījās.
LETA / Foto: Bulls Press