Vecāki cenšas paēst „uz priekšdienām” un liek pārēsties arī bērniem
Par vielmaiņu vai metabolismu ļaudis lielākoties aizdomājas tikai tad, ja veselība sāk streikot vai arī problēmas sagādā liekais taukums. Taču – kā ēd bērni, kamēr „gādīgie” vecāki viņus nav iemācījuši „apēd visu”? Viņi uzkož tikai tik, cik vēlas, un enerģiski „šeptējas” tālāk.
Kad organisms kļūst ienaidnieks
Ja mums ir vairāk naudas, nekā spējam iztērēt, mēs rūpīgi to noglabājam bankas depozītā. Tieši tāpat rīkojas mūsu organisms – negausīgi apēsto ēdienu tas nevis liek lietā, bet gan uzglabā tauku depozītā: „bada dienām”, ja tādas pienāks.
Veidojas divu veidu depozīti: zemādas tauki, kas nebūtu tie ļaunākie, un taukaudi, kas izvietojas starp tievajām zarnām un vēdera dobumā. Tos dēvē par abdominālajiem taukiem. Organismā tie darbojas gluži kā jauns orgāns, pieprasot uzmanību, rūpes un enerģiju arvien jaunām depozīta rezervēm. Cilvēkam jāpabaro ne tikai savs organisms, bet vēl viens jauns „taukais es”.
Kaut šķiet, ka izsalkumam vajadzētu būt remdētam, šis orgāns grib vēl un vēl, jo vēlas augt un attīstīties. Tāpēc cilvēks kļūst par sava organisma ķīlnieku: tas piespiež ēst, ēst un vēlreiz ēst.
Apburtais loks
Abdominālie tauki traucē ne tikai nomest svaru, bet arī atgriezties normālā dzīves ritumā. Kā ēd bērni, kamēr „gādīgie” vecāki viņus nav iemācījuši „apēd visu” pulksten 9.00, 12.00 un 18.00? Viņi uzkož tikai tik, cik vēlas un enerģiski „šeptējas” tālāk. Pieaugušie lāgā vairs nepazīst veselīgu izsalkumu, jo nemitīgi cenšas „paēst uz priekšdienām” un piespiež tā rīkoties arī savas atvases.
Ko darām, ja darba kolēģi aicina sastādīt kompāniju pie kādas pufīgas smalkmaizītes? Izsalkuma vēl nav, bet, ja vien kāda vietiņa vēderā parādījusies, laipni piekrītam piedāvājumam. Turklāt ēdmaņas iegūšana no mums prasa tik vien, kā aiziet līdz kafejnīcai vai atvērt ledusskapja durvis. Mūsu senčiem vismaz nācās krietni piepūlēties, lai noķertu meža zvēru vai izkasītu no zemes apēdamu sakni. Mēs kustamies mazāk, ēdam viegli pārstrādājamu barību un gribam to darīt vairāk un vairāk. Īsts apburtais loks!
Abdominālie tauki maina dzīvesveidu, jo cilvēks vairs nevar izdarīt to pašu, ko spēja agrāk. Pakustēties vairs nevar tik ātri, mazāk var paveikt. Jāpērk lielāks apģērbs, apavi bez aizdarēm un varbūt pat dzīvoklis pirmajā stāvā. Organismā uzkrātais liekais šķidrums sāk graut asinsrites sistēmu, asinsvados nogulsnējas tauku lipīdi. Turklāt katri desmit liekie kilogrami ceļ arī asinsspiedienu. Tas draud ar sirds slimībām, insultu un cukura diabētu.
Iekustini tauku krājumus
Tievēšanas trakums parasti pārņem „100 dienas pirms sauļošanās sezonas”. Kā iziešu pludmalē? Pagājušā gada peldkostīms arī vairs neder! Diemžēl vielmaiņu, kas ilgstoši strādājusi, lai barotu „lieko orgānu”, tik viegli (pat 100 dienās!) izmainīt nevar. Badojoties uz brīdi var apmānīt sāta sajūtu, bet nevar aptīt ap pirkstu „iekapsulējušos” tauku depozītus.
Darbojas vienkārša matemātika: cik daudz laika esi patērējusi tauku uzkrāšanai un veselības graušanai, tikpat, lai nekaitētu savam organismam, būs jāziedo tās atgūšanai. Strauji zaudējot svaru, slodze ir gan ķermenim, gan garīgajai veselībai. Ja izmisīgi mēģini pārvarēt organisma tieksmi pēc ēdiena, mainās raksturs.
Tu kļūsti īgna, viegli aizkaitināma, dažkārt pat depresīva. Tāpēc par vielmaiņas uzlabošanu jādomā nevis kampaņveidīgi, bet gan visu laiku. Ar ko sākt? Būs vajadzīgs gribasspēks, svaigs gaiss un kustības. Noderēs arī kāds dabisks vielmaiņas „pamudinātājs”, īpaši, lai iekustinātu nogulsnējušos taukus un aizvadītu tos līdz muskuļiem, kuri tos sašķels. Lai taukaudi sāktu noārdīties, svarīgi tērēt enerģiju, cītīgi kustoties dienā un veselīgi izguļoties naktīs, jo arī miegā organisms patērē aptuveni 400 kcal. Dabisko augu preparāti nedaudz mazinās apetīti, mazinās stresu, uzturēs psiholoģisku līdzsvaru un ļaus labāk iemigt.
Tavs jaunais dzīvesveids
Mainot uzturu, atceries par daudzveidības principu. Tas īpaši svarīgi tievējot, jo, pierodot pie iemīļotām produktu kombinācijām, mēs liedzam organismam iespēju „iepazīt” ko jaunu: tam nav jānopūlas, uzturvielas atkal nogulst depozītos.
Savukārt, ja ēdīsi te nepiesātinātas taukskābes, te šķiedrvielas, te olbaltumvielas – organisms būs spiests vairāk piepūlēties. Vienlaikus ar uztura izmaiņām un tievēšanas preparātiem vienu, pusotru stundu jāuzturas svaigā gaisā un 30 – 60 minūtes jānodarbojas ar fiziskām aktivitātēm. Derēs raita pastaiga, nūjošana vai rāms riksis, minimāli „nokājojot” piecus, bet ideāli – desmit kilometru dienā. Ar laiku tas palīdzēs sasniegt galamērķi – normālu vielmaiņu.
Konsultē ārsts Kaspars Ivanovs