Padomi, kā izvairīties no zibens spēriena
Tuvojoties zibens briesmām, āda sāk viegli tirpt, it kā tai pieskartos zirnekļa tīmeklis, sāk kutēt galva, mati ceļa stāvus, metāliski priekšmeti sāk zumēt, parādās dzirksteles un zils oreols ap lielākiem priekšmetiem vai cilvēkiem. Šīs pazīmes liecina, ka kuru katru brīdi gaidāms zibens spēriens.
Un tas nozīmē tikai vienu – no šis vietas jātiek ātrāk projām. Zibens var iespert pat vairāk nekā 10 km attālumā no pērkona negaisa epicentra.
Lūk, praktiski padomi, kā izvairīties no nelaimes.
• Ja negaisa laikā gadās būt atklātā vietā, nevajag baidīties samērcēt apģērbu. Ja zibens skars cilvēku, nāvējoša ievainojuma varbūtība slapjā apģērbā būs mazāka nekā sausā, jo slapjš apģērbs labāk vada elektrību.
• Zibens parasti sper augstākajos objektos – torņos, baznīcās, kokos, stabos. Vēlams tiem netuvoties tuvāk par 30-50 metriem. Arī cilvēks var kļūt par šādu objektu, ja līdzenā vietā nav nekā cita augstāka.
• Negaisa laikā nedrīkst ātri iet, skriet vai izslieties visā augumā, slēpties zem koka. Labāk apsēdieties un paslēpieties kādā nojumē, taču nekādā gadījumā negulieties uz zemes.
• Ja zibens iesper blakus, lādiņš, kas izplatās pa zemi, var iziet arī caur ķermeni. Nekādā gadījumā neatveriet lietussargu, metāliskās stieples var kļūt par antenu. Kustēties vajag lēni un uzmanīgi.
• Tuvojoties negaisam, turieties tālāk no elektropadeves līnijām un augstiem, vientuļiem kokiem, it īpaši ozoliem. Tiek uzskatīts, ka visbiežāk no zibens cieš ozoli, retāk papeles, egles, priedes un vēl retāk bērzi, kļavas, liepas.
• Ja negaiss jūs ir pārsteidzis upes vai jūras krastā, tad pēc iespējas ātrāk jāiznāk no ūdens un jāatstāj pludmale. Ūdens ļoti labi vada elektrību, tāpēc, ja zibens iespēris pāris kilometrus augstāk pa straumi, tas nekavējoties sasniegs peldētāju.
• Nevajag palikt teltī vai zem saules sarga, labāk paslēpieties tuvākajā ēkā, autobusā, mašīnā. Nav ieteicams braukt ar velosipēdu vai motociklu.
• Atrodoties vasarnīcā, vajadzētu atslēgt elektroierīces un vadus uzņemt no rozetēm.