Demogrāfs: atbalsts ģimenēm ar bērniem ir jāpalielina
Trīs no Labklājības ministrijas (LM) piedāvājumiem ģimenes pabalsta reformai paredz samazināt atbalstu un vienīgais pieņemamais ir tas, kas paredz saglabāt ģimenes pabalstu, nākotnē to diferencējot, uzskata demogrāfs Ilmārs Mežs.
Ja nākotnē pabalsts tiktu diferencēts atkarībā no bērnu skaita ģimenē, tas dotu kaut minimālu cerību, ka nedaudz palielinātos dzimstība, uzskata Mežs. Ja ģimenēs būs ne vairāk par vienu bērnu, Latvija ir nolemta simtu tūkstošu imigrantu plūsmai, piebilst demogrāfs. Tāpēc steidzami būtu vismaz jādesmitkāršo atbalsts ģimenēm ar bērniem un jāmudina ģimenes izšķirties par vairākiem bērniem, lai latvieši šajā valstī nekļūtu par minoritāti.
Viņš arī norāda, ka šis astoņu latu pabalsts ir viens no mazākajiem Eiropā, jo citās valstīs tiek maksāta "daudz pieklājīgāka summa". Tomēr atbalstīt ģimenes ar bērniem var, ne tikai izmaksājot pabalstus, bet, piemēram, piedāvājot brīvpusdienas skolēniem. Ja visiem skolēniem tas tiktu nodrošināts, varētu pat atteikties no astoņu latu pabalsta izmaksas, uzskata Mežs.
Ieceri noteikt iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atvieglojumu par apgādībā esošiem bērniem Mežs vērtē pozitīvi, tomēr uzsver, ka uz aptuveni pusi ģimeņu šie atvieglojumi neattiektos, jo viņi nestrādā vai saņem minimālu algu. Līdz ar to nodokļu atvieglojumi būtu kā papildu atbalsts, piemēram, daudzbērnu ģimenēm gada beigās varētu atmaksāt pusi no viņu IIN iemaksām.
Mežs arī sacīja, ka tas, ka Latvijā ir vislielākais nabadzības risks Eiropā ģimenēm ar trīs un vairāk bērniem, ir nemērķtiecīgas un neapzinīgas valsts rādītājs.
Kā ziņots, LM izstrādājusi koncepcijas projektu par ģimenes valsts pabalsta reformu, kurā piedāvā četrus variantus pabalsta sistēmai. Labklājības ministre Ilona Jurševska (ZZS) uzskata, kā arī nākamgad pabalstu jāturpina izmaksāt līdzšinējā apmērā visām ģimenēm ar bērniem.
Pirmais koncepcijā piedāvātais variants paredz, ka no nākamā gada pirmā janvāra tiks palielināts IIN atvieglojums par apgādībā esošu bērnu no pašreiz spēkā esošajiem 70 latiem mēnesī līdz 102 latiem mēnesī, savukārt ģimenes pabalsts astoņu latu apmērā tiek piešķirts ģimenēm, kurām piešķirts trūcīgas ģimenes (personas) statuss.
Arī otrais piedāvājums paredz palielināt IIN atvieglojumu par apgādībā esošu bērnu, savukārt atbalsts trūcīgajām ģimenēm ar bērniem tiek sniegts tikai pašvaldību sociālā atbalsta gaitā. Trešajā variantā ir piedāvāts ģimenes pabalstu piešķirt tikai ģimenēm (personām), kurām piešķirts trūcīgas ģimenes (personas) statuss.
Savukārt ceturtais piedāvājums, kas ir LM izstrādātajā koncepcijā, paredz, ka tiek saglabāta esošā ģimenes valsts pabalsta sistēma, bet no 2015.gada ģimenes valsts pabalsta apmērs tiek diferencēts atkarībā no bērnu skaita ģimenē, kas nozīmē, ka ģimenes valsts pabalsta apmēru par pirmo bērnu ģimenē nosaka Ministru kabinets, par otro bērnu ģimenē ģimenes valsts pabalsts ir divas reizes, bet par trešo bērnu un nākamajiem bērniem - trīs reizes lielāks nekā par pirmo bērnu ģimenē.
Jau šogad bija iecerēts valsts budžetā ietaupīt 11,2 miljonus latu, veicot izmaiņas ģimenes valsts pabalsta izmaksā no šā gada otrā pusgada. Tomēr tika nolemts šogad saglabāt esošo ģimenes pabalsta sistēmu.
Patlaban ģimenes valsts pabalstu astoņu latu apmērā piešķir par katru bērnu, kas ir vecumā no viena gada līdz 15 gadiem vai ir vecāks par 15 gadiem, mācās vispārējās izglītības vai profesionālās izglītības iestādē un nav stājies laulībā. Šādā gadījumā pabalstu piešķir uz laiku, kamēr bērns apmeklē izglītības iestādi, bet ne ilgāk kā līdz dienai, kad viņš sasniedz 19 gadu vecumu vai stājas laulībā.