Viss par tavām krūtīm. Padomi tikai sievietēm
Dzīvesstils

Viss par tavām krūtīm. Padomi tikai sievietēm

Jauns.lv

Vai krūšturis patiešām jānēsā visu dienu, ko darīt ar neglītajiem matiņiem dekoltē zonā un kā darbojas krūšu brīnumkrēmi – jautājām dermatoloģei Anitai Ābelītei.

Viss par tavām krūtīm. Padomi tikai sievietēm...

Tas, ka sievietei ap krūšu galiem aug matiņi, ir pilnīgi normāli. Tumšmatainajām to ir vairāk nekā gaišmatēm. Ja matiņi traucē, tos var apgriezt ar šķērītēm vai likvidēt, veicot lāzerepilāciju. Matiņus uz krūtīm nevajadzētu izraustīt ar pinceti, vasku, balināt vai likvidēt ķīmiski. Tas var veicināt infekcijas un iekaisuma rašanos, kā arī šīs metodes var nelabvēlīgi ietekmēt krūts dziedzeri.

Zināšanai:

ja apmatojums uz krūtīm aug bagātīgi, noteikti nepieciešama endokrinologa konsultācija, jo tie var būt kādas endokrinoloģiskas saslimšanas simptomi.

Kā pareizi kopt zonu starp krūtīm, kur krājas sviedri, īpaši, ja krūtis ir lielas un cieši saspiestas kopā.

Šajā zonā āda ir ļoti plāna, tajā ir mazāk zemādas tauku dziedzeru nekā citviet, tāpēc tā ātrāk zaudē mitrumu un elastību. Jo lielākas krūtis, jo vairāk starp tām sakrājas sviedri, radot ideālu vidi baktēriju attīstībai. Bieži vien zonā starp kaklu un krūšu augšējo rajonu, kā arī plecu priekšpusē uzkrājas netīrumi, kas var veicināt ādas iekaisumu un izsitumu veidošanos.

Svarīgi:

krūšu āda, tāpat kā sejas āda, ir regulāri jātīra, jātonizē un jābaro.

Ieteikums: lai uzlabotu dekoltē ādas funkcijas, katru dienu to maigi norīvē ar masāžas cimdu (tik neberz!) vai iezied ar pīlinga krēmu. Tas attīra poras, āda kļūst gluda, iegūstot veselīgi sārtu nokrāsu.   

Ādas tonusam: no rīta un vakarā dekoltē zonu maigi norīvē ar ledus gabaliņu vai vēl labāk – aplaisti ar auksta ūdens strūklu. Pēc tam uzklāj dekoltē ādas kopšanai domātu krēmu vai serumu. Ja nav, var izlīdzēties ar barojošu ķermeņa krēmu.

Noturīgam efektam: ja dekoltē zonā sāk veidoties grumbiņas, reizi nedēļā uz krūtīm liec mitrinošu masku. To klāj uz ādas un apsedz ar mitru, siltu dvieli – tas atvērs poras, un aktīvās vielas vieglāk un dziļāk iesūksies ādā. Tūlītēju efektu dod arī speciālie serumi un liftinga krēmi.

Kā gulēt, lai nesaburzītu plāno dekoltē ādu. Ko darīt, ja tā no rīta ir krunkaina.

Tas attiecas ne tikai uz dekoltē zonu, bet arī uz seju. Lai izvairītos no krunku un dubultzoda veidošanās, iemācies gulēt uz muguras, izvēlies zemu spilvenu un atsakies no ieraduma guļot lasīt un skatīties televīziju.

Ko darīt: ādas tonusu efektīvi uzlabo kontrastduša, mainot karstu un aukstu ūdeni, ievērojot principu, ka vienmēr pabeidz ar auksto. Aukstā ūdens ietekmē asinsvadi sašaurinās, bet siltā – paplašinās. Dari to regulāri, tas stiprinās asinsvadu sieniņas – tie kļūst izturīgāki un elastīgāki, un āda top tvirtāka un gludāka. Palīdz arī norīvēšanās ar ledu, aplaistīšanās, kompreses – siltas/vēsas un kosmētiskie līdzekļi, kas uztur ādas tonusu un stiprina saistaudus.   

Noturīgam efektam: ādas elastību ietekmē vingrinājumi, kas stiprina krūšu muskulatūru, un regulāra peldēšana.

Ja dekoltē zonā regulāri metas iekaisīgas pumpas, vai tās drīkst izspiest?

Ja parādās strutaini izsitumi vai ādas apsārtums, visticamāk, tas nav saistīts ar krūšu dziedzeru veselību. Šādas pārmaiņas liecina par endokrinoloģiskām problēmām, piemēram, paaugstinātu cukura līmeni asinīs, vai hormonālām izmaiņām menstruālā cikla laikā, kā arī tā var būt alerģija no krūštura materiāla (kokvilna, sintētika, metāla stīpiņa krūštura bļodiņu formu noturēšanai) vai pret kādu ādas kopšanas līdzekli.

Ko darīt:

neko nespiest, virsū nesmērēt un nenodarboties ar pašārstēšanos, bet gan apmeklēt ģimenes ārstu, dermatologu vai ginekologu, lai noteiktu izsitumu cēloņus un ieteiktu ārstēšanu.

Vai plaši reklamētie krēmi un tabletes spēj atjaunot pagurušu krūšu ādas skaistumu? Vai tie nav kaitīgi?

Krēmi un citi preparāti satur fitoestrogēnus, kas uzsūcas tieši ādā, stiprinot un tonizējot krūšu ādas saistaudus. Priekšrocība ir tā, ka krēmi iedarbojas lokāli un neietekmē hormonālo sistēmu. Mīnusi: nav ilgnoturīga efekta, kā arī nav zināmi ilgstošas, nepārtrauktas lietošanas rezultāti.

Tabletes

krūšu palielināšanai satur augu valsts sieviešu dzimumhormonu analogu – estrogēnu, ko sauc par fitoestrogēnu. Tas ietekmē mūsu hormonālo sistēmu, un piena dziedzeri piebriest. Plusi: tas ir lētāk nekā krūšu plastikas operācija, nekas nesāp un nepaliek rētas. Kamēr tabletes lieto, krūšu izmērs palielinās par 1 – 2 izmēriem. Mīnusi: tablešu lietošanas kurss ir 6 – 8 mēneši. Pēc kursa aktīvo vielu daudzums asinīs krītas un krūtis samazinās. Tabletes arī maina hormonālo fonu.

Ņem vērā: joprojām nav ilgstošu pētījumu par šo tablešu lietošanu un to ietekmi uz krūšu dziedzeru veselību.

Pareizi izvēlēts nevar. Ja sievietei nav alerģiskas reakcijas pret kādu noteiktu materiālu, var nēsāt kā dabisko, tā sintētisko šķiedru veļu. Visu nosaka pašsajūta.

Ieteikums: ikdienā labāk izvēlies dabiska materiāla krūšturi, jo sintētiskie materiāli veicinās iekaisuma veidošanos ādas krokā zem krūtīm.

Vai mājās jānēsā krūšturis? Speciālistu viedokļi arī šajā jautājumā atšķiras.   

Tā ir individuāla izvēle. Vienīgais izņēmums ir grūtniecības un bērna zīdīšanas periods. Sievietei ar lielām krūtīm krūšturis ir vairāk vajadzīgs nekā bandāža. Tām, kas nēsā A un B izmēra krūšturi, to valkāšana ir brīva izvēle, izņēmums ir tikai sporta nodarbības – tajās krūšturi tomēr vajadzētu vilkt. Fizisko aktivitāšu laikā tiek kratīti krūšu dziedzeri, un tas izstaipa un traumē traumē krūšu dziedzera vadus. Tas var radīt sabiezējumus krūts dziedzerī un veicināt mastopātijas veidošanos. Tāpēc sportojot ieteicams izmantot pieguļošu krūšturi vai mazu pieguļošu krekliņu, kas krūtis pasargā no vibrācijas un traumām.

Vai iespējams tikt vaļā no strijām uz krūtīm?

Šī problēma grūtniecības laikā skar ap 90 % sieviešu, jo, strauji pieaugot ķermeņa apjomam, pārāk īsā laikā āda tiek izstiepta, tāpēc tā plīst un nevis ādas augšējā slānī, bet vidējā. Plīsuma vietās izveidojas rētaudi, kas pabalo, bet pilnībā nekad neizzūd. Tāpēc svarīgākā nozīme ir profilaksei – laikus lietot līdzekļus, kas uztur krūšu ādas elastību. Strijas var padarīt tikai mazāk manāmas. Tam der speciālie krēmi, noturīgāku efektu dod ārstnieciskās procedūras ar vakuummasāžu, ultraskaņu, augļskābju pīlingiem, mezoterapiju, kā arī lāzera procedūras.  

Vai no līdzekļiem krūšu ādai ir kādā jēga? Ko tie satur? Kurā vecumā tie jāsāk lietot?  Kosmētiskie līdzekļi, kas paredzēti tieši krūšu ādas kopšanai, patiešām uzlabo ādas elastību un paaugstina tonusu. Efektīvākie satur visdažādākos augu valsts preparātus, kas savelk, tonizē un atjauno ādas virskārtu, bieži izmanto arī dažādus proteīnus, aļģes, jūras augu ekstraktus, arī A, E un C vitamīnus, minerālsāļus un aminoskābes, nereti – vieglas koncentrācijas augļskābes. Dažkārt tiem pievieno kolagēnu un aromātiskās eļļas. Krēmus krūšu ādas kopšanai ieteicams lietot no 30 gadu vecuma. Līdz tam der mitrinošie ķermeņa krēmi un losjoni.


Sandra Puntule, žurnāls „Marta”/ Foto: Shutterstock

Tēmas