Kā viegli un lēti tikt vaļā no haosa mājās
Dzīvesstils

Kā viegli un lēti tikt vaļā no haosa mājās

Jauns.lv

Psiholoģijā ir tāds tests – raksturo, kāds ir tavs mājoklis, pēc tam māju vietā ieliec vārdu – dzīve, un tu sapratīsi, kāda tā ir. Atliekot vien kaut ko mainīt miteklī, lai mainītos arī dzīve. Nu tad uz priekšu!

Kā viegli un lēti tikt vaļā no haosa mājās...

Smakas

Vispirms – vēdini istabas! Katru dienu atver pilnībā logus uz vismaz 15 minūtēm, arī ziemas laikā (baisos mīnusos samazini laiku). Tā tu parūpēsies ne tikai par svaigu gaisu – pēc ASV Vides aizsardzības aģentūras datiem, iekštelpu gaiss ir divas līdz piecas reizes piesārņotāks par ārtelpu (ja lieto gaisa atsvaidzinātājus un citu ķīmiju, droši rēķinies ar 6 līdz 8 reizēm), bet arī atbrīvošanos no ne pārāk spēcīgām smakām. Vēdināšana gan nepieveiks smirdošas caurules, skapjus vai ledusskapjus.

Cauruļsmaku labākais likvidētājs ir sāls, soda un etiķis, ņemts attiecībās 1:1:1. To saber/salej caurulē, pa virsu uzlej litru vāroša ūdens un atstāj uz stundu, divām vai vēl labāk – uz nakti. Procedūra jāatkārto regulāri, lai gan ideāli palīdz arī avārijas gadījumos.

Piesmakuša ledusskapja profilaksei līdzēs tur novietoti mazi ķobīši ar pāris ēdamkarotēm maltas kafijas, bet drēbju skapim – žāvētas lavandas pušķīši (tos var ielikt arī starp gultas veļas kārtām). Īpaši spēcīga smārda gadījumā attiecīgā vieta jāizmazgā ar ūdeni, kurā izšķīdināta soda, un jānosusina virsmas. Kad tas izdarīts, izgreb citrona pusēm mīkstumu, ieber augļu pusītēs sāli un novieto smakojošajā vietā. Man tas palīdzēja atbrīvoties no vecas mājas smakas slēgtā skapī, kur nelīdzēja ne mazgāšana ar etiķi, ne kafija.

Nekārtība

Ir jābūt mežonīgai pašdisciplīnai, lai paņemtās šķēres tūlīt pat noliktu atpakaļ, lai saglabājamos dokumentus tūlīt pat saliktu attiecīgajās mapēs. Iespējams, dzīvojot vienai, tas, kaut ar pūlēm, bija pieveicams. Tomēr, tiklīdz mājās parādījās vēl viens vai pāris divkājaino, visa kārtība un pašdisciplīna tad ir, atvainojiet, kaķim zem astes.

Nē, mēs nemācīsim, kā zāģēt partnerus un bērnus. Tā vietā telpā, kur visbiežāk redzi mētājamies nepiederīgas mantas, noliec kastes – glītas, lai nebojā interjeru. Katrai kastei ir jābūt savam īpašniekam – vai nu konkrētai istabai vai personai, piemēram, kaste guļamistabai vai kaste Pēterim. Dienas laikā nomētātās mantas saliec kastēs un reizi nedēļā tās iztukšo vai liec iztukšot. Kastes princips arī atvieglo jebkuru tīrīšanu, lai nav ar katru mazāko nieku jānēsājas pa māju.

Apnikusī māja

Te noteikti līdzētu sienu pārkrāsošana vai jaunu mēbeļu iepirkšana, bet tas nav nedz vienkāršākais, ne ekonomiskākais variants. Mājas tekstiliju nomaiņa kardināli pārvērš mitekli, bet nebūt nepieprasa uztūkušu bankas kontu, īpaši, ja māki apieties ar šujmašīnu, adāmadatām vai skavotāju.

Izvēlies vispārdrošākās krāsas: ellīgu fuksiju rozā, ņirbinošas neonkrāsas u.c. Eksperimentē ar faktūrām – kur bija pieklājīgs dīvānaudums, liec raupju adījumu vai mākslīgo kažokādu,  kur bija garlaicīgs priedes koks, izmanto jiftīgas nokrāsas mākslīgo ādu vai žilbinoši košu satīnu. Dažkārt pietiks ar interesantu pledu, lai māja jau šķistu citāda.

Vēl ātrāks veids, kā pārvērst māju, kur no omulības nav ne vēsts, ir nopirkt telpaugus. Ja vien finanses ļauj, pērc lielus, jo tiem ir arī lielāks mājas pārvēršanas efekts. Turklāt zaļie augi rūpēsies par labu gaisu – tie attīrīs telpu no kancerogēna formaldehīda (tā avots ir mēbeles, tepiķi u.c.), benzola (krāsās, gumijās, celtniecības putās u.c.), trihloretilēna (krāsās, lakās u.c.) un citām nebūt ne nevainīgām vielām.

Labākie sanitāri ir augi ar lielām lapām, bet attīrīšanas čempioni ir palmas, dracēnas, efejas, papardes, hlorofīti, spatifillas, krizantēmas un gerberas. Ne tās dārgākās puķes, vai ne? Uz 150 kvadrātmetriem pietiekami ir 15 – 20 telpaugu.

Uzblīdusi iedzīve

Jā, jā, protams, iepelēkā blūzīte ar dzelteniem pleķiem padušu daļā vēl būtu nēsājama zem džempera. Neviena Vāveres kundze/kungs nekad labprātīgi neatzīsies, ka viņas/viņa iedzīve ir uzblīdusi. Daži gan saprot – vāverisms tos drīz novedīs „kapā”, bet mest prom roka neceļas.

Te līdzēs pāris viltīgas taktikas (attiecināmas uz drēbju skapi, kosmētikas plauktu u.c. neizmetamās iedzīves perēkļiem). Mēs tev pilnīgi neko neieteiksim mest ārā! Vispirms sāc ar šķirošanu. Regulāri (patiešām regulāri, nevis reizi lietas eksistences laikā!) lietotas mantas liec atpakaļ plauktos. Dziļāk kastēs noliec lietas, ko nelieto regulāri specifiskā pielietojuma dēļ, piemēram, slidas.

Pārējām mantām sarūpē vairākas, vēlams, necaurspīdīgas kastes. Vienā liec nekad neizmantotās, bet kādam citam varbūt noderīgās lietas. Otrā – tās, ko lieto šad un tad (tāpēc ka pagadījās pa rokai). Trešajā – nolietotās, nejēdzīgās, proti, tās, kas būtu jāizmet, bet mēs apsolījām, ka neliksim tev to darīt, un doto vārdu turam.

Ja iespējams, saraksti uz kastēm, kas tur atrodas, lai vajadzības gadījumā varētu bez problēmām atrast. Pēc tam tās noglabā. Nosaki termiņu – optimālais ir gads, bet izteiktām „krājējām” – pat trīs. Ja šajā laikā tev kaut ko savajagas no kastēm, droši lieto, bet neliec tās atpakaļ. Pēc termiņa beigām veic kastu revīziju – izmet tās ar vairs nelietojamām mantām, bet pārējās atdod vai pārdod.

Ziņkāres pēc vari pārbaudīt, par cik mantām šajā laikā pat neiedomājies, nemaz nerunājot, ka justu to trūkumu. Lūk, ko statistika saka par drēbēm – sievietes lielāko daļu laika (80%) nēsā 20% savas garderobes! Un profilaksei ievēro principu –  viena jauna manta, kāda vecā – laukā!

Jolanta Sēnele, žurnāls „Marta” / Foto: Shutterstock

Tēmas