Sviests pret margarīnu. Kurš veselīgāks?
Vieni ārsti iesaka sviestu aizvietot ar margarīnu, citi - ka margarīns kaitīgs, tāpēc vispār izsvītrojams no veselīgo produktu ēdienkartes. Kuram īsti ticēt?
Ārsti iesaka uzturā lietot margarīnu tāpēc, ka šajā produktā, kurā tiek izmantoti augu tauki (eļļa), parasti ir mazāk kaloriju nekā sviestā, kas ir dzīvnieku piena tauku produkts.
Tā kā Latvijas iedzīvotāju lielākās veselības problēmas ir saistītas ar dažādām sirds un asinsvadu saslimšanām, un tās, kā zināms, iet roku rokā ar neveselīgu dzīvesveidu, īpaši ar nepārdomātu uzturu, ārsti iesaka atturēties no pārmērīgas treknu produktu lietošanas.
Neveselīgo produktu “melnajā sarakstā” tāpēc ir nonācis arī sviests, kuru esam pieraduši ne tikai biezi ziest uz maizes, bet dāsni pievienot gaļas un miltu ēdieniem. Tāpēc ar laiku tas kļūst par vienu no galvenajiem veselības ienaidniekiem, jo veicina holesterīna līmeņa paaugstināšanos asinīs.
Raugoties vispārīgi, eļļa ir veselīgāka par piena vai gaļas taukiem, taču šis jautājums nav vienkārši izspriežams, jo arī eļļas mēdz būt ļoti dažādas. Lai izšķirtu strīdu par margarīna labumu vai sliktumu, nāksies iedziļināties to produktu sarakstā, kas veido šo piesātināti dzelteno, viegli ziežamo masu.
Vispirms – kāpēc piena produktiem pievieno augu taukus? Nereti, lai padarītu pievilcīgāku un ērtāk lietojamu produktu, bet parasti – lai būtiski pagarinātu tā lietošanas termiņus (piemēram, sviests, turēts istabas temperatūrā vairākas dienas, bet ledusskapī vairākas nedēļas, iemanto nepatīkami rūgtenu garšu, savukārt margarīna realizācijas laiks ir pusgads un vairāk) un samazinātu ražošanas izmaksas; cena veikala plauktos būs mazāka, tātad draudzīgāka patērētājam. Taču tieši ražošanas izmaksu samazināšanas dēļ visādi citādi veselīgie augu tauki pārvēršas neveselīgajos.
Lētākā, tātad izdevīgākā un ražotāju iecienītākā ir palmu eļļa, taču tai, salīdzinot ar citām, ir viszemākā vērtība – tā satur daudz piesātināto taukskābju, kas veicina holesterīna izgulsnēšanos asinsvados, aterosklerozi u. c. nopietnas veselības problēmas, taču nepiesātināto vidū nav cilvēka organismam derīgo Omega3 un Omega6. Turklāt palmu eļļa kūst 42 grādu temperatūrā, tātad nokļūstot vesela cilvēka organismā, tauki nepārstrādājas, bet uzkrājas, ar laiku radot nopietnus gremošanas traucējumus.
Pēc konsistences palmu eļļa atgādina cūku taukus, lai gan mēdz būt arī dzeltena un pat sarkanīgi oranža, ar patīkamu riekstu garšu un smaržu. Pārtikā visbiežāk to izmanto margarīna, siera un krējuma, saldumu un konditorejas izstrādājumos.