Pētījums: mīlestība patiešām ir kā narkotika
Iemīlējušos cilvēku smadzenes uz mīļoto attēliem reaģē līdzīgi kā narkotiku atkarīgajiem. "Spēcīga, kaislīga mīlestība izmanto to pašu smadzeņu sistēmu, kas darbojas narkomāniem," teicis pētījuma līdzautors psihologs Arturs Ārons.
Zinātnieki izpētīja 17 neprātīgi iemīlējušos cilvēku smadzeņu magnētiskās rezonanses attēlus, noskaidrots eksperimentā, ziņo britu laikraksts "The Daily Telegraph". Dalībnieku attiecību ilgums bija dažāds - no viena mēneša līdz nepilniem diviem gadiem.
Eksperimenta dalībniekiem parādīja viņu mīļotā un līdzīga cilvēka fotogrāfijas.
Ieraugot mīļoto, iemīlējušos dalībnieku smadzenēs radās emocionāla reakcija tajā smadzeņu daļās, kas atbildīgas par motivāciju un atalgojumu par padarīto.
"Spēcīga, kaislīga mīlestība izmanto to pašu smadzeņu sistēmu, kas darbojas narkotiku atkarīgajiem," teicis pētījuma līdzautors psihologs Arturs Ārons.
Citiem vārdiem, iemīlējušies cilvēki pēc mīļotā izjūt līdzīgu tieksmi kā atkarīgie pēc narkotikām.
Eksperti apgalvo, ka romantiska mīlestība ir viena no spēcīgākajām emocijām, kādas cilvēkam var piemist.
Cilvēka smadzenes ir ieprogrammētas izvēlēties un iegūt sev partneri, un dažreiz tās var strādāt visdīvainākajos veidos, lai vien iegūtu tā uzmanību un pieķeršanos, apgalvo zinātnieki.
"Kad esi iemīlējies, tu vari justies gan laimīgs, gan arī nemiera pilns," teikusi pētījuma līdzautore un Alberta Einšteina Medicīnas koledžas neirozinātniece Lūsija Brauna. "Otrs cilvēks kļūst par tavas dzīves mērķi."
Viņa norādījusi, ka tā smadzeņu daļa, kas atbild par atalgojumu un vienlaikus ir arī baudas centrs, ir nozīmīga un izdzīvošanai nepieciešama. "Tā palīdz mums saprast, kad kaut kas liek justies labi," teikusi pētniece.