Latvijas sievietes abortu visbiežāk veic naudas trūkuma vai partnera dēļ
"Māmiņu kluba" aptauja liecina, ka par abortu sievietēm visbiežāk liek izšķirties naudas trūkums un partnera faktors – nestabilas attiecības vai nevēlams bērna tēvs, par aptaujas rezultātiem informēja biedrības līdere Sandija Salaka.
Aptaujā piedalījās 500 sieviešu vecumā no 18 līdz 35 gadiem, aptauja veikta internetā.
63% atzina, ka lēmums par abortu veidojies no dažādiem faktoriem, no kuriem būtiskākais ir tieši grūtie finansiālie apstākļi. Nav mazsvarīgs arī partnera faktors – ja gaidāmais bērns ir no nevēlama partnera vai nestabilās attiecībās, sieviete var izdarīt izvēli par labu abortam, baidoties palikt viena ar bērnu.
23% aptaujāto īpaši uzsvēra finansiālā atbalsta trūkumu, kas mudinājis izšķirties par labu abortam. 5% gadījumu par abortu licis izšķirties bērna tēvs, 4% gadījumu sieviete vienkārši nav vēlējušies bērnu, tā ir bijusi viņas personīga izvēle, 2% gadījumu bērns bijis no nevēlama partnera, 2% sieviete bijusi nepilngadīga un nav spējusi uzņemties rūpes.
55% aptaujāto sieviešu uzskata, ka sievietei ir jādod tiesības izvēlēties abortu, bet pirms tam viņai ir tiesības saņemt arī profesionālu konsultāciju, kas palīdzētu noformulēt izvēli vai pārdomāt.
16% uzskata, ka aborts ir tikai sievietes izvēle un nekas un neviens šo lēmumu ietekmēt nedrīkst. 11% aptaujāto atzina, ka pirms izdarīt izvēli, sievietei vajadzētu rūpīgi apsvērt aborta riskus veselībai un auglībai. 5% sieviešu uzskata, ka aborts ir neētiska rīcība.
Saeimas Demogrāfijas lietu apakškomisijas deputāti otrdien skatīs jautājumu par nedzimuša bērna tiesībām uz dzīvību un attīstības aizsardzību.
Komisijas vadītājs Imants Parādnieks (Nacionālā apvienība) aģentūrai BNS norādīja, ka diskusija nekādā mērā nav saistāma ar vēlmi liegt sievietei veikt abortu, bet svarīgi esot nodrošināt nedzimušam bērnam līdzvērtīgas tiesības uz dzīvību.
Uz komisijas sēdi ir uzaicināti Labklājības ministrijas, Tiesībsarga biroja un nevalstisko organizāciju pārstāvji.
Pērn tika izdarīti 10 500 abortu, salīdzinājumam gadu iepriekš – 10 800 abortu.