Rotas- laikmeta valoda
Franču juveliermākslas klasiķa Van Cleef & Arpels izstāde, kas pērn pulcēja rekordlielu apmeklētāju skaitu (278 000) Ņujorkas Cooper-Hewitt Nacionālajā dizaina muzejā, nu atceļojusi līdz Parīzei.
Izstādē eksponētas vairāk nekā 500 rotas un pulksteņi – gan no Van Cleef & Arpels arhīva, gan privātkolekcijām. Iekārtota hronoloģiskā secībā, tā vēsta arī par laiku un tā zīmēm juveliermākslas kontekstā. Rotas allaž bijušas sava laikmeta valoda, kurā spoguļojas gan tā vēstures epizodes, gan aizraušanās, kaislības un strāvojumi. Izstāde ir visdažādāko stāstu pārpilna. Te skatāmas, piemēram, orientālās rotas, ko inspirējusi Tutanhamona kapeņu atklāšana 1922. gadā. Savukārt Otrā pasaules kara beigu juveliermākslā plaši manāms putna jeb brīvības motīvs un populārs bijis dzeltenais zelts, jo platīns izmantots ieroču industrijā. Savukārt sešdesmitajos, kad Rietumi aizrāvās ar Austrumiem, uzplaukušas atsauces uz indiešu kultūru un rotām.
Van Cleef and Arpels
Atsevišķa izstādes sadaļa veltīta arī unikālajai neredzamās dārgakmeņu izvietošanas tehnikai, kuru Van Cleef & Arpels ieviesa 1935. gadā. Un, protams, kur nu bez glamūra! Izstādē skatāmas arī rotas, kas reiz greznojušas kompānijas leģendārās klientes Elizabeti Teilori, Monako pincesi Greisu, Mariju Kallasu u. c. Ekspozīcijas telpā ik dienu sastopami arī trīs juveliermākslas eksperti, kas jebkurā mirklī gatavi atbildēt uz interesentu jautājumiem.
Līdz 10. februārim, Rue de Rivoli, 75001, Parīze, www.lesartsdecoratifs.fr