Vai body bike treniņi patiesībā padara tevi resnāku?
Neskatoties uz to, ka body bike jeb velotrenažieru treniņi ir labs tauku dedzinātājs, liela daļa bijušo piekritēju no tiem aiziet, sakot, ka nodarbības tikai padara lielākas viņu pēcpuses un ciskas. Vai viņu bažām ir pamats?
Body bike ir augstas intensitātes treniņš, kurā, minoties uz stacionārā velosipēda, grupas dalībnieki izpilda dažādus vingrojumus. Lai arī enerģiskais treniņš 45 minūšu laikā spēj sadedzināt 400 līdz 600 kalorijas, pat lielāko entuziastu vidū atrodas tādas, kas samazina nodarbību skaitu vai arī pilnīgi atsakās no tiem.
Pirmkārt, dažu auguma tipu īpašnieces var netikt pie cerētajiem rezultātiem. „Ja tev ir raksturīga lielāka kuplāka apakšdaļa, tad body bike padarīs lielāku tavu dibenu un kvadricepsus,” skaidro slavenību treneris Deivids Kiršs. Tie ir muskuļi, kas šāda treniņos tiek visvairāk izmantoti, un, kā zināms, daudziem riteņbraucējiem ir muskuļotas kājas.
Kiršs saviem klientiem iesaka samazināt body bike treniņu skaitu, bet modelēm aizliedz tos pavisam.
„Lai iegūtu slaidu augumu, muskulatūra ir jāstiepj, turpretī riteņošana liks tai sarauties,” uzsver vēl viens slavenību treneris Maikls Kardulli jaunākais.
Taču ne visi tā uzskata. Iekštelpu riteņbraukšanas asociācijas dibinātāju Dženiferu Seidžu kritiķu viedoklis nepārsteidz, taču viņa apgalvo, ka „ļoti nedaudziem cilvēkiem paliek lielākas kājas”. Savā vērtējumā viņa ir skarba: „Ja tā notiek, viņiem droši vien vajadzētu atbrīvoties arī no mazliet taukiem augšdaļā.”
Otrkārt, nevar aizmirst par uzlabojumiem, kas ēdienkartē būtu jāievieš pēc body bike treniņu uzsākšanas. Kā izrādās, riteņbraukšana ārkārtīgi rosina apetīti. Holivudas treneris Hārlijs Pasternaks norāda: „Es to saucu par baltās lapas likumu: „Es šodien tik labi izsvīdu treniņā. Esmu nopelnījis saldo ēdienu.””
Savukārt fitnesa instruktore Mendija Ingbera, kura trenē aktrisi Dženiferu Anistoni, pati piedzīvojusi body bike treniņu radīto izsalkumu. Kādreiz viņa pasniedza līdz pat desmit nodarbībām dienā, taču pēc laika to skaitu pamatīgi samazināja, lai paplašinātu savu jogas nodarbību klāstu. Tagad viņa uz velotrenažiera kāpj trīs četras reizes nedēļa un apgalvo, ka apetīte vairs neesot tik uzmācīga.
Treškārt, body bike ir ļoti aktīva nodarbība, bet kas gan tajā varētu būt slikts? „Ķermenim nepieciešana atslodzes diena. Ja intensitāte tikai aug un aug, jauni rezultāti nāk arvien lēnāk,” paskaidro Apalaču štata universitātes sporta zinātnes asociētā profesore Rebeka Batista.
Lai saglabātu slaidu audumu, eksperti iesaka nedēļā apmeklēt ne vairāk par trim body bike nodarbībām, kā arī pamīšus piedalīties spēka treniņos. 2011.gada pētījumā noskaidrojās, ka tikai 15 minūtes spēka vingrojumu paātrina vielmaiņu uz trim dienam. „Salīdziniet to ar intensīvo riteņbraukšanu, kuras efekts ilgst varbūt pusi dienas,” piebilst Batista.
Tikmēr trenere Barbara Krīna iesaka palūkoties spogulī un izvērtēt, vai esi apmierināta ar rezultātiem. Ja ne – varbūt pienācis laiks kaut ko mainīt.