Rudens veltes burciņā. 4 lieliskas "vīriešu zaptes" receptes
Sauc, to kā vēlies, – vīriešu zapte, latviešu čatnijs, rudens mikslis vai vienkārši ķopķēzis. Konservējot bagātīgās rudens veltes, nebaidies eksperimentēt un izmēģināt ko jaunu.
Rudens ražas esence ir lieliska Latvijas modernās garšas izpausme – te viss ir no sava meža un sava dārza, viss pazīstams un tomēr ar noslēpumu. Visus šos rudenīgos mikšļus var baudīt tūlīt vai arī glabāt ilgāk. Lieti noder vecmāmiņu metode: tīrās, izkarsētās burciņās (ieliec tīri izmazgātas burciņas cepeškrāsnī un izkarsē) pildi miksli, uzreiz liec virsū sterilu vāciņu (labāk būs, ja vāciņš būs jauns, kārtīgi noplaucēts un nosusināts), aizskrūvē. Karstās burciņas rūpīgi sasedz ar vairākas reizes salocītu segu un ļauj, lai tavs darinājums lēnām atdziest. Tad nes uz pagrabu vai turi ledusskapī. Šādus konservus izdevīgāk ir pildīt nelielos stikla traukos – atver, izēd, un miers.
Viss paša lasīts mežā un novākts savā dārza. Laba piedeva liellopa, vislabāk – medījuma, gaļai, taču vēl garšīgāk, ja vienkārši uzliksi uz rupjmaizes šķēles.
1 neliela burciņa
25 minūtes pagatavošanai
100 g (viena riekšava) brūkleņu
4–5 nelielas baravikas
60 g (viena riekšava) gaileņu
½ sīpola
100 g (pamatīga ēdamkarote) sviesta
4 daiviņas ķiploka
3 zariņi timiāna
2 zariņi estragona
Sāls pēc garšas
PAGATAVOŠANA
* Baravikas apvāri ūdenī vai – labāk – dārzeņu buljonā (garša būs labāka, taču tas nepavisam nav obligāti), līdz tās kļūst stingras. Nokās. Rupji sakapā. Gailenes apcep uz sausas karstas pannas – tā, lai no sēnēm izgarotu ūdens. Rupji sakapā. Apcep sviestā.
* Ķiploku, sīpolu nomizo, rupji sakapā un apsautē sviestā, pievieno garšvielas, apceptās sēnes, visu samaisi, ļauj sajaukties garšām. Liec sterilā burkā, vāku virsū un ļauj lēnām atdzist (te lieliski noder vecmāmiņu metode – kārtīgi apsegt ar segu). Glabā vēsumā.
Arī šo saldenskābi bietīgo piedevu var ēst, liekot uz rupjmaizes šķēles, salātos un kā piedevu gaļai.
2 nelielas burciņas
55 minūtes pagatavošanai
VAJADZĪGS
300 g (dūres lieluma) sarkanās bietes (bet izmēģini ar dzelteno!)
300 g (divas riekšavas) brūkleņu
3 daiviņas ķiploka
100 g (pamatīga karote) medus
Saišķis pētersīļu lapu, sīki kapātu
Saišķis piparmētru lapu, sīki kapātu
Sāls pēc garšas
* Ietin veselu bieti folijā un aptuveni pusstundu cep cepeškrāsnī (vārot biete zaudē lielu daļu organismam noderīgo vielu). Nedaudz atdzesē, nomizo, sagriez sev tīkamos gabaliņos, plāni sašķēlē ķiploku.
* Brūklenes sablenderē un izdzen caur sietu (vari to nedarīt, ja tevi netraucē miziņas). Liec uz uguns katliņu ar biezu dibenu, uzvāri brūklenes, bietes, ķiploku, medu un ļauj, lai tas uz nelielas uguns virst aptuveni 10 minūtes. Mirkli pirms beigām iemaisi pētersīļus un piparmētras. Pildi sterilās burciņās, ļauj lēnām atdzist, glabā vēsumā.
Saldenskābs un maigs, tāpēc vairāk piemērots baltās gaļas un zivs ēdieniem.
4 nelielas burciņas
30 minūtes pagatavošanai
500 g ķirbja
300 g plūmju
500 g tomātu
150 g sīpolu
100 g (20 daiviņas) ķiploka
100 g lazdu riekstu, drupinātu
3 zariņi timiāna
2–3 ēdamkarotes olīveļļas
1 ēdamkarote baltvīna etiķa
Sāls, cukurs pēc garšas
* Ķirbi sagriez mazos kubiņos, plūmes un tomātus – parupjās daiviņās, ķiplokus un sīpolus smalki sakapā.
* Olīveļļā apcep sīpolu, ķiploku, pievieno ķirbi un uz nelielas uguns sautē, kamēr tas ir pusmīksts, tad pievieno plūmes un tomātus, kārtīgi samaisi un turpini sautēt, pamazām pievienojot timiānu, cukuru, sāli, riekstus.
* Mirkli pirms procesa beigām pievieno baltvīna etiķi, vēl drusku pavāri. Lej sterilās burkās.
Varētu teikt – salds. Būs labs partneris pie zivs un pīles, taču tikpat labi var ēst brokastīs. Ja kas – nezinātājs nepateiks, ka viens no šā kokteiļa komponentiem ir kabacis!
2 nelielas burciņas
40 minūtes pagatavošanai
VAJADZĪGS
2 vidēji rudens āboli
1 mazs (300 g) kabacis
2 riekšavas (250 g) rudens aveņu
4–5 daiviņas ķiploka
100 g (pamatīga karote) medus
Saišķis bazilika, sīki kapāta
Čili pēc garšas
* Ābolus un kabačus sarīvē uz rupjās rīves, ķiplokus – uz smalkās. Liec siltā (!) katliņā un lēni sautē savā sulā.
* Kad āboli un kabači tikpat kā mīksti, pievieno baziliku, čili, medu un pašās beigās – avenes. Vāri vēl 15–20 minūtes. Pildi sterilās burkās.