Mati jāmazgā katru dienu? 10 matu kopšanas mīti - patiesība vai meli?
Esam apkopojuši desmit populārākos mītus par matu kopšanu un noskaidrojuši, cik daudz patiesības tajos ir. Kā izrādās, ne visi no tiem ir mīti.
1.
Nepareizi! Tik bieža mazgāšana iznīcinās matu dabīgo eļļas slānīti un sausinās tos. Rezultātā sāksi lietot vairāk matu kopšanas produktus, lai atgūtu spīdumu un dzīvīgumu. Tas izveidos apburto loku, kuru vari pārraut, cenšoties matus mazgāt tikai tad, kad tas patiešām ir nepieciešams.
2. No stresa rodas sirmi mati
Sava daļa patiesības tur ir. Mēs esam tam ilgi ticējušas bez mazākajiem pierādījumiem, taču tagad jaunā pētījumā noskaidrojies, ka stresa hormoni patiešām palīdz veidoties sirmajiem matiem. Tomēr to veicina vēl arī daudzi citi faktori, tai skaitā ģenētika un slimības.
3.
Nav taisnība! Katrā mata folikulā pēc izraušanas var ataugt tikai viens mats, lai arī kāda būtu tā krāsa. Bet tas nenozīmē, ka droši vari raut ārā katru sirmo matu, kas parādās uz tavas galvas! Iespējams, tu jau esi guvusi šo skarbo mācību pēc tievo uzacu buma – pārlieku liela matiņu izraušana novedīs tikai pie tā, ka tajā vietā nekas vairs neaugs.
Pareizi! Skaistas bizes un zirgastes patlaban ir ļoti populāras, taču pārāk bieža to nēsāšana matiem nav ieteicama. ASV Dermatoloģijas akadēmija nesen publicēja pētījumu, kas ieteica izvairīties no regulāras bižu, franču bizīšu, zirgastu un šinjonu valkāšanas. Tie nostiepj matus, tādā veidā veicinot to izkrišanu. Ja tas notiek ilgstoši, matu izkrišana var kļūt par ilglaicīgu un grūti uzvaramu problēmu.
5.
Nav taisnība! Mēs to daudzkārt esam dzirdējušas no rūpju pilnās mammas vai vecmāmiņas un droši vien arī ieteikušas kādam citam, vai ne? Taču iesnas un citas slimības izraisa vīrusi un baktērijas, tāpēc iziešana ārā siltā laikā ar slapjiem matiem nekādu ļaunumu nenodarīs. Protams, tas attiecas tikai uz vasaru, jo ziemā taču tev neienāks iet ārā ar slapjiem matiem!
Nepareizi! Tā ir atsvaidzinoša procedūra, taču taviem matiem nekādu labumu nedod. Patiesībā matu zvīņu „atvēršanās” un „aizvēršanās” nav atkarīga no temperatūras. Taču tā ir taisnība, ka ūdens pats par sevi tās pavērs nedaudz, bet karstums diezgan lielā mērā, un tas liks matiem izskatīties nedzīviem. Turpretī kondicionieri labi tiek galā ar matu nogludināšanu.
7.
Nav taisnība! Dermatoloģijas akadēmija savā ziņojumā pievērsās arī šim jautājumam. „Ķemmēšanu jācenšas samazināt līdz minimumam. Bieža ķemmēšana novedīs pie matu galu šķelšanās,” tajā teikts.
8. Grūtniecības laikā nedrīkst krāsot matus
Šis mīts spēj sacelt milzu paniku topošajās māmiņās, taču Ņujorkas prezbiteriešu slimnīcas dzemdību speciāliste Sintija Gjamfi-Banermana mierina: „Protams, neiztikt bez dažiem iebildumiem. Vecākās paaudzes krāsu sastāvā bija formaldehīds. Lai arī tādas tagad ir grūti atrast, no tām gan vajadzētu izvairīties.” Ja pati krāso matus, tev jāvalkā cimdi un jāraugās, lai telpās būtu laba ventilācija.
9.
Taisnība (ar dažām iebildēm). Austerēs ir daudz cinka un olbaltumvielu – divas barības vielas, ko uzskata par veselīgu matu priekšnoteikumu. Taču tas nav vienīgais produkts, ar kuru tās uzņemt. Matu veselībai par labi nāks arī lēcas, valrieksti un lasis.
10. Skalošana alū padarīs tavus matus stiprākus
Muļķības! Šīs receptes aizstāvji uzskata, ka sastāvā esošais raugs un olbaltumvielas stiprinās matus, ja to lietos regulāri. Taču patiesība alū esošais alkohols tos pamatīgi sausinās, tāpēc šo metodi labāk neizmantot.