Irānas māksliniece Rīgā atklāj mākslas projektu “Eksperiments ar izvēles brīvību”
Izglītības projekts “RIBOCA Repository of Knowledge” aicina skolēnus, skolotājus un citus interesentus 27. septembrī apmeklēt instalāciju un līdzdalības darbnīcu ar Irānas mākslinieci Reihanē Mirdžahani (Reyhaneh Mirjahani) “Eksperiments ar izvēles brīvību”.
Pētnieciskais mākslas projekts “Eksperiments ar izvēles brīvību” aplūko politiskās izvēles brīvības jēdzienu mūsdienu kontekstā. Izmantojot dažādas interaktīvas instalācijas, Reihanē Mirdžahani pēta, kā mākslinieciska darbība var mudināt skatītājus uzdot jautājumus, diskutēt un gūt izpratni par izvēles brīvību dilemmas priekšā. Ja kādā situācijā zaudējam izvēles brīvību, kuras sistēmas mums to atņem?
Mākslas instalāciju papildina mācību materiālu komplekts “Diskusija par pilsonisko līdzdalību”, kas izstrādāts, lai rosinātu apspriest un izvērtēt ar sociālpolitisko līdzdalību, pilsoņa lomu un sabiedrības atbildību saistītas idejas.
Māksliniece Mirdžahani ir radījusi pilsoniskās līdzdalības karti, kur katrā krustpunktā sagaida jautājumi, izaicinot dalībnieku uz pārdomām un nostādot dilemmas priekšā. Katra atbilde jeb izdarīta izvēle iezīmē noteiktu virzienu kartē, kamēr vien dalībnieku izvēlētais ceļš nemetīs cilpu vai nenovedīs strupceļā. Tieši šis ceļš ar provokatīviem, neviennozīmīgiem jautājumiem un atbildēm, kuras dalībnieki izvēlējušies noteiktajā situācijā, kļūs par diskusijas pamatu par to, kādēļ ideja par indivīda brīvību ir problemātiska, aplūkojot sarežģītās attiecības starp indivīdu, sabiedrību un valsti, kā arī apspriežot ētikas un cilvēktiesību pamatā esošās idejas.
Reihanē Mirdžahani (Reyhaneh Mirjahani) ir māksliniece un mākslas pētniece, kas dzimusi Teherānā (Irāna), bet šobrīd dzīvo un darbojas Gēteborgā (Zviedrija). Viņa ieguvusi maģistra grādu tēlotājmākslā Gēteborgas universitātes HDK-Valand mākslas un dizaina akadēmijā un bakalaura grādu tēlotājmākslā ar specialitāti tēlniecībā Teherānas Universitātē Irānā.
Reihanē aplūko individuālās un kolektīvās izvēles brīvības jēdzienu neviennozīmīgās sociālpolitiskās situācijās. Tāpat viņu interesē mākslinieku loma mūsdienu sabiedrības izaicinājumu atspoguļošanā, kā arī starpdisciplināras pētniecības metodes socioloģijas, politikas un mākslas nozarēs, kas rada vidi diskusijām par mūsdienu politiku. Reihanē sadarbojusies ar dažādām institūcijām Irānā, Itālijā, Polijā, Apvienotajā Karalistē un Zviedrijā, kur vairākos pētnieciskos žurnālos bija publicēti viņas raksti.
Pētnieciskais mākslas pasākums norisināsies visas dienas garumā kultūrtelpā “M/Darbnīca”, A. Briāna ielā 9. Tā laikā māksliniece vadīs meistarklases jauniešu un skolotāju grupām, bet vakara pusē instalācija būs publiski pieejama visiem laikmetīgās mākslas cienītājiem.
Mākslas darbnīca jauniešiem sāksies plkst. 12.00, kam sekos meistarklase skolotājiem no plkst. 16.00 līdz 18.00. Pieteikšanās mākslas darbnīcu “Eksperiments ar izvēles brīvību” apmeklējumam ir atvērta līdz 26.09, rakstot uz education@rigabiennial.com. Dalība ir bez maksas, apmeklētāju skaits ir ierobežots. Savukārt instalācijas atklāšana notiks plkst. 19.00 un līdz dienas beigām būs pieejama publiskai apskatei. Iepriekšēja reģistrācija instalācijas apmeklējumam nav nepieciešama.
Par projektu
“RIBOCA Repository of Knowledge” projekta mērķis ir atbalstīt skolu izglītību, bagātinot to ar inovatīviem mācību materiāliem un programmām, kas iedvesmotas no laikmetīgās mākslas prakses, lai veicinātu brīvas, drosmīgas un atbalstošas mācību vides veidošanos. Viens no galvenajiem projekta pienesumiem ir tiešsaistes izglītības platforma – lietošanai gatavu mācību materiālu komplektu bibliotēka, ko var brīvi izmantot skolotāji, skolēni, jaunieši, studenti un bērnu vecāki. Visi mācību materiāli ir balstīti uz mākslinieku, arhitektu, dizaineru, mūziķu laikmetīgās mākslas praksi un izstrādāti ciešā sadarbībā ar praktizējošiem pedagogiem. Mācību materiālu saturs ir veidots, lai rosinātu sadarbību un radošo domāšanu, kā arī uzrunātu skolēnu paaudzi, kam ir būtiski redzēt saikni starp izglītību un mūsdienu sabiedrības izaicinājumiem. Projektu "RIBOCA Repository of Knowledge" īsteno trīs mākslas organizācijas no Latvijas, Lietuvas un Somijas: Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāle (RIBOCA), NAC Viļņas Mākslas akadēmijas Nidas mākslas kolonija (NAC) un Helsinku Starptautiskā mākslas programma (HIAP). Projekts tiek realizēts programmas Erasmus+ ietvaros.