Jāredz Londonā: Kristiana Diora apsēstība ar Lielbritāniju
Šķiet, nevienu īpaši neizbrīna tas, ka izstādei "Kristians Diors. Sapņu dizainers" Viktorijas un Alberta muzejā Londonā jau labu brīdi pirms tās atklāšanas piešķirts blokbāstera statuss. Vērienīgā Diora nama retrospekcija – pavisam 500 objektu, tostarp 200 unikālu augstās modes tērpu – aptver laikposmu no 1947. gada līdz mūsdienām. Tātad ne tikai modes nama ciltstēva, bet arī piecu viņa pēcteču veikumu.
Vērienīgā Diora nama retrospekcija – pavisam 500 objektu, tostarp 200 unikālu augstās modes tērpu – aptver laikposmu no 1947. gada līdz mūsdienām. Tātad ne tikai modes nama ciltstēva, bet arī piecu viņa pēcteču veikumu.
Formāli šī izstāde ir 2017. gadā Parīzes Dekoratīvās mākslas muzejā sarīkotās, vairākkārt pagarinātās un vairāk nekā 700 000 apmeklētājus pulcējušās Diora nama retrospekcijas adaptējums britu auditorijai, taču tā nekādā gadījumā nav uzskatāma par copy/paste versiju.
Kaut tālab vien, ka šāda vēriena modes izstādi Viktorijas un Alberta muzejs nav pieredzējis kopš visus apmeklējuma rekordus savulaik pārspējušās Aleksandra Makvīna retrospekcijas.
Viena no ekspozīcijas 11 sadaļām tematiski atvēlēta Kristiana Diora apsēstībai ar Lielbritāniju. Kā vēsta leģendas, Diors te esot dievinājis visu – britu tradīcijas, arhitektūru, manieres, okeāna lainerus, Sevilrovas skroderus, virtuvi un arī karaļnamu; Lielbritānijai viņa sirdī bijusi ierādīta vieta turpat līdzās Francijai.
Ekspozīcijā iekļauta gan Diora kleita, kas trauksmainās 21. dzimšanas dienas ballītē bija mugurā princesei Margrētai, gan iedzīvināti modes nama grandiozie šovi Savojas viesnīcā un Blenheimas pilī 1954. gadā.
Cromwell Roud, Knightsbridge
vam.ac.uk
No 2. februāra līdz 14. jūlijam.