No malkai nederīga koka par brīnišķīgām mēbelēm. “Latvian Timber Taste” stāsts
Koks ir tik interesants materiāls, ka ar to reizēm notiek paradoksālas lietas. Izrādās, no malkas ražošanā izbrāķētiem kokiem var izgatavot izcilas mēbeles. Kā to dara, dzīvē rāda darbnīca “Latvian Timber Taste” Ādažos.
Jau pats stāsts par šīs mēbeļu ražotnes tapšanu ir diezgan savdabīgs. Viss sācies ar malkas zāģētavu, kurai daļa koku palikusi pāri, jo malkai nav bijuši izmantojami. Tā nu tie krājušies kaudzē, līdz pirms pāris gadiem vienā jaukā dienā kādam ienāca prātā – pag, bet varbūt no šiem pārpalikumiem varētu taisīt ekskluzīvas mēbeles?
Malkai neder, mēbelēm der
“Mans vīrs agrāk nodarbojās ar malkas ražošanu. Ne visus kokus varēja izmantot malkā, tādēļ pāri palika tāds materiāls, ko, pēc manām domām, ļoti labi varētu izmantot mēbeļu ražošanai. Taču zāģētavā šie lietaskoki vienkārši stāvēja bez izmantojuma. Tādēļ pieaicināju manas draudzenes dēlu Raivo, kurš ir galdnieks, un pajautāju, vai no šiem kokiem kaut ko nevarētu uztaisīt. Viņš teica, ka var – un tā dzima ideja par mēbeļu ražošanu,” “Latvian Timber Taste” pirmsākumus atceras uzņēmuma līdzdibinātāja Benita Āboliņa.
Kad ideja bija izkristalizējusies, atlika savākt pa zāģētavām tām nevajadzīgos kokmateriālus, kurus varētu mēģināt izmantot mēbelēm. Ar ideju vien gan nepietiek, nepieciešami arī cilvēki, kas to spētu īstenot. Par vienu no tiem kļuva jau pieminētais galdnieks Raivo Sasniks, bet vēl vajadzēja kādu, kas izstrādātu mēbeļu dizainu.
Tādu cilvēku Benita sastapusi ģimenes mājas celtniecības laikā, kad talkā paaicinājusi interjera dizaineri Ivetu Bigeli. Abas sapratās tik labi, ka radās doma Ivetas zināšanas pamēģināt izmantot arī mēbeļu izstrādē un ķerties nevis pie vienkāršu masīvkoka, bet dizaina mēbeļu ražošanas.
Eksperimenta rezultātā tapa uzņēmuma pirmā kolekcija “The Beginning” –“sākums”. “Koks ir iedvesmojošs un aktīvs materiāls, ar kuru strādāt nav tik vienkārši kā ar masveidā ražotiem materiāliem. Toties koka mēbeles kalpos ļoti ilgi – arī nākamajām paaudzēm. Tādēļ mums gribējās radīt tādu dizainu, kas būtu aktuāls ne tikai tagad, bet arī pēc daudziem gadiem. Parādīt, ka koka mēbeles var būt skaistas. Vadoties pēc šāda principa, radījām mūsu pirmo kolekciju, tagad strādājam pie nākamās, kas būs pavisam citādāka,” stāsta dizainere.
Ekskluzīvi un pamatīgi
Mīkstās mēbeles uzņēmums neražo, bet specializējas plauktos, skapīšos un galdos, no kuriem katrs ir sava veida mākslas darbs. Pamatā viss darināts no masīvkoka. Dizainere gan smej, ka meistars, kuram noliktas priekšā mēbeļu skices, reizēm sakot, ka to nemaz nav iespējams uztaisīt, taču kopīgiem spēkiem parasti izdodas atrast risinājumu.
Mēbeles nav lētas, jo ražošana no viena gala līdz otram ir roku darbs. Kā saka dizainere – tās ir pārdomātas un lolotas. Vispirms meistars atlasa materiālus, tad apstrādā un beigu beigās pārvērš mēbelē, tas viss prasa laiku un darbu.
“Pārsvarā izmantojam osi un ozolu. No šiem kokiem ražo malku eksportam. Malkas krautuvēs nonāk tādi materiāli, ka, pirmo reizi tos ieraugot, es biju šokā: milzīgi baļķi un dēļi, kādus nav nemaz tik viegli atrast, vienkārši mētājās apkārt, jo tos nevar pārstrādāt malkā,” stāsta galdnieks Raivo Sasniks.
Daudz laika prasa kokmateriālu kaltēšana: “Lai būvniecībā izmantotu egli vai priedi izkaltētu, pietiek ar divām nedēļām, savukārt mūsu kokmateriāli kaltējas vismaz trīs mēnešus. Tas vien jau nozīmē, ka viss process ir dārgāks. Taču, ja vēlies izgatavot tiešām labu mēbeli, tad nepieciešams labi izkaltis koks, pretējā gadījumā galds var sākt plaisāt un šķiebties, ozolam pat parādīties iekrāsojumi, ko nav iespējams labot.”
Galds no upē atrasta ozola
Krāsu toņus un izmērus katrs var pasūtīt individuāli, pat ierodoties ar saviem kokmateriāliem un pasakot – gribu galdu tieši no šā koka! Kāds klients atvedis dēļus no ozola, kas bija vismaz pusgadsimtu nogulējis upē, bet tagad no šī materiāla taps galds. Ja šāds koks nenonāktu galdnieka darbnīcā, tad, visticamāk, vienkārši aizietu bojā, jo malkai nav derīgs.
Īpaši gan darbnīca ar klientu vestajiem kokiem cenšas neaizrauties, jo, kā atceramies, tos vēl nepieciešams izkaltēt, turklāt arī par materiāla kvalitāti ne vienmēr ir simtprocentīga pārliecība. Uzņēmuma darbinieki īpaši lepojas ar to, ka strādā praktiski bez jebkādiem ražošanas atlikumiem – pat ar dēļu atgriezumiem var izdomāt, ko iesākt.
Rūpīgi nostrādāts
To, cik rūpīgi nostrādātas ir mēbeles, var noprast pēc rakstāmgalda, kas stāv darbnīcā un jau ir praktiski gatavs atdošanai klientam. Pamatīgs klasiska izskata rakstāmgalds no tīra koka un dažādām sīkām ekstrām, kas uzsver tā ekskluzivitāti. Piemēram, atvilktņu iekšpuse apdarināta ar ādu, un galda virsmā iestrādātas neuzkrītošas kontaktligzdas, lai nebūtu redzami datora, monitora un lādētāju vadi.
Pašlaik pircēji ir tepat no Latvijas, kuri pasūta visu ko – naktsskapīšus, kāpnes, galdus. Apjoms, protams, nav liels, taču, kā saka Benita Āboliņa: “Mēs esam mazi un jauni, taču mums ir lieli mērķi. Pagaidām esam procesā!”
Raksts tapis ar Meža attīstības fonda finansējuma atbalstu.