Ko noteikti nedarīt, ja ziemā baro putnus
Daudzi putnu barošanu ziemā uztver ne tikai kā iespēju spārnaiņiem palīdzēt aukstā laikā, bet arī kā patīkamu izklaidi, kas rada iespēju tos vērot tuvumā. Uzreiz jāatgādina, ka tas uzliek arī pienākumus, un pats galvenais nosacījums – ja iesākts putnus barot, tad tas konkrētajā vietā ir jādara visu ziemu!
Tas ir svarīgi tādēļ, ka putni, pieraduši pie barotavas, lidos šurp tik un tā un gaidīs, pat ja ēdiena nebūs. Līdz ar to tie zaudēs ziemā tik dārgo laiku, lai atrastu barību citviet. Taču putniņam pietiek ar vienu dienu, kurā tas nedabū vajadzīgo kaloriju daudzumu, lai, pienākot naktij, nosaltu un aizietu bojā. Jāatceras, ka barībai jābūt savā vietā visu laiku un jau agri no rīta, kad putniņi dodas brokastīs.
Kas putniņiem garšo?
Izvēloties barību, svarīgi, lai tā nekādā gadījumā nebūtu sālīta, jo sāls ir ļoti bīstams putna gremošanas traktam. Putni labprāt ēdīs dažādas sēkliņas, piemēram, saulespuķu (ne grauzdētas un sālītas), graudus, prosu, zemesriekstus u. tml. Lai tie būtu barojošāki, var piejaukt klāt saulespuķu eļļu vai svaigus cūku taukus. Tos, piemēram, zīlītes un vēl daži citi labprāt ēdīs arī atsevišķi, tāpat kā svaigu speķi. Der arī parasta maize, vislabāk samērcēta eļļā.
Ja nevari izvēties, ar ko barot, veikalos ir nopērkami gatavi barības maisījumi putniņiem, daudzi no tiem jau speciālos tīkliņos, kurus atliek tikai pakārt izvēlētajā vietā.
Rūpējies par tīrību
Putniņus var ēdināt gan speciālā barotavā, gan arī ko gardu uzspraust koku zaros. Jāskatās, lai šī vieta nebūtu viegli pieejama kaķiem un citiem plēsējiem. Ja pagatavota īpaša barotava, tai būtu vēlamas maliņas, lai ēdiens nebirtu zemē. Jārūpējas arī, lai tā nepiesnigtu.
Svarīga ir higiēna – barotava regulāri jāiztīra no putnu spalvām un mēsliem, kā arī ēdiena atlikumiem. Pašiem pēc tam rūpīgi jānomazgā rokas ar ziepēm, jo putni mēdz pārnēsāt dažādas slimības.