Noderīgi ikdienā
2022. gada 9. oktobrī, 06:02
Dārza darbi oktobrī: ko vēl vari pagūt izdarīt?
Kad rudens raža novākta, šķiet, pienācis laiks mest mieru dārza darbiem un baudīt pelnīto atpūtu. Taču tā nebūt nav, līdz ar vēsāka laika iestāšanos darbi dārzā neapstājas. Agronome Vita Puka dalās padomos, kas vēl jāpagūst izdarīt.
Košumdārzā
- Pēc sausās vasaras turpinām laistīt dārzu. Īpaši jāsalaista bukši, rododendri un skujeņi – jo dāsnāka būsi, jo labāk augi pārziemos un rododendri ziedēs.
- Oktobrī pēdējo reizi pļauj mauriņu un ar grābekli rūpīgi un ar spēku nogrābj, gan attīrot to no lapām un zariem, gan arī aerējot – pievadot augu sakņu virsējai daļai vairāk skābekļa.
- Nogriež ziemcietes, bet atstāj graudzāles, hortenziju un čīkstuļu laimiņu ziedkopas.
- Labākais laiks stādīt tulpes un mulčēt dobes, lai nezūd mitrums.
- Rozēm apgriež jaunos dzinumus un ziedpumpurus, bet vēl nepiesedz, sagaidot aukstāku laiku, kad zeme sasalst 2–3 cm dziļumā.
- Izrok gladiolas, montbrēcijas, citas uz rudens pusi ziedošās sīpolpuķes, dāliju un begoniju gumus. Žāvē labi vēdināmā vietā un glabā vēsumā kartona vai koka kastē (neaizmirsti uzrakstīt, kas par puķēm kastē ziemo).
- Stāda tulpes, hiacintes, krokusus, muskares. Var izmantot speciālos stādīšanai paredzētos konteinerus, ko sezonas beigās būs ērti izcelt no dobes ar visiem sīpoliem.
- Apmēram pēc otrās salnas, kad dzeltē lapas un vairs nav ziedu, no tām ūdenstilpēm, kas seklākas par 80 cm, izceļ ūdensrozes. Sanes pagrabā un sakņu daļas tur ūdenī. Ja ūdensrozes aug dziļāk, notīra ūdens virsmu no lapām un pārējām daļām ļauj nogrimt. Var dalīt un pārstādīt citus ūdensaugus: doņus, skalbes, kalmes.
- Iztīra puķu kastes. Toveros un podos veido kompozīcijas no oļiem, sagrieztiem mūžzaļo augu zariem, dažādu krāsu dekoratīvo krūmu zariem, sūnām, čiekuriem un citiem dabas materiāliem, kas rotās dārzu pa ziemu.
- Sakārto dārza laistīšanas sistēmu: izlaiž ūdeni, ieziemo (nereti noņem) dārza krānu. Satin un pakar šļūtenes.
- Oktobra beigās izgriež vīnogas – nogriež vecos zarus, bet jaunos dzinumus saīsina.
Augļu un sakņu dārzā
- Vēl var stādīt visus konteinerstādus, bet oktobra otrajā pusē sākas kailsakņu stādīšanas laiks – tad zemē var likt augļkokus, krūmus un ogulājus. Ja ir vēlme mainīt dārza dizainu, droši var pārstādīt augus no vienas vietas citā, bet vēlams ievērot augšanas debespuses.
- Domājot par koku aizsardzību pret grauzējiem, jāsāk gādāt materiālus un skujas, lai būtu, ar ko kokus apsegt.
- Mēneša otrajā pusē kokiem sāk izzāģēt nolūzušos un bojātos zarus.
- Noņem sakņaugu ražu, nogriež lakstus, apžāvē un kārto kastēs glabāšanai ziemā.
- Siltumnīcā novāc augu stublājus, izravē zemi, samēslo ar kūtsmēsliem un ierok trihodermīnu.