foto: Publicitātes
Noderīgi ikdienā

Kā saņemt kompensāciju par apkures izdevumiem? Lasi "100 labu padomu" speciālizlaidumu "Taupīgai dzīvei"

Jauns.lv

Cepta baltmaizes šķēle ar tēju brokastīs, pusdienās makaroni ar karoti tomātu mērces, cepti kartupeļi vakariņās. Karstais ūdens vannai tikai svētdienās, salāpītas zeķbikses un mammas uzšūtie svārki no omes vecās kleitas. Ak, jā, vēl katra garduma pārgriešana divās vienlīdzīgās daļās, lai dalītos ar brāli. Tāda bija ikdiena manā brīnišķīgajā, laimīgajā un bezrūpīgajā bērnībā. Kad mamma pārdošanai pēc pasūtījuma cepa dažādus našķus, visbiežāk pildītos groziņus, mēdzu it kā netīšām uzspiesties uz viena liekā garduma, jo zināju, ka tad tas tiks man, nevis kā bonuss pasūtītājam. Tagad apzinos, ka vecākiem tas bija grūts laiks, bet mūsmājās neviens nežēlojās, jo vienmēr mācēja taupīgi izdzīvot ar to, kas bija pieejams.

Tagad esam pieraduši pie citas dzīves kvalitātes un iespējām, tāpēc ar lielu satraukumu un bažām gaidām šo rudeni, kas daudziem liks savilkt jostas ciešāk, rūpīgi pārdomāt ikvienu pirkumu un mudinās mācīties dzīvot citādi nekā līdz šim. Atzīšos – brīdī, kad dzima ideja par speciālizlaidumu Taupīgai dzīvei, man bija bažas par to, cik daudz vērtīgu padomu mēs varēsim sagatavot. Nu, kad žurnāls ir gatavs, esmu gandarīta par rezultātu, jo, izrādās, ir tik daudz veidu un iespēju, kā ekonomēt. Nekautrēšos pat teikt, ka 100 labu padomu speciālizlaidums Taupīgai dzīvei ir rokasgrāmata ikvienam, kas vēlas saimniekot patiesi gudri un izdevīgi. Te atradīsi praktiskus padomus, kas šajos ekonomiskajos apstākļos uzlabos dzīves kvalitāti, sniegs iedvesmu darboties, ļaus nepārmaksāt nevienu lieku centu un saudzēs ģimenes budžetu, norāda izdevuma redaktore.

Žurnālā lasi

  • Ja centu netaupīsi, pie eiro netiksi – tāds varētu būt aktuālais sauklis. Un tajā ir daudz patiesības, tāpēc pienācis laiks izvērtēt visus ģimenes izdevumus. Te atradīsi patiesi noderīgus padomus, ieteikumus un rekomendācijas, kas palīdzēs ietaupīt, atkost veikalnieku trikus un saimniekot ļoti taupīgi.
  • Nepalaid garām iespēju saņemt kompensāciju par apkures izdevumiem! Skaidrojam, kāds atbalsts tev pienākas un kā tam pieteikties. Lai arī sākumā kompensācijas pieprasīšana šķiet sarežģīts process, tā nebūt nav.
  • Pēdējās nedēļās degvielas cenas gan ir nedaudz zem psiholoģiskās robežas, tomēr cipars tik un tā ir iespaidīgs. Kā braukt, lai ietaupītu degvielu? Visefektīvākais paņēmiens, protams, ir vienkārši nebraukt, bet tas visiem nederēs. Atklāj patiesi noderīgus knifus, kas palīdzēs ar to pašu daudzumu degvielas, ko ielej parasti, nobraukt nedaudz vairāk.
  • Arī ūdens ir kļuvis dārgāks, tāpēc nākas to taupīt, lai nauda burtiski neaizplūstu pa kanalizācijas caurulēm. Turklāt tas jādara tik prātīgi, lai taupīšana neietekmētu dzīves kvalitāti. Te svarīgi atcerēties, ka jāmaina ne tikai savi ūdens lietošanas paradumi, bet ļoti liela uzmanība jāpievērš caurulēm un santehnikai. Vai zināji, ka diennaktī no bojāta vai līdz galam neaizgriezta krāna var izpilēt pat 30 litru ūdens, bet mazās lāses izmantošana tualetes poda skalojamajā kastē piecu cilvēku ģimenei katru mēnesi palīdz ietaupīt līdz pat 35  000 litriem ūdens?
  • Ja domā, ka mazgāt veļu ekonomiski nav iespējams, tu maldies – tas ir iespējams! Turklāt taupīt var ne tikai uz ūdens un elektrības, bet arī uz veļas mazgāšanas līdzekļu un mīkstinātāju rēķina.
  • Tikai retais spēj iztēloties, ka, skatoties iecienīto seriālu, vārot ikrīta kafiju vai cepot pīrāgus, nepārtraukti darbojas skaitītājs, uzskaitot katru iztērēto elektrības kilovatstundu. Tomēr ir daži veidi, kā, pavisam nedaudz mainot savus ikdienas paradumus, izdosies krietni vien samazināt patērētās elektrības daudzumu.
  • Saules baterijas elektroenerģijas un siltuma iegūšanai izmanto jau vairākus gadu desmitus, bet pie mums Latvijā tās tikai tagad ir kļuvušas ļoti populāras un pieprasītas. Kaut arī sākotnējie ieguldījumi nav mazi, pareizi uzstādīta un ekspluatēta saules enerģijas sistēma sevi noteikti atpelnīs.
  • Nevienam nav noslēpums, ka ik mēnesi krietna naudas summa tiek apēsta. Piedāvājam ļoti ekonomiskas un ļoti lēti pagatavojamas sātīgu ēdienu receptes, kurās galvenajā lomā ir latviešu otrā maize – kartupelis. To griežam salātos, cepam, vārām un gatavojam klimpas. Un, pievienojot mazliet izdomas, no kartupeļiem rodas gluži jauns ēdiens – kūka.
  • Īsta skābu kāpostu zupa ir klasika – tā, atkal un atkal uzsildīta, vislabāk garšo trešajā dienā. Tāpēc atmaksājas jau uzreiz izvārīt lielāku katlu zupas, lai varētu mieloties vairākas dienas. Taču ir arī citas zupas, kas uzsildot kļūst tikai labāka.
  • Vai zini, cik labs ir mājās gatavots buljona koncentrāts? Ļoti, ļoti labs! Buljona koncentrāts top diezgan ilga cepšanas un vārīšanas procesa rezultātā, taču šis laika ieguldījums visnotaļ atmaksājas brīžos, kad vajag ātri pagatavot maltīti, uzlabot ēdiena garšu vai ietaupīt naudu. Turklāt koncentrāta pagatavošanai noder arī tādi produkti, kuriem citkur nav īsta pielietojuma, piemēram, dārzeņu atgriezumi un mizas, gaļas kauli, zivju asakas, spuras un galvas, garšaugu kāti.
  • Saimnieko saudzīgi un taupīgi! Jā, tas ir iespējams, turklāt izmantojot tās sastāvdaļas, kas pieejams virtuves plauktos un ledusskapī. Starp citu, atkaļķot veļasmašīnu un tējkannu var ar citronskābu, bet soda noder, lai tiktu vaļā no dažādiem traipiem.
  • Neļauj putekļiem apēst siltumu un gaismu! Laika gaitā uz lampām, abažūriem un spuldzītēm sakrājas pārāk bieza putekļu kārta, tā slāpē gaismu, tāpēc tiek ieslēgts papildu apgaismojums. Tas savukārt palielina elektrības patēriņu. Lai tā nenotiktu, apgaismes līdzekļi regulāri jāatputekļo. Arī radiatori jātīra regulāri, vismaz reizi mēnesī.
  • Nē taukainiem pleķiem, kaļķaina ūdens nospiedumiem un rūsas trapiem! Rīcības plāns, kas palīdzēs no tiem tikt vaļā uz visiem laikiem.
  • Nepērc veikalā, darini pati! Idejas un pamācības, kā uzadīt siltu cepuri, šalli, puscimdus un pat smalkas zeķes. Tepat arī tamborētas ērtas čībiņas, kas sildīs pēdas vēsos rudens vakaros, un liels, silts pleds, kurā ietīties.