Viena. Vide. Visiem. Dabiskās pļavas - Latvijas dabas gaistošā bagātība
Dabiskās pļavas saglabājušās vien 1 % Latvijas teritorijas. Ko ikviens no mums var darīt, lai saglabātu unikālo dabas ekosistēmu, kurā mājvietu rod pasakaina augu valsts un neskaitāmas dzīvās radības?
Latvijas Dabas fonda eksperte botāniķe Rūta Sniedze-Kretalova atklāj, ka pirms 100 gadiem dabiskās pļavas klājušas apmēram 30 % Latvijas teritorijas, bet tagad pat mazāk par vienu procentu. Tāpēc dabas draugi, entuziasti un eksperti ķērušies pie šīs ekosistēmas paplašināšanas un mudina šajā procesā iesaistīties ikvienu Latvijas iedzīvotāju, kuram pieejams kaut neliels zemes pleķītis. Dabiskās pļavas veidojas daudzu gadu laikā dabas un cilvēku mijiedarbības rezultātā. Tās ir jākopj, bet jāzina, kā to darīt pareizi. Dabiskās pļavas ir jāpļauj, bet nopļauto nedrīkst atstāt uz lauka. Tās ir piemērotas ganībām, un tieši mājlopi ir viens no faktoriem, kas veicina sēklu izplatīšanos. Nekoptas pļavas kļūst pārāk “treknas”, un tas veicina gārsas, suņuburkšķu un citu nevēlamu augu pārlieku izplatību. Dabiskās pļavas mīl liesu augsni.
Rūta Sniedze-Kretalova uzsver, ka kvalitatīvā dabiskajā pļavā sastopams līdz pat 50 dažādu augu sugu, kā arī visdažādākie kukaiņi un dzīvnieki. Tieši sugu daudzveidība un dramatiskais dabisko pļavu apjoma samazinājums ir iemesls, kāpēc ir svarīgi pievērst uzmanību to atjaunošanai. Skaties video, uzzini par akciju “Iesēj savu kvadrātmetru!” un citām aktivitātēm, kas ikvienam ļauj piedalīties dabisko pļavu atjaunošanā.
Video tapis sadarbībā ar Latvijas Vides Aizsardzības Fondu.