Vecāki var novērst daudzas nelaimes! Kā iekārtot telpas, ja ģimenē ir bērns vecumā līdz trim gadiem?
Kāds ir bērnam drošs mājoklis? Kā iekārtot telpas, ja ģimenē ir bērns vecumā līdz trim gadiem? Atbildes uz šiem jautājumiem un zināšanās balstītus ieteikumus sniegs mobilās darbnīcas “Bērnam droša māja” vadītāji – aprīlī darbnīca sāks apceļot Latvijas lielākās pilsētas, piestājot arī sākumskolās un citās publiskās vietās.
Lai praktiski rādītu un skaidrotu droša mājokļa principus, izveidota mobilā darbnīca “Bērnam droša māja”, kas ir viena no kampaņas “Pārvērt pārdrošību par drošību!” aktivitātēm.
Izglītojošā darbnīca iekārtota kā dzīvojamā platība ar dažādām zonām – virtuvi, vannas istabu un tualeti, guļamistabu. Tās laikā vecākiem kopā ar bērniem būs uzdevums saskatīt un novērst apzināti pieļautas drošības kļūdas, piemēram, pieejamā vietā atstātu sadzīves ķīmiju vai sīkus priekšmetus. Pieaugušajiem dažādi ikdienišķi priekšmeti un situācijas nav bīstamas, tādēļ speciālisti aicinās uz telpu raudzīties no bērna skatpunkta un aizdomāties par bērnu traumatismu – kā tas notiek, kas to veicina un kā novērst? Darbnīca līdz 2023. gada augustam viesosies 50 Latvijas vietās.
Statistikas dati par pacientiem, kuri ārstējušies Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS), vairāku gadu garumā nemainīgi apliecina, ka biežākie bērnu traumatisma veidi ir svešķermeņu norīšana un aizrīšanās, termiskie ievainojumi (apdegumi un applaucējumi), saindēšanās ar sadzīves ķīmiju un medikamentiem, dzīvnieku kodumi, kritieni (sasitumi un lūzumi).
“Bērni gūst traumas vienkāršās sadzīves situācijās, turklāt slimnīcā satiktie vecāki norāda, ka visbiežāk tas notiek tieši mājās. Mazuļi pasauli izzina caur savu personīgo pieredzi, aptaustot un reizēm izgaršojot savā ceļā atrastos priekšmetus. Tādēļ būtiski pārliecināties, lai bērns netiek klāt baterijām, magnētiem, pogām, pārtikas gabaliņiem, medikamentiem vai sadzīves ķīmijai. Bērnam nav jāaug pārspīlēti drošos apstākļos un mūsu spēkos nav novērst katru negadījumu, taču ir vienkāršas lietas, ko pieaugušais var darīt, lai nenotiktu nelaimes, kuru dēļ jādodas uz slimnīcu,” skaidro BKUS Bērnu slimību klīnikas virsārste Alla Silova.
Kopējais darbnīcas apmeklējuma laiks ir 20 – 30 minūtes, tās noslēgumā topošie un jaunie vecāki saņems noderīgu risku novēršanas palīgu – instrukciju, kurā plaši skaidroti mājas vidē biežāk sastopamie traumu veidi, riska faktoru novēršanas iespējas, praktiski padomi par palīdzības sniegšanu un ieteikumi bērnam droša mājokļa iekārtošanā. Darbnīcas apmeklētāji tiks izglītoti ne tikai par darbnīcā atspoguļotajiem riska faktoriem, bet arī citiem ikdienā iespējamajiem bērnu traumatisma riskiem. Darbnīcas organizēšanā iesaistījusies nozares ekspertu komanda.
Kampaņas “Pārvērt pārdrošību par drošību!” mērķis ir izglītot un informēt dažāda vecuma bērnus, viņu vecākus un citus pieaugušos par drošību, biežāko traumu veidiem katrā vecumposmā, traumu gūšanas apstākļiem un profilakses pasākumiem, lai samazinātu bērnu traumatismu Latvijā.