Ja gribas kļavu sulu, bet nezini, kā atpazīt koku, jo tam nav lapu
Latvijā lapu koki lapās tērpti ir tikai pusgadu, otra puse tiem jāpavada kailiem. Arī kļava pieder lapu kokiem, tām ir ļoti raksturīgas, nesajaucamas lapas. Kā tagad – bezlapu periodā – atpazīt kļavu, no kuras tecināt saldo sulu? LTV raidījumā “Vides fakti” stāsta biologs un dabas pētnieks Ilmārs Tīrmanis.
Latvijā ārpus kultūrvides mājo lielākoties parastā kļava. Pirms mēģināt koku atpazīt, tas jāatrod. Ja neatceraties vietu, kur esat kļavu pamanījis un nešaubīgi pēc lapām atpazinis siltajā sezonā, meklējot to tagad, vērts paturēt prātā, ka savvaļā šis kokam īpaši tīk augt valgās, auglīgās mālainās augsnēs. Vienlīdz labi der gan saulainas, gan daļēji noēnotas vietas.
Zīmīgi – kļavas nemēdz veidot tīraudzes. Tāpēc tās jāmeklē piemistrojumā, (starp citu sugu kokiem) lapu koku (pirmkārt, platlapju) un jauktos mežos, gravās, nogāzēs, tekošu ūdeņu krastos (stāvošu ūdenstilpju tuvumā gan nejūtas labi).
Mēģinot atpazīt bezlapainu kļavu starp citiem kokiem iztālēm, vērts paturēt prātā, ka kļavas stumbrs tiecas augt taisni, ka šis koks ir izteikti zarains, tā lielie zari – spēcīgi. Kļavas vainags veidojas plašs, ieapaļi cilindrisks, parasti ar vairākām galotnēm.
Kļavas zari atiet no stumbra īpatnā platā leņķī (tas labi redzams jauniem kociņiem), turklāt, zariem ir pretējs atzaru sakārtojums (pārējiem mūsu kokaugiem, izņemot segliņu un irbeni, atzari sakārtoti pamīšus). Kļavu jaunie zari gandrīz vienmēr tiecas augšup.
Pamēģiniet palauzt mazos zariņus! Kļavām tie samērā viegli lūst. Aplūkojiet zarus tuvumā! Jaunie dzinumi kļavai ir viegli sarkanbrūni vai zaļgani, nedaudz spīdīgi. Visu auksto sezonu ir redzami dzinumiem cieši piekļāvušies, olveidīgi, tumši sarkani pumpuri.
Pavisam jaunas kļavas grūti sajaukt ar citu sugu kokiem, jo vienīgi tām ir gaiši dzeltenbrūna (smilšu) mizas krāsa. Kokiem pieaugot, miza kļūst brūnganpelēka, rievota, bet veciem kokiem tā top ļoti tumša (pat pelēkmelna), izteikti krevaina.
Vērtējot pēc mizas, lielu kļavu var sajaukt ar osi, tāpēc jāatceras, ka osis spēj izaugt garāks, tam ir slaidāks vainags, ar galotnē vairāk koncentrētiem zariem.