Liec nezālēm barot savu dārzu - pagatavo nātru vircu
Bija laiks, kad ļaudis atteicās no piemājas dārziņiem, jo visu taču var nopirkt veikalā par nieka naudu. Tagad atgriešanās pie sava dārziņa ir progresīva cilvēka pazīme. Bet ir viena bēda: kā vairot augsnes auglību, ja nav mājlopu?
Šoreiz vēlos iedvesmot gatavot augu vircas. Visvieglāk pagatavojamā un viena no vērtīgākajām ir nātru virca.
Viss augs griezdamies
Vispirms jāsadabū muca: feinšmekeri cildina koka mucas, bet parasti raudzēšana notiek vieglāk pieejamajos plastmasas vai metāla toveros. Noliec mucu ēnainā vietā un piebāz ar nātrēm, aplej ar lietus ūdeni, ieliec koku un katru dienu, garām ejot, pāris reižu apmaisi.
Brīdinu, šis virums smirdēs, tāpēc jau to sauc par vircu. Kad smaka samazinās un auga mīkstās daļas ir atdalījušās no stublāja, šķidrums ir gatavs lietošanai. Atjauc to 1:10 ar ūdeni un pievakarē pēc lietus aplaisti augus. Vēlams gan aizvērt logus un brīdināt tuviniekus.
Otrā rītā no smakas vairs nebūs ne vēsts, toties viss augs griezdamies. Nātru virca satur daudz kālija un dzelzs, tas veicina hlorofila veidošanos augos un rosina mikroorganismu darbību augsnē un kompostā, tāpēc noteikti visu, kas paliek pāri no vircas raudzēšanas, liec kompostkaudzē. Kad augu vircas labi uzrūgušas, to virspusē oliņas sadēj ziedmušas – brīnišķīgi čakli apputeksnētāji.
Ar grābeklīti uz mežu
Vēl ļoti labs izejmateriāls augu vircām ir pienenes, kosas, vībotnes, citas nezāles; virca no tauksakņu lapām ļoti patiks tomātiem. Ja dzīvo meža tuvumā, iesaku pastaigā ņemt līdzi mazu grābeklīti un spainīti un savākt zālēdāju spiriņas un iekaisīt dobēs.
Svarīgi ir vircas pilnvērtīgi noraudzēt, jo pārāk svaiga var apdedzināt augus un sliekas. Lai virca nesmirdētu, kas liecina par slāpekļa zudumiem amonjaka veidā, der pievienot akmens miltus, kaļķi, uzbērt kūdras vai kapātu salmu slānīti.
Noder arī pelni
Ja tev nav nelāga paraduma krāsnī vai ugunskurā dedzināt sintētiskos atkritumus, iesaku augu mēslošanai izmantot arī pelnus, īpaši noderīgi ir no bērza un citu lapu koku malkas. Glāze jeb 200 mililitru pelnu uz kvadrātmetru zemes, un augu kāre pēc minerālvielām būs apmierināta.
Pāris glāžu pelnu var pievienot spainim laistāmā ūdens, tad augi pie barības tiks vēl ātrāk. Kaitēkļiem un slimībām nepatiks, ja tad, kad augi ir rasaini, tos apputinās ar pelniem, kas iebērti kaprona zeķē.
Vides žurnāliste Anitra Tooma, "Kas Jauns Avīze" / Foto: Evija Trifanova/ LETA