Nemet ārā citrusaugļu mizas! Saimniecībā noderēs
Citrusu mizas neitralizē nepatīkamus aromātus, noder kā tīrīšanas līdzeklis un palīdz arī aizbiedēt kodes.
Noderīgi ikdienā

Nemet ārā citrusaugļu mizas! Saimniecībā noderēs

Jauns.lv

Sācies lielais citrusaugļu baudīšanas laiks, kad pāri paliek kaudzēm miziņu. Nevajag tās uzreiz mest prom, bet gan dāvāt tām otru iespēju. Gan citronu un apelsīnu, gan mandarīnu un greipfrūtu, gan laimu miziņas lieliski noder gan rīvēšanai, gan griešanai gabalos un pēc tam – mājsaimniecībai un rotājumiem.

* Izmanto kaļķa nosēdumu likvidēšanai!

Citrusaugļu miziņas satur citronskābi, kas ir labs kaļķa šķīdinātājs. Ja uz virtuves vai vannas istabas metāliskajām un citām virsmām ir sakrājušies kaļķa nosēdumi, tās norīvē ar izspiesta apelsīna vai citrona miziņu iekšpusi.

* Pagatavo universālu tīrīšanas līdzekli!

Stikla burku piepildi ar izspiestu citrusaugļu miziņām un pārlej ar etiķi, lai pilnībā pārklātu. Atstāj uz 2–3 nedēļām; ja nepieciešams, laika gaitā pielej vēl etiķi, lai miziņas virspusē nesāktu pelēt. Kad etiķis kļūst tumšāks un sāk smaržot pēc citrusaugļiem, izkās un iepildi smidzinātājā. Ja vēlies, pielej arī nedaudz šķidro ziepju vai trauku mazgājamā līdzekļa.

* Izmanto veļas mīkstināšanai un aromatizēšanai

! Citrusaugļu miziņas ieber vai nu plāna auduma maisiņā, vai zeķē, aizsien ciet un ieliec veļas mašīnā – gan pie skalojamā ūdens, gan arī pēc tam žāvētājā. Ja gribi spēcīgāku smaržu, žāvētājā liec jaunu porciju miziņu.

* Neitralizē nepatīkamas smaržas!

Ja plastmasas bļodas vai citi plastmasas trauki sāk nepatīkami ost, ierīvē iekšpusi ar citrusaugļu miziņām, atstāj, lai kādu laiku pastāv, un tad izmazgā. Tieši tāpat var izrīvēt arī ledusskapi. Ja nepatīkams smārds ir cepeškrāsnī, uzliec uz plāts apelsīnu miziņas un kādu laiku pakarsē.

* Aizbiedē kodes!

Kodēm nepatīk citrusu smarža, tādēļ skapī var ielikt citrusaugļu miziņas – vislabāk pa pāris no katras šķirnes. Pēc 5–6 nedēļām ēteriskās eļļas būs izgaisušas un vecās miziņas jānomaina pret jaunām.

Svečturi no citrusu mizas

Šim nolūkam labāk derēs augļi ar biezu mizu. Par to, ka izmantosi svečturu gatavošanai, jāpadomā jau pirms augļa lietošanas, lai nesabojātu mizu. Tātad – pārgriez, piemēram, apelsīnu uz pusēm, uzmanīgi izspied sulu un ar nazi izgriez visas mīkstuma atliekas. Mizu cieši piebāz ar saņurcītu virtuves papīra dvieli vai avīžpapīru un ar vaļējo pusi liec uz radiatoriem. Kad pusītes būs mazliet pažuvušas, uzmanīgi nogriez plānu mizas kārtiņu no apakšas, lai pusītes vēlāk stabili stāvētu uz attiecīgās virsmas. Pēc pāris dienām, kad miza izkaltusi cieta, pusītes ņem nost no radiatoriem un izmanto par svečturi tējas svecītēm vai iesaiņojumu mazām dāvaniņām.

Ekoloģiski! Rotājumi no apelsīnu mizām

Rotājumu pagatavošanai piemēroti tie citrusaugļi, kam miza viegli nolobāma. Nomizo pēc iespējas lielāku gabalu (vislabāk, ja no viena apelsīna vai greipfrūta var nogriezt aptuveni četrus mizas gabalus). Lai gala rezultāts sanāktu glīts, kaltēšanai jāpievērš lielāka uzmanība nekā citkārt. Tātad ar asām piparkūku formiņām izspied vēlamās figūriņas. Uz virtuves dēlīša uzklāj papīra dvieli, uz tā liec mizas figūriņas, pārklāj vēl ar vienu papīra dvieļa kārtu, uzliec virsū vēl vienu dēlīti un uz tā – smagu katlu vai kādu citu slogu. Papīrs uzsūks mitrumu, smagums neļaus deformēties. Reizi dienā uz 15 minūtēm noņem visu nost un ļauj pavēdināties. Kad figūriņas būs izkaltušas, tās vairs nedeformēsies.


"100 Labi Padomi" / Foto: Shutterstock