Vai ģimenes ārsts drīkst braukt ar taksometru par pacienta naudu?
Latvijā ir pietiekami daudz labu ģimenes ārstu, kas nestrādā līgumattiecībās ar valsti. Tādā gadījumā 50 eiro, neskaitot ceļa izdevumus, ir pietiekami normāla cena par mājas vizīti.
Likums un taisnība

Vai ģimenes ārsts drīkst braukt ar taksometru par pacienta naudu?

Jauns.lv

Ģimenes ārsts par vizīti mājās prasa desmitiem eiro. Kādos gadījumos pacientam jāmaksā, kādos – ne, konsultē ģimenes ārsts Andris Baumanis.

Izsaucu pie sava piecpadsmitgadīgā dēla uz mājām ģimenes ārsti. Daktere man par šo pakalpojumu lūdza samaksāt 46 eiro. Esmu lasījusi, ka mājas vizītes pie bērniem līdz 18 gadiem ir bez maksas.

Par mājas vizīti pie bērna nav jāmaksā, ja piepildās visi šie trīs noteikumi: pirmkārt, konkrētais ģimenes ārsts strādā līgumattiecībās ar valsti; otrkārt, bērns ir reģistrēts pie šā ģimenes ārsta; treškārt, mājas vizīte veicama teritorijā, ko apkalpo šis dakteris. Tad mājas vizīti apmaksā valsts.

Latvijā ir pietiekami daudz labu ģimenes ārstu, kas nestrādā līgumattiecībās ar valsti. Tādā gadījumā 50 eiro, neskaitot ceļa izdevumus, ir pietiekami normāla cena par mājas vizīti. Privātie ģimenes ārsti praktizē arī gada līgumu ar vecākiem – par 1000–1500 eiro nodrošinot bērna veselības aprūpi. Tad par atsevišķām mājas vizītēm nav jāmaksā, un šajā summā ietilpst vēl citi līgumā fiksēti pakalpojumi.

Kad jāmaksā par ceļu

Pat ja ārsts strādā līgumattiecībās ar valsti un bērns pie viņa ir reģistrēts, svarīgi ir, uz kurieni jādodas mājas vizītē. Piemēram, ja ārsta iecirknis ir Ķengaragā, brauciens pie pacienta uz Juglu vai Mārupi prasa no ārsta pārāk daudz papildu laika.

Šajā gadījumā mājas izsaukums būs bez maksas, taču jānodrošina ārsta ceļa izdevumi vai arī ar savu auto mediķis jāatved pie pacienta un jānogādā atpakaļ. Ceļa izdevumus nerēķina pēc sabiedriskā transporta cenām, bet tik, cik maksā taksometrs turp un atpakaļ.

“Ģimenes ārsti laika ziņā nevar atļauties ārpus sava iecirkņa braukāt ar sabiedrisko transportu, nepaliks laika vairs citiem pacientiem,” skaidro Andris Baumanis. Piemēram, ja no ārsta prakses līdz pacienta mājām taksometrs maksā 7,50 eiro, vecākiem par šo vizīti jākompensē ārstam 15 eiro, lai arī pati vizīte būtu bez maksas – valsts apmaksāta. Tieši laika taupīšanas un citu pacientu dēļ ģimenes ārsts var atteikt mājas vizīti, ja jādodas pārāk tālu no sava iecirkņa.

Ja ārsts nav līgumattiecībās ar valsti, pacients maksā pilnu ārsta noteikto maksu.
Ja ārsts nav līgumattiecībās ar valsti, pacients maksā pilnu ārsta noteikto maksu.

Ja ārsts nav līgumattiecībās ar valsti, pacients maksā pilnu ārsta noteikto maksu. Piemēram, Veselības centra 4 maksas ģimenes ārsta mājas vizīte bez transporta izdevumiem maksā 50 eiro.

Andris Baumanis atceras gadījumu, kad kāds mazais pacients tā pretojās, ka nebija aizvedams uz asins analīzēm. Vecāki izsauca laboratorijas medicīnas māsu uz mājām, protams, rēķinoties, ka tas ir maksas pakalpojums. Bērns arī mājās rādīja savu raksturu, slēpās, un māte jau stundu nevarēja savu atvasi atvest līdz medicīnas māsai. Viņa ļoti atvainojās par kavēšanos, bet māsiņa ļoti laipni atbildēja, ka viņai tas nerada ne mazākās neērtības, tikai vecākiem rēķinā parādīsies katra šīs vizītes minūte. Par savu naudu vecāki var likt māsiņai gaidīt kaut vai trīs stundas.

Vairāk par pacienta tiesībām un ārstu pienākumiem lasiet žurnāla „Likums un taisnība” 2. numurā.

kasjauns.lv, Foto: Vida Press