Kas ir garšas pastiprinātāji, un aiz kādiem vārdiem tos oficiāli drīkst slēpt pārtikas ražotāji
Garšas pastiprinātāji padara produktus aromātiskākus, garšīgākus un… neveselīgākus.
Garšas pastiprinātāji ir papildus pievienotas vielas, kas rūpnieciski ražotajiem produktiem liek garšot spēcīgāk un it kā pilnīgāk, turklāt pats ēdājs to nemaz neapzinās.
Vispazīstamākais ir nātrija glutamāts (E 621). Kaut arī tas kopumā negatīvi ietekmē veselību (īpaši jutīgākiem cilvēkiem) – izprovocē alerģijas, rada pārmērīgu apetīti, lieko svaru, uzbudinājumu, dažkārt sirdsklauves –, pārtikas ražošanas koncerni to kā lētu garšvielu pievieno gandrīz visiem tā dēvētajiem gatavajiem produktiem un fast food izstrādājumiem.
Glutamāts piešķir ēdieniem slēptu sātīgumu – kā pēc pamatīga gaļas gabala apēšanas. Turklāt šī viela veido pieradumu – regulāri lietojot, to gribas aizvien vairāk un vairāk. Tāpēc ne tikai ASV, bet arī Anglijā un citās Eiropas valstīs lētajās sabiedriskajās ēstuvēs uz galdiem atradīsi arī trauciņu ar moderno garšvielu – glutamātu.
Zināšanai
■ Īpaši daudz garšas pastiprinātāju pievieno tādiem gatavajiem produktiem kā picas, sāļās uzkodas, cepumi, čipsi, riekstiņi, ātrās lietošanas zupas, mērces (sojas un citas gatavās mērces), makaronu ēdieni. To ir daudz arī tā dēvētajos siera izstrādājumos, krējuma izstrādājumos. Visu šo un neskaitāmu citu produktu dabīgās sastāvdaļas ir tik lielā mērā pārstrādātas, ka īstā, dabīgā garša gandrīz ir zudusi, tāpēc to cenšas uzlabot ar garšas pastiprinātājiem.
■ Glutamātu un citus garšas pastiprinātājus uz produktu iesaiņojumiem oficiāli drīkst paslēpt arī aiz tādiem apzīmējumiem kā aromvielas, garšas uzlabotāji, rauga ekstrakts un citi.