Daži elementāri triki, kas palīdzēs tikt galā ar lapsenēm
Ja lapseņu pūzni atklāj koka mājas sienā vai pie pakša, kur labi redzama lapseņu skreja un iespējams tikt klāt, piepūt to ar lidojošajiem kukaiņiem paredzētu aerosolu un aizbāz ar lupatu. Atstāj uz vairākām stundām.
Lapsenes savu pūzni mēdz ierīkot arī augsnē. Tādu var nīdēt naktī vai agri no rīta, vēsā un lietainā laikā, tad dzēlīgie kukaiņi būs mazāk aktīvi.
Pēc apindēšanas pūzni, ja tas iespējams, ir vēlams savākt – tas nozīmē ietīt segā un sadedzināt vai aiznest uz mežu. Vai, ja pūznis ir zemē, pārlikt segu, izrakt pūzni, ietīt lāpstu segā un aiznest prom no mājas. Jārēķinās, ka kāda lapsene vēl var būt dzīva un mēģināt iedzelt.
Uzmanies! Dodoties pie lapsenēm, ir piemēroti jāapģērbjas – jāvelk biezi cimdi, drēbes, kas neļauj kukaiņiem piekļūt miesai, un jāuzvelk sejas maska. Ja nav pieejama dravnieka maska sejai, uzliec cepuri, pārklāj galvai blīvu dienas aizkara gabalu, tillu vai marli un pie kakla sasien. Ieteicams nodrošināties ar pretalerģijas zālēm – ja kukainis iedzeļ, tās vērts nekavējoties iedzert.
Ja nevēlies kukaiņus nogalēt
■ Mēģini lapsenes aizbiedēt. Tām nepatīk krustnagliņu, lavandas, kūpošas gruzdošas kafijas, citrona vai apelsīnu eļļas vai citrona sulas smarža.
■ Lai lapsenes netraucē vārīt ievārījumu, noliec ārā patālu prom no virtuves loga trauku ar ievārījumu vai cukurūdeni. Lielākā daļa lapseņu cienāsies tur, netraucējot tev strādāt.
■ Vienkāršs risinājums ievārījumu laikā – paņem plastmasas pudeli, izgriez apakšā viducī caurumiņu īkšķa resnumā. Ielej pudelē tējkaroti salda ievārījuma vai sīrupa – tas lapseņu pievilināšanai. Aizskrūvē korķi un pakar pudeli kokā. Lapsenes prot ielīst pudelē, ievērojot virzienu uz augšu, bet ārā uz leju netiek. Taču zinātāji stāsta, ka šī metode diemžēl ne vienmēr nostrādā. Lapsenes gan ielien, gan izlien no pudeles vai arī nelien tajā nemaz – kurš gan to zina.