Kāds praktisks labums saimniecībā ir no bērza?
Bērza lapas, pumpuri, miza - visas šīs lietas var noderēt saimniecībā. Uzzini, kādos veidos un kam to var izmantot.
1. Bērza lapu virca – pret augļu koku kraupi
1 kg svaigu bērza lapu ieber spainī un aplej ar 10 l ūdens. Uzliec vaļīgu vāku, lai tiek klāt gaiss. Uz dažām dienām novieto ēnainā vietā. Reizi dienā apmaisi. Kad veidojas putas, virca ir gatava. Smidzināšanai ņem 1 daļu vircas un 5 daļas ūdens.
2. Bērza mizas – iekuram
Bērza mizas ir lielisks iekura palīgs, tās labi aizdegas, pat miklas būdamas. Bērza mizas gabalus vai strēmeles saritini pēc iespējas ciešākā rullīti un apsien ar diegu. Sanāk laba alternatīva ķīmiskajiem degmaisījumiem, ko izmanto grila un ugunskura aizkuršanai, protams, arī plītij un krāsnij.
3. Bērza lapas un mizas – piedeva vannas ūdenim
Atkarībā no sagatavošanas veida noder gan ādas palutināšanai un atjaunošanai, gan sāpju samazināšanai, gan arī attīrīšanai.
Pret muskuļu sāpēm palīdz vanna ar bērza mizu novārījumu: 250 g bērza mizu aplej ar 1 l ūdens, uzvāri un uz lēnas uguns turpini vārīt 10 minūtes. Tad izkās un pielej maksimāli 38 grādus karstam vannas ūdenim. Ilgāk par 15–20 minūtēm šādā ūdenī nav vēlams gulēt.
Pret ādas problēmām, arī celulītu, un muskuļu sāpēm der lapu novārījums: 250–500 g svaigu bērza lapu aplej ar 2 l ūdens, ļauj 10 minūtes ievilkties un tad pielej vannas ūdenim.
4. Bērza pumpuru vai lapu tinktūra – pret klepu un saaukstēšanos
20 g bērza pumpuru aplej ar 100 ml 40 % degvīna un 1 mēnesi noturi istabas temperatūrā. Katru dienu sakrati. Uzglabā tumšā pudelē.
Tāpat gatavo tinktūru no lapām – labi noder ierīvēšanai, lai uzlabotu asinsriti. Ja tinktūru atšķaida ar ūdeni attiecībā 1:10, tā noder brūču tīrīšanai un kompresēm.
5. Bērza pumpuru eļļa – ādas kopšanai
Sauju svaigu bērza pumpuru aplej ar 100 ml mandeļu eļļas vai labas olīveļļas un atstāj istabas temperatūrā uz 1 mēnesi. Katru dienu sakrati. Tad izkās un ielej tumšā pudelē. Noder arī pret reimatismu un locītavu sāpēm.
6. Bērza lapas – garšviela
Bērza lapas, tāpat kā daudzi citi zaļumi, ir labs līdzeklis, kā samazināt sāls daudzumu ēdienos. Lapas izkaltē un vai nu pirkstos, vai miezerī smalki saberz.