Valentīndienas stāsts: Kas dara to īpašu?
Kalendārajai ziemai tuvojoties noslēgumam, mums ir ļoti silti un jauki svētki - Sv. Valentīna diena. Daži to dēvē par Mīlestības dienu vai Mīlētāju dienu, un tikai retais aizdomājas, kāpēc to patiesībā sauc par Valentīndienu. Kas bija Valentīns un kāpēc tik skaista, mīlestības pilna diena ir nosaukta viņa vārdā. Un stāsts par tās rašanos ir ļoti interesants un aicina mūs atgriezties daudzus gadus atpakaļ, līdz pat Romas impērijai.
Kas ir Valentīndiena?
Valentīndiena, Mīlestības diena, Mīlētāju diena - lai kā jūs to sauktu, tā tiek svinēta 14. februārī, un mēs cenšamies parādīt savu mīlestību un uzmanību tiem, kurus mīlam, dāvinot viņiem dāvanas. Un tās var būt visdažādākās - no saldām un ļoti garšīgām līdz skaistai kartītei vai erotiskiem palīglīdzekļiem, lai īstenotu savas kvēlākās fantāzijas. Starp citu, Valentīndienas dāvanas diezgan bieži asociējas ar kaisli, pikantām rotaļām un erotiku. Yesyes.lv veikalā jūs atradīsiet plašu šādu dāvanu klāstu.
Ieskatīsimies vēsturē
Šīs dienas pirmsākumi meklējami Romas impērijā, kur 14. februārī tika godināta auglības, sievišķības un kāzu dieviete Juno. Nākamajā dienā, 15. februārī, sākās Luperkaliju svētki. Svētku priekšvakarā jaunieši no burkas izlozēja tās personas vārdu, kuru viņi gatavojās precēt. Ļoti daudzos gadījumos šis vienas dienas pāris iemīlējās un pat apprecējās.
Tomēr vēlāk Klaudijs II, kurš pārvaldīja impēriju, pamanīja, ka trūkst vīriešu, kas būtu gatavi doties karā. Tāpēc viņš izdeva rīkojumu, kas aizliedza pāriem precēties. Šis aizliegums tika pamatots ar to, ka precēti vīrieši koncentrējās uz ģimeni un mazāk varēja pievērsties karam un impērijas aizsardzībai. Tādējādi imperators vēlējās mudināt vairāk romiešu vīriešu cīnīties un aizstāvēt savas zemes pret agresoriem. Šajā kontekstā parādās priesteris Valentīns, kurš redzēja, kā šis aizliegums ietekmē vīriešus, kuri vēlējās dibināt ģimenes, un tāpēc slepeni laulājās. Tomēr slēpšana neturpinājās ilgi - ziņas par priestera rīcību drīz vien nonāca līdz imperatora Klaudija II ausīm, un Valentīns par savu rīcību tika arestēts un ieslodzīts cietumā. Viņam 14. februārī piesprieda nāvessodu.
Taču pirms nāves Valentīns brīnumainā kārtā izdziedināja cietuma uzrauga meitu, kuru viņš mīlēja un nāvessoda izpildes dienā uzrakstīja viņai vēstuli, parakstot to “Tavs Valentīns”.
Dažas leģendas vēsta, ka bijuši divi Valentīni, citas - ka bijis viens un tas pats Valentīns. Jebkurā gadījumā ir vairāk nekā daži minējumi par to, kā un no kurienes radās Valentīndiena.
Valentīndiena Latvijā
Lai gan Eiropā Sv. Valentīna diena kļuva populāra viduslaikos, mūsu valstī tā tika svinēta ne tik sen - pēc neatkarības atjaunošanas 1990. gadā. Un, lai gan mums vēl nav ļoti spēcīgu tradīciju, 14. februārī parasti gaisā virmo romantika. Sirsniņu un lācīšu dāvināšana, kas patiešām ir ļoti mīļi, ir īpaši populāra jauniešu vidū.