Vides aktīvisti šokā: ANO klimata pārmaiņu konferenci sponsorēs viens no lielākajiem planētas piesārņotājiem
foto: keith morris / Alamy/ Vida Press
"Coca-Cola" pudele izskalota jūras krastā.
Trakā pasaule

Vides aktīvisti šokā: ANO klimata pārmaiņu konferenci sponsorēs viens no lielākajiem planētas piesārņotājiem

Jauns.lv

Vides aktīvisti ir šokēti, ka vienu no galvenajām klimata pārmaiņu konferencēm, “Cop27”, sponsorē viens no lielākajiem planētas piesārņotājiem - uzņēmums “Coca-Cola”. Viņi apsūdz uzņēmumu maldīga priekšstata radīšanā, ka “Coca-Cola” ir videi draudzīgs ražotājs.

Vides aktīvisti šokā: ANO klimata pārmaiņu konfere...

Nolēdzot sponsorēšanas līgumu starp šā gada ANO klimata pārmaiņu konferenci un “Coca-Cola”, uzņēmums iegūst publicitāti kā zaļš un videi draudzīgs, taču patiesībā tas ir viens no lielākajiem piesārņotājiem pasaulē.

Vienā minūtē “Coca-Cola” vidēji saražo 200 000 plastmasas pudeļu. 

Šā gada klimata konference norisināsies Ēģiptes kūrortpilsētā Šarm eš Šeihā no 6. līdz 18. novembrim. Konference ir viena no nozīmīgākajām vietām, kur satiekas valdību vadītāji, uzņēmēji un vides aktīvisti, lai rastu veidus, kā risināt ar klimata izmaiņām saistītus jautājumus.

"Covid atkritumi" Vidusjūrā

Klimata aktīvisti ir neizpratnē par Ēģiptes lēmumu atļaut “Coca-Cola” sponsorēt šā gada klimata sarunas.

Ēģipte pagājušajā nedēļā paziņoja, ka parakstījusi sponsorēšanas līgumu.

Aktīvisti raidorganizācijai BBC sacīja, ka šī sadarbība grauj sarunu uzticamību, jo lielākā daļa plastmasas pudeļu, ko saražo “Coca-Cola”, ir ražotas, izmantojot fosilo kurināmo.  

“Coca-Cola” skaidro, ka uzņēmumam ir kopīgs mērķis – mazināt atkritumus, kā arī saldināto dzērienu ražotājs atzinīgi novērtē centienus palielināt informētību vides aizsardzības jautājumos.

Ciešanas, kuras dzīvniekiem nākas paciest bezatbildīgu cilvēku dēļ.

Posts un mokas, ko dzīvniekiem nodara cilvēku saražotie atkritumi

Aizvien biežāk medijos nonāk skati ar postu, ko dabai nodara cilvēku saražotie atkritumu kalni, galvenokārt plastmasas izstrādājumi. Neskaitāmi dzīvnieki katru ...

Līguma parakstīšanas brīdī “Coca-Cola” globālais viceprezidents sabiedriskās politikas un ilgtspējības jautājumos Maikls Golcmans sacīja: “Ar “Cop27” partnerību “Coca-Cola” mērķis ir atbalstīt kolektīvu rīcību pret klimata pārmaiņām.”

Vairāk nekā 5000 vides aktīvistu parakstījuši petīciju, aicinot šo sponsorēšanas līgumu atcelt.

“Coca-Cola” 2019. gadā atzina, ka gada laikā izmanto trīs miljonu tonnu plastmasas iepakojumu.

Plastmasa, kas atrodas visos kontinentos un pasaules okeānos, ir viens no galvenajiem Zemes piesārņojuma avotiem. Plastmasas ražošana arī veicina globālo sasilšanu.

Indonēzijā izskalots milzīgs kašalots ar 6 kilogramiem plastmasas atkritumu vēderā

Pašlaik 99% saražotās plastmasas tiek ražota, izmantojot fosilo kurināmo, kas rada siltumnīcas efekta gāzu emisijas un veicina klimata pārmaiņas.

Savukārt 2021. gadā uzņēmuma “Break Free Prom Plastic” veiktajā auditā “Coca-Cola” tika nosaukts par pasaulē lielāko piesārņotāju tieši saražotās plastmasas dēļ.

Muhameds Ahmadi no “Earth Uperising International” sacīja: “Šī “Cop27” prezidentūras rīcība ir pretrunā ar konferences mērķiem.”

Ahmadi teiktajam piebalsoja “Vides taisnīguma fona” izpilddirektors Stīvs Trents, kurš aicināja Ēģipti atcelt lēmumu.

Ne Ēģiptes “Cop27” organizācijas atbildīgie, ne ANO klimata izmaiņu organizācija neatbildēja uz raidorganizācijas BBC lūgumu komentēt sponsorēšanas līgumu.

Indijas ikdienas ainiņas - upe, kuras milzīgais piesārņojums vietējiem netraucē tur mazgāties

Brahmaputra ir viena no lielākajām upēm Dienvidāzijā. Upes garums ir aptuveni 2900 km, no kuriem aptuveni 1300 km ir kuģojami, ...

Pagājušajā gadā, kad Lielbritānija rīkoja klimata sarunas, tā aizliedza fosilā kurināmā uzņēmumiem sponsorēt pasākumu.

Trents sacīja: “Viss Coca-Cola biznesa modelis ir balstīts uz fosilo kurināmo. Viņi ir devuši solījumus uzlabot otrreizējo pārstrādi, taču uzņēmums solījumus nekad nav pildījis.”

“Coca-Cola” teica BBC, ka tā atzīst, ka uzņēmumam ir jādara vairāk: “Lai gan mēs esam panākuši progresu, lai sasniegtu mūsu “Pasaule bez atkritumiem” mērķus, mēs esam arī apņēmušies darīt vairāk, ātrāk.”

Sibīrijā par "instagrameru" kulta vietu kļuvis spilgti zils ārkārtīgi piesārņots ezers

Klimata aktīvisti ir noraizējušies ne tikai par šāda sponsorēšanas līgumu raidītajiem signāliem sabiedrībai, bet arī to, kā tas varētu ietekmēt sarunas.

Vides aktīvists un Apvienoto Nāciju Organizācijas Humanitāro lietu koordinācijas biroja vēstnieks Niombi Moriss BBC sacīja: “Kad klimata sarunās dominē piesārņotāji, mēs, negūstam labus rezultātus. Kā Āfrikas aktīvists esmu nobažījies, ka ar plastmasu tiks piesārņoti arvien vairāk ūdeņu.”