Vai Latvijas suvenīri patiesībā tiek ražoti ārzemēs?
Latvijā veidotas vien idejas par suvenīru dizainu, izpildījums paliek ārvalstnieku rokās. Vai tiešām Latvijā nevaram nopirkt savā valstī ražotus suvenīrus?
Bizness un ekonomika

Vai Latvijas suvenīri patiesībā tiek ražoti ārzemēs?

Jauns.lv

Suvenīru lācīti, uz kura vēderiņa lasāms vēstījums- „Kāds Latvijā Tevi ļoti mīl”, „Latvija” un citiem uzrakstiem, var nopirkt teju vai visos suvenīru veikalos, un pat kioskos Rīgā, taču latviskā mantiņa, kā izrādās, ir no Ķīnas. Vai tiešām nopirkt Latvijā ražotus suvenīrus nemaz nav iespējams?

Reti kurš aizdomājas, ka iegūtais suvenīrs, ar īsteni latvisku vēstījumu, nemaz Latvijā nav radīts. Kamēr ārzemju draugiem dāvinām lācīšus un citus zvērus ar skaistiem vēstījumiem latviešu valodā, labāk nemelot, ka lācītis darināts Latvijā. Nepatīkams būs ārzemju drauga pārsteigums, uz birkas ieraugot uzrakstu – ražots Ķīnā.

Portālam Kasjauns.lv apstaigājot vairākus Rīgas centrā esošos suvenīru veikaliņus, nākas secināt – daudzas skaistās lietiņas, tostarp mīlīgie lācīši latviski rakstotā apģērbā nemaz nav ražoti pie mums Latvijā. Visi latviskie lācīši un citi zvēri pie mums atceļojuši no Ķīnas. Veikalu piedāvājumu klāstā tiek piedāvāti arī Lietuvā, Igaunijā un citur pasaulē ražoti suvenīri ar Latvijas simboliku. Citviet pārdošanā izliktas pat krievu lelles Matrjoškas, ko gan par latviešu suvenīru uzskatīt nevarētu, bet ārzemniekiem tiek radīts priekšstats, ka arī tās ir gana latviskas mantiņas. Ja tik tiešām gribi iegādāties Latvijā ražotus suvenīrus, labāk izlīdzēties ar māla traukiem (iepriekš gan pārliecinies, vai trauki tik tiešām ir veidoti Latvijā), vai adītiem dūraiņiem kādā no centra tirdziņiem.

Par pāris eiro Latvijā lāčus neviens neražos

Mūsu novērojumus apstiprina arī suvenīru izplatītājs Latvijā – „Baltijas suvenīri”. Tā valdes locekle Santa Naudiņa portālam Kasjauns.lv stāsta, ka Latvijā mīkstās rotaļlietas neražo neviens uzņēmums: „Es domāju tādus masveida klasiskus plīša lācīšus, ne individuālus rokdarbus, kas gluži neizskatās pēc pierastā lācīša, kādu vēlas iegādāties liela daļa pircēju. Mūsu piedāvātie lācīši pēc mākslinieku izstrādāta dizaina tiek pasūtīti Ķīnā.”

Naudiņa atzīst, ka klienti nekādā ziņā netiekot maldināti, jo uz marķējuma ražotājvalsts ir norādīta. Turklāt, būtisku lomu spēlējot Eiropas Savienības prasības. „Uz mūsu ražotājiem ir attiecināmi daudzi ļoti stingri kvalitātes standarti. Nesen bija skandāls par Liepājā ražotām māla bļodiņām, kur tika servēts Liepājā tradicionāls ēdiens. Kā izrādās, ražotājam nebija attiecīgs sertifikāts, kas nepieciešams izstrādājumiem, kas saistīti ar pārtiku.”

Sertifikātus par atbilstošiem standartiem veidotu produkciju esot grūti dabūt, bieži vietējie ražotāji par tādām lietām neaizdomājas.

Vēl stingrāki noteikumi attiecoties uz visām bērniem domātajām precēm, tai skaitā rotaļlietām. „Lai varētu klientiem piedāvāt visiem standartiem atbilstošas preces, mēs sadarbojamies tikai ar tādiem uzņēmumiem, kuri spēj veikt visus nepieciešamos testus un piedāvāt nepieciešamās kvalitātes sertifikātus,” stāsta Naudiņa.

Viņa atzīst, ka bieži vien tiek prezentēti it kā Latvijā ražoti apdrukāti t-krekli, bet arī tas ir maldinoši, jo uzņēmumi kreklus importē un uzdrukā dizainu ar ārzemēs ražotām iekārtām.

„Suvenīru dizaini tiek radīti Latvijā, taču reālais izpildījums ir atkarīgs no tehniskajām iespējām, kādas ir, vai nav pieejamas pie mums. Esmu dzirdējusi, ka Latvijā tiek ražoti kažokādas lācīši, taču to cena ir nesalīdzināmi augstāka un līdz šim neesam saņēmuši nevienu signālu no klientiem, ka būtu interese tādus iegādāties,” teic Naudiņa.

Bizness paliek bizness

Latvijas institūta pārstāvis Krišjānis Ozols portālam Kasjauns.lv stāsta, ka pie mums atrodami arī daudzi suvenīri, kuri tiek ražoti uz vietas, bet ražotāja vēlmes brīvā tirgus laikmetā neviens nevar ietekmēt.

„Protams, ir labāk, ja ražo tepat uz vietas, arī tūristi ir vairāk ieinteresēti suvenīros, kuri ražoti Latvijā, tāpēc pats ražotājs būtu tikai ieguvējs. Taču, nevar pārmest, ja ražotājs izvēlas sadarboties ar ārvalstīm, tas ir viņu bizness” teic Ozols. Viņš gan atzīst, ka tas, vai suvenīrs tiek pasniegts kā Latvijas ražojums, ir katra sirdsapziņas jautājums.

Bet, ja tomēr vēlies sevi, vai ārzemju draugus iepriecināt ar Latvijā ražotiem suvenīriem, Latvijas institūta pārstāvis iesaka apmeklēt tādas vietas, kā „Nice Place”, „Pienene”, „Istaba” un „Taste of Latvia”. „Tie ir labi piemēri, kur iegādāties nestandarta preces, kas ir tik tiešām unikālas un ražotas Latvijā, tas ir arī interesantāk patērētājam,” stāsta Ozols.

Savējiem vienalga, ārzemnieki meklē latviskāko

Portālam Kasjauns.lv aptaujājot vietējos iedzīvotājus, nākas secināt, ka suvenīru izcelsmes vieta viņiem nav būtiska. Danija stāsta, ka arī viņas mājās ir tāds lācītis: „Nopirku to, kad uz pusgadu devos studiju apmaiņas braucienā. Man tik tiešām ir vienalga, kur lācis ražots, galvenais, ka vēstījums uz lācīša manī raisa pozitīvas emocijas.”

Arī Birutai, kuras bērni dzīvo ārzemēs, esot pilnīgi vienalga, vai ražo Ķīnā, Lietuvā, Polijā, vai Latvijā – „Es bieži bērniem sūtu dažādus mīļus suvenīriņus, un nekad neesmu aizdomājusies par to izcelsmes valsti. Vai tad tiešām ir būtiski, ja mīļlietiņai virsū latviskas drēbītes, vai uzraksti, kas atgādina dzimteni? Lācis jau ir tikai mantiņa, galvenais ir tas, kas uz tā rakstīts, tas, kas vienmēr liks atcerēties par Latviju.”

Tikmēr Vecrīgā sastaptā ārvalstnieku grupiņa no Vācijas atzīst, ka grib iegādāties tieši Latvijas ražojumu, citādi jau suvenīriem neesot jēgas. Jautājot, vai jau paspējuši iegādāties kādu suvenīru, tūristi stāsta, ka nopirkti ledusskapja magnētiņi ar Rīgas skatiem, un daži dzestrajā pavasarī vēl paspējuši sagādāt sev vietējo sieviņu adītos dūraiņus.

Kasjauns.lv/ Foto: Kasjauns.lv, All Over Press

Tēmas