Cilvēkus satrauc VID e-pasti par obligātām iemaksām. Kam un kā uz tiem reaģēt?
„Atverot ziņojumu, sapratu, ka runa ir par Valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām, taču īsti nesaprotu, kādēļ šāds ziņojums adresēts man – neesmu darba devējs un nekad tāds neesmu bijis!” neizpratnē ir kāds no ziņojuma saņēmējiem.
Bizness un ekonomika

Cilvēkus satrauc VID e-pasti par obligātām iemaksām. Kam un kā uz tiem reaģēt?

Jauns.lv

Pēdējo nedēļu laikā ļoti daudz cilvēku ziņo par e-pastā saņemtiem vēstījumiem ar virsrakstu „Informācija no Valsts ieņēmumu dienesta” (VID). Tajos runāts par Valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām, kuras par darbiniekiem jāveic darba devējam. To gan saņēmuši arī tie, kuriem ar saimniecisko darbību nav sakara un tas radījis neizpratni par to, ko tad īsti VID mēģina pateikt.

„Šādu meilu ieraudzīju dažas dienas pēc budžeta pieņemšanas. Paziņojums no VID kā tāds, protams, radīja nelielu satraukumu, taču, atverot sūtījumu, ievēroju, ka man liek ielogoties Elektroniskās deklarēšanās sistēmā,” stāsta Agris, viens no VID ziņojuma saņēmējiem. „Šobrīd strādāju uz darba līguma pamata, papildus saņemot autoratlīdzību. Atverot ziņojumu, sapratu, ka runa ir par Valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām, taču īsti nesaprotu, kādēļ šāds ziņojums adresēts man – neesmu darba devējs un nekad tāds neesmu bijis!”

Informācija domāta darba devējiem

VID tīmekļa vietnē atrodamā informācija vieš skaidrību par cilvēku e-pastos iesūtīto paziņojumu: „VID atgādina, ka ar 2017.gadu tiek ieviestas minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (turpmāk – minimālās iemaksas), kas darba devējam ir jāveic par saviem darbiniekiem.”

Paziņojumā skaidrots, ka likums „Par valsts sociālo apdrošināšanu” paredz, ka ar 2017.gada 1.janvāri par ikvienu darbinieku, neatkarīgi no tā, vai viņš strādā pilnu vai nepilnu darba dienu, vai tikai noteiktu stundu skaitu kalendāra mēnesī, darba devējam ir jāmaksā minimālās iemaksas. Tās veic arī mikrouzņēmumi par katru no saviem darbiniekiem neatkarīgi no mēneša apgrozījuma. 2017.gadā mēneša minimālo iemaksu objekts ir trīs ceturtdaļas no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas apmēra. 2017.gadā minimālā mēneša alga ir 380 euro, tātad minimālo obligāto iemaksu objekts ir 285 euro. Ar 2018.gada 1.janvāri minimālo iemaksu objekts būs pilna minimālā mēneša darba alga. Minimālās iemaksas aprēķina, piemērojot obligāto iemaksu likmi, kas vispārējā gadījumā – 34,09 %.

VID ziņojums izsūtīts, nešķirojot adresātus

To, kādēļ VID uzsaukums saistībā ar obligātām iemaksām nosūtīts arī tiem, kuri nekad nav bijuši darba devēji un pat neplāno uzsākt saimniecisko darbu, skaidro VID Sabiedrisko attiecību daļas pārstāve Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa: „VID rīcībā nav un nevar būt informācija par iedzīvotāju nākotnes nodomiem, tajā skaitā par iespējamo saimnieciskās darbības uzsākšanu, mikrouzņēmuma dibināšanu vai darba vietas maiņu, kas varētu nozīmēt izmaiņas arī nodokļu nomaksas kārtībā. Tādēļ, lai par gaidāmajām nozīmīgajām izmaiņām savlaicīgi informētu iespējami plašu nodokļu maksātāju loku, VID izmantoja mūsdienu tehnoloģiju sniegto iespēju un operatīvi nosūtīja šo informāciju visiem VID elektroniskas deklarēšanas sistēmas lietotājiem”.

Par ziņojumu nav jāsatraucas

VID pārstāve vērš uzmanību, ka sūtījumam ir tikai informatīvs raksturs. Tā saņēmēji tiek aicināti mierīgi un uzmanīgi iepazīties ar saņemto informāciju par vienu no šobrīd publiskajā telpā aktuālākajiem tematiem.

„Gadījumā, ja šīs izmaiņas personu neskar, nekādai rīcība nav jāseko. Savukārt, ja persona tomēr nākotnē plāno uzsākt savu saimniecisko darbību vai dibināt uzņēmumu, tādējādi kļūstot par darba devēju, šī viņam būs noderīga un svarīga informācija, kas būs viņu sasniegusi savlaicīgi,” informē VID sabiedrisko attiecību speciāliste.

Jautājumu vai neskaidrību gadījumā cilvēki tiek aicināti zvanīt uz VID Nodokļu un muitas informatīvo tālruni: 67120000, izvēloties īpaši šim tematam izveidoto izvēlni „Minimālās sociālās iemaksas”, vai arī iepazīties ar informāciju VID mājaslapā.

Kasjauns.lv/Foto: Edijs Pālens/LETA

Tēmas