Igaunijas premjers: Baltijas reģions nedrīkst būt atsevišķa sala gāzes tirgū
Igaunijas Ministru prezidents Tāvi Reivass.
Bizness un ekonomika

Igaunijas premjers: Baltijas reģions nedrīkst būt atsevišķa sala gāzes tirgū

Jauns.lv

Baltijas reģionam gāzes apgādē ir jābūt savienotam ar pārējām Eiropas Savienības (ES) valstīm, turklāt ar savienojumu izveidi nedrīkst kavēties, šodien viesojoties Rīgā, sacīja jaunais Igaunijas Ministru prezidents Tāvi Reivass.

Reivass pēc tikšanās ar Latvijas Ministru prezidenti Laimdotu Straujumu (V) uzsvēra, ka reģions nedrīkst būt kā atsevišķa sala - Baltijas valstīm ir jābūt savienotām ar pārējām ES valstīm.

Tas pats attiecas arī uz elektroenerģijas jomu - arī šajā ziņā valstis nedrīkst būt izolētas no citām ES valstīm, sacīja politiķis un uzsvēra, ka savienojumi vairos enerģētisko neatkarību un būs ieguvums valstu iedzīvotājiem. Kā piemēru viņš minēja Igaunijas labo sadarbību ar Somiju.

Arī Latvijai būtu jāsadarbojas ar citām valstīm elektroenerģijas jomā, jo tas ļautu samazināt elektrības tarifus, uzsvēra Igaunijas premjers. "Es ceru, ka šis būs ne tikai drošības jautājums, bet tā būs iespēja samazināt elektroenerģijas cenas Latvijai," sacīja Reivass.

Tikšanās laikā pārrunāta arī situācija Ukrainā, informēja Straujuma. Viņa pauda gandarījumu, ka gan Latvija, gan Igaunija apzinās, - lai arī notikumi Ukrainā var atstāt ietekmi uz valstu ekonomikām, tomēr svarīgāka ir valstu neatkarība.

Savukārt Igaunijas valdības vadītājs atzina, ka ir priecīgs par ASV militāro spēku ierašanos Latvijā, jo tas nozīmē, ka NATO iestājas par Baltijas valstīm un ir sabiedrotie. "Tas nozīmē, ka kopā mēs esam spēcīgi," teica kaimiņvalsts politiķis.

Tikšanās laikā pārrunāta arī iespēja studentiem no Latvijas Igaunijā apgūt igauņu valodu bez maksas un Igaunijas studentiem apgūt latviešu valodu.

Reivass šodien tikās arī ar Saeimas priekšsēdētāju Solvitu Āboltiņu (V), kura uzsvēra, ka Latvijas un Igaunijas labo divpusējo attiecību pamatā liela loma ir veiksmīgajai parlamentārajai sadarbībai gan divpusējā, Baltijas un Eiropas Savienības līmenī, gan Baltijas un Ziemeļvalstu (NB8) formātā. "Tāpat Baltijas valstu ciešo draudzību apliecina Latvijas, Igaunijas un Lietuvas augstāko amatpersonu ilggadējā tradīcija pirmajā ārvalstu vizītē doties tieši uz tuvākajām kaimiņvalstīm," sacīja Āboltiņa.

Āboltiņa sarunā ar Igaunijas premjeru īpaši akcentēja Baltijas Asamblejas lomu, kas jau vairāk nekā 20 gadus ir nozīmīga platforma Latvijas un Igaunijas, un visas Baltijas nacionālo parlamentu sadarbībai un vienotas nostājas koordinēšanai un paušanai, aģentūru LETA informēja Saeimas Preses dienestā. Tas ir politisks signāls citām valstīm arī Baltijas drošības kontekstā - situācija Ukrainā ir vēl viens apliecinājums, cik svarīgi ir paust vienotu viedokli, ka jebkāda veida agresija pret ikvienu neatkarīgu un suverēnu valsti ir nosodāma. Viņa arī sacīja, ka pašlaik, kad Eiropas un visas pasaules dienas kārtībā dominē drošības jautājums, Baltijas Asamblejai ir jāstiprina sadarbība visu trīs kaimiņvalstu parlamentu un arī valdību līmenī.

Āboltiņa informēja Igaunijas premjerministru par NB8 valstu parlamentu priekšsēdētāju sanāksmi, kas šī mēneša sākumā notika Lietuvas galvaspilsētā Viļņā. Tajā NB8 valstu parlamentu priekšsēdētāji bija vienisprātis par nepieciešamību stiprināt NB8 un četru Višegradas valstu - Čehijas, Slovākijas, Ungārijas un Polijas sadarbību, tostarp ES līmenī, jo tās vieno kopīgas intereses.

Tikšanās laikā Āboltiņa arī pastāstīja par gatavošanos Latvijas prezidentūrai ES Padomē nākamā gada pirmajā pusē, tostarp mūsu valsts prezidentūras prioritārajiem virzieniem, uzsverot, ka viena no Latvijas prezidentūras prioritātēm būs Austrumu partnerība. Tāpat Saeimas priekšsēdētāja apliecināja Latvijas gatavību dalīties uzkrātajā pieredzē pēc prezidentūras.

Jau ziņots, ka šodien Latvijā vizītē ieradies Igaunijas jaunais premjerministrs Tāvi Reivass. Pirms tikšanās ar Straujumu viņš viesojās Inčukalna gāzes krātuvē, tāpat bija notika tikšanās ar Saeimas priekšsēdētāju un Valsts prezidentu Andri Bērziņu.

LETA/Foto:  Ieva Lūka, LETA