Latviešu izgudrotu pretvēža zāļu patents diemžēl nepienāksies to autoriem
Latvijas Organiskās sintēzes institūta direktors Ivars Kalviņš teic: „Kamēr Latvijā zinātni turēs bada maizē, Latvijas zinātnieki arī strādās par sviestmaizi”.
Bizness un ekonomika

Latviešu izgudrotu pretvēža zāļu patents diemžēl nepienāksies to autoriem

Jauns.lv

Latvijas zinātnieki, kuri Organiskās sintēzes institūtā izgudrojoši unikālas pretvēža zāles, kuras nu izmantos arī Amerikā, teic – galvenais jau nav nauda, bet gan tas, ka zāles palīdzēs cilvēkiem. Tomēr jauno zāļu patents nepiederēs Latvijai, bet gan kādai dāņu kompānijai, kura ar to ražošanu arī pelnīs.

Latvijas zinātnieki var lepoties ar to, ka viņi izgudrojuši zāles, kuras palīdzēs glābt daudzu cilvēku dzīvības. Tomēr paša medikamenta patents piederēs ārzemniekiem.

Kasjauns.lv jau rakstīja, ka ASV Pārtikas un zāļu administrācija izsniegusi atļauju izmantot medicīnā jaunas pretvēža zāles, kuru darbīgā viela izgudrota un sintezēta Latvijas Organiskās sintēzes institūtā. Institūta direktors Ivars Kalviņš, kura vadībā notika medikamenta sintēze, norādījis, ka Latvijai šis ir vēsturisks notikums, jo šāda atļauja zālēm, kuru darbīgā viela ir izgudrota un sintezēta Latvijā, piešķirta pirmo reizi.

Tomēr pats patents uz zālēm pieder Dānijas farmācijas kompānijai „Topotarget”, kura šo zāļu izstrādē, kura notika Latvijā, 13 gadu laikā varētu būt investējusi līdz 50 miljoniem eiro.

Kalviņš ar zinātnieka misijas apziņu teic, ka galvenais jau nav tas, cik kāds nopelnīs par šīm zālēm, bet gan tas, ka tās palīdzēs cilvēkiem. Viņš Kasjauns.lv teica:

„Pirmām kārtām jāteic, ka zāles izgudrotas pēc ārvalsts kompānijas pasūtījuma un par viņu naudu. Mēs esam atklājuši zāļu darbīgo vielu – molekulu, bet to tālākā izstrāde, novešana līdz klīnikai jau notika ārvalstīs. Klīniskie eksperimenti, lai zāles nonāktu līdz pacientiem, nenotika Latvijā, bet galvenokārt ASV un dažādu Eiropas Savienības valstu klīnikās, un par šo valstu naudu. Tas ir pateicoties ārzemju kompānijām, kuras nebaidās investēt Latvijas zinātnē un tai uzticas.

Mūsu zinātnieki materiāli saņēma tik, cik samaksāja par darbu. Jāteic, ka tikmēr, kamēr Latvijā zinātni turēs bada maizē, Latvijas zinātnieki arī strādās par sviestmaizi. Bet šajā gadījumā es negribētu runāt par pelņu. Zinātne nav tā nozare, kurai jāpelna nauda, tai jāizgudro lietas, lai tās veicinātu cilvēces progresu.

Šajā gadījumā manis vadītā zinātnieku grupa izstrādāja vienīgo un pareizo molekulu, kas palīdzēja radīt zāles. Mūsu, zinātnieku, uzdevums ir palīdzēt cilvēkiem, tā ir mūsu misija. Tas ir galvenais, tāpēc negribētu tik daudz runāt par naudu. Bet jāteic – kas maksā, tas arī dzer šampanieti.

Šīs ir pirmais gadījums, kad Latvijā radītās zāles atļauts izmantot ASV. Pirmo reizi esam aizgājuši tik tālu! Agrākajos gados ir bijuši gadījumi, kad Latvijā radītās zāles ir aizgājušas līdz ārzemēm. Piemēram, pretvēža medikamentu ftorafūru izmantoja Japāna. Un kaut vai tas pats „Mildronāts”, kurš tā ražotājiem un izplatītājiem joprojām ienes miljonus. Tagad strādājam pie Midronāta pēcteča un, cerams, ka tas arī sasniegs Ameriku.

Galvenais jau nav nauda, ka šīs zāles palīdz cilvēkiem. Tas ir galvenais Latvijas ieguvums. Tagad arī Latvijā ar vēzi sirgstošajiem cilvēkiem ir parādījies jauns cerību stariņš.”

Elmārs Barkāns/Foto: Edijs Pālens/LETA