
"Gribat privātumu? Ejiet pastaigā bez telefona aiz Kolkas raga" - Gobzems atbild "Facebook" lietotājiem
„Facebook” lietotāji pēdējās pāris dienās savos profilos ievieto paziņojumu, kas aizliedz trešajām personām, tostarp arī plašsaziņas līdzekļiem, izmantot savus ierakstus, fotogrāfijas un citus sociālajā tīklā ievietotos tekstus. Advokāts Aldis Gobzems teic, ka tā ir tikai iluzora cerība par lietotāju datu aizsargātību.
Iluzora aizsardzība
„Atbildot uz jauno „Facebook” politiku apliecinu, ka visi mani personas dati, ilustrācijas, zīmējumi, raksti, karikatūras, bildes, fotogrāfijas, video un citi ir manu autortiesību objekti (saskaņā ar Bernes konvenciju). Visu iepriekš minēto autortiesību objektu komerciālai lietošanai, katrā konkrētā gadījumā, ir nepieciešama mana rakstiska atļauja,” teikts paziņojumā, ko cilvēki viens pēc otra tagad ievietoto savos „Faceboook” profilos.
Tāpat tiek minēts, ka, ievietojot šo tekstu savā profilā kaut vai vienu reizi, lietotāja ieraksti un attēli tiek aizsargāti ar autortiesību likumu un tādēļ „personīgās informācijas izpaušana, kopēšana un izplatīšana vai jebkādas citas nelikumīgas darbības attiecībā uz konkrēto profilu sociālajā tīklā ir stingri aizliegtas”. Ja šāds paziņojums profilā netiks publicēts, tad lietotājs it kā atsakās no autortiesībām.
Tomēr izrādās, ka šādam paziņojumam nav nekāda juridiska spēka. Nav arī īsti zināms, kas ir šī teksta autors. Gobzems Kasjauns.lv teica: „Juridiski šim paziņojumam nav nekādas nozīmes. Tas nekādu aizsardzību nerada. Tas ir slikts tulkojums kādam pirms vairākiem gadiem angliski tapušam tekstam. Autoru nezinu.” Tātad „Facebook” lietotāji spontāni pārpublicē šo tekstu, iedomājoties, ka tam varētu būt kāds likumisks pamatojums. Savā ziņā šis teksta atgādina savulaik tik populārās „laimes vēstules”, kuras ķēdes reakcijas vadīti savulaik pārpublicēja, piemēram, draugiem.lv lietotāji.
Tāpat Gobzems informēja, ka „mediji, kas izmantoja bildes no feisbuka, tikko vinnēja tiesu šajā jautājumā”. Neko konkrēti par šo tiesas procesu Gobzems Kasjauns.lv gan neatklāja, jo viņam „nav pilnvaru par to runāt”.

Gribat privātumu? Ejiet pastaigā bez telefona aiz Kolkas raga
Tomēr Gobzemam ir ko teikt par autortiesībām uz jūsu sociālajos tīklos publicētajiem tekstiem un attēliem:
„Paziņoju, ka viss, ko cilvēki ievieto sociālos portālos, tika, tiek un tiks izmantots. Nekādi paziņojumi uz „Facebook” sienas nelīdzēs, jo tie nerada neko, tik smaidu un siltas jūtas. Ja gribas privātumu, iesaku pastaigu bez telefoniem aiz Kolkas raga gar jūru, vēlams tur, kur redzamība 1 km uz priekšu un tikpat arī atpakaļ. Visdrošāk stipri vējainā laikā. Telefonsarunas noklausās, tas galīgi vienkārši ir. Un portālus pārskata, tas ir vēl vienkāršāk”.
Viņš savā „Facebook” profilā ievietojis kāda koka fotogrāfiju un ironiski raksta: „Esmu pievienojis bildi ar koku, kur šorīt iečekojāmies. Tā bilde bildēta ar vienu no nedrošākajiem telefoniem pasaulē - skārienjūtīgu aifonu. Tātad aifons pats par sevi jau automātiski nozīmē - nekāda privātuma, saku no savas juridiskās pieredzes. Tālāk - bildi esmu ievietojis portālā, kur man ir vairāk nekā tūkstotis nepazīstamu „draugu”. Tātad viņi redz, ka neesmu mājās vai arī redz, cik „krutu” ceļojumu varu atļauties. Ievietojot šādu bildi, es pakļauju riskam sevi un savu dzīvesvietu, kur dzīvoju, jo gan jau kāds gribētu man iedot pa seju, gan arī apzagt, kamēr čekojos pie koka. Atkal saku - tā dzīvē notiek. Par saraksti - tiešām domājat, ka jūsu feisbuka saraksti nevar izlasīt? (..) Par autortiesībām - bildi esmu bildējis es. Tātad man it kā ir autortiesības. Bet tas vispār ir smieklīgi. Iedomāsimies, ka kāds ķīnietis sajūk prātā un izmanto šo bildi saviem komerciāliem nolūkiem Šanhajas televīzijā. Tieši ko es tam ķīnietim izdarīšu? (..) Tātad - gribi privātumu, izdzēsies no visiem portāliem un nelieto telefonu. Gribi autortiesības - reģistrē tās attiecīgos reģistros. Gribi visiem lielīties ar savu „krutumu”, nebrīnies, ka to izmantos. Ļoti vienkārši”.
Beigās Gobzems piebilst: „Beidzot arī sapratu, no kurienes cilvēkam ir tā vēlme iečekoties katrā jaunā vietā, restorānā vai jebkur citur, lai mēs visi to zinātu. No dzīvnieku pasaules. Skatos uz saviem suņiem, viņi jau no dzimšanas un bez feisbuka to dara ļoti labprāt pie katra jauna koka. Viņiem „forskvērs” darbojās, vēl pirms internets tika izgudrots. To dara, lai pārējie zinātu. Gluži kā sociālajos tīklos, piekritīsiet taču”.