
Aukstais pavasaris atstāj pēdas - medus raža zem vidējā

Šogad maijā un jūnijā saražots mazāk medus nekā vidēji citus gadus, atklāja Latvijas Biškopības biedrības (LBB) valdes priekšsēdētājs Valters Brusbārdis.
Viņš minēja, ka vēsais un lietainais pavasaris un vasaras sākums šogad ietekmējis arī biškopības nozari. Lai gan aprīlī bija dažas ļoti karstas dienas, kurās augi aktivizējās, pirmajās trijās maija nedēļās bija pārāk auksts, tādējādi medus un nektāra ieguve nenotika. Tomēr bija iespējams iegūt ziedputekšņus.
Brusbārdis akcentēja, ka maijs ierasti ir ļoti ražīgs mēnesis un biškopji medu parasti ražo maijā, jūnijā un jūlijā, izņemot dažus biškopjus, kas medu iegūst arī augustā no viršiem. Šogad maijā gandrīz visi biškopji laika apstākļu ietekmē ražu iegūt nevarēja un to ieguva tikai maija pēdējā nedēļā un jūnija pirmajā pusē.
Tomēr viņš minēja, ka daži biškopji spēja saražot nelielu medus daudzumu arī aprīļa siltajās dienās. Taču gadījumos, kad biškopji saražoja medu aprīļa siltajā dienās un bišu saimēm to atņēma, bišu saimes bija tuvu bada stāvoklim, bet gadījumos, kad biškopji saimēm medu neatņēma - saimes to apēda pašas. Tāpēc pirmā būtiskā medus raža šogad sākās maija pēdējā nedēļā.
"Tas, ka nebūs medus arī nav taisnība - raža būs, bet šobrīd ienesuma rādītājs ir zemāks nekā parasti vasarās. Aukstums un lietainās dienas mūs ir ietekmējušas," norādīja Brusbārdis, piebilstot, ka iespēja kompensēt maija un jūnija ražas zudumus būs atkarīga no laika apstākļiem atlikušajā vasarā, jo vasarai pagarinoties, medu varētu būt iespējams ievākt arī augustā.
"Sezonu mēs izvērtējam tikai rudenī, kad sezona noslēdzas un šobrīd ir pāragri spriest," uzsvēra LBB valdes priekšsēdētājs, izsakot cerību, ka aktīva medus ražošanas sezona sāksies jūlijā. Tāpat viņš piebilda, ka šobrīd ir sākušas ziedēt liepas, no kurām būs iespējams ievākt medu pie labiem laika apstākļiem.
Brusbārdis arī stāstīja, ka šogad ražas sezonā nav novēroti būtiski bišu slimību uzliesmojumi un situācija ir līdzīga kā citus gadus. Tomēr ziemā, īpaši Kurzemes reģionā, būtiskas problēmas radīja bišu varrozes izplatība, kā rezultātā gāja bojā daudzas bišu saimes. Tāpēc biškopjiem ir jāstrādā pie bišu saimju atjaunošanas.
LBB reģistrēta 1994.gadā, un tai ir 3570 biedru. Biedrības mērķis ir pārstāvēt biedru intereses, veicināt biškopības nozares attīstību un stabilu izaugsmi Latvijā.