Bankām ievieš solidaritātes iemaksas: budžetā varētu iegūt 93 miljonus
Lai noteiktu pienākumu Latvijā reģistrētām kredītiestādēm, kā arī citu dalībvalstu vai ārvalstu kredītiestāžu filiālēm Latvijā veikt solidaritātes iemaksas valsts budžetā, Saeima trešdien, 4.decembrī, galīgajā lasījumā pieņēma Solidaritātes iemaksu likumu.
Likums noteic kredītiestādēm obligātu maksājumu valsts budžetā. Solidaritātes iemaksas likme ir noteikta 60 procentu apmērā no iemaksas bāzes. Tā noteikta kā maksātāja kalendārā gada neto procentu ienākumu daļa, kas par vairāk nekā 50 procentiem pārsniedz vidējos gada neto procentu ienākumus, ko aprēķina par pieciem gadiem – no 2018. līdz 2022.gadam.
Tāpat likums noteic kredītiestādēm būtiski palielināt kreditēšanas apjomu. Tas ļaus palielināt ekonomisko aktivitāti, līdz ar to arī budžeta ieņēmumus, norādījuši likuma projekta autori.
Likums solidaritātes iemaksas noteic kā avansa ceturkšņa maksājumus, un kredītiestādēm tās būs jāveic par 2025., 2026. un 2027.gadu. Ņemot vērā solidaritātes iemaksas, budžeta ieņēmumus 2025.gadā plānots palielināt par 93 miljoniem, 2026.gadā par 106,3 miljoniem, 2027.gadā par 106,7 miljoniem, bet 2028.gadā par 27,2 miljoniem eiro.
Vienlaikus likums paredz atlaidi līdz pat 100 procentiem, ja kredītiestāde maksāšanas periodā vai kalendārā gada ceturksnī, par kuru veicams iemaksas avansa maksājums, sasniedz noteiktu kreditēšanas pieauguma rādītāju. Solidaritātes iemaksas maksātājs par aprēķinātās atlaides summu iemaksu varēs samazināt.
Kā kreditēšanas pieauguma rādītājs noteikts izsniegto aizdevumu neatmaksāto pamatsummu un uzkrāto procentu par aizdevumiem kopējā atlikuma pieauguma temps attiecīgajā kalendāra gadā pret iepriekšējā gada beigām. Solidaritātes iemaksas administrēs Valsts ieņēmumu dienests. Jaunais likums stāsies spēkā 2025.gada 1.janvārī.