Ja ārzemēs jūs aiztur policija
Atrodoties svešā valstī, esiet piesardzīgs saskarsmē ar jebkurām valsts amatpersonām, jo varat neizprast vietējo likumu un uzvedības noteikumu specifiku.
Ja tiek veikts arests vai cita policijas darbība, nekad nepretojieties un neizturieties agresīvi, jo pret jums var tikt lietots spēks vai pat ieroči. Nekavējoties mēģiniet paskaidrot, ka esat ārzemnieks un nesaprotat vietējo valodu.
Ja esat nogādāts policijā, vispirms lūdziet sazināties ar tuvāko Latvijas konsulātu. Labāk ir iepriekš noskaidrot konsulāta koordinātas un ņemt tās līdzi, lai ārkārtas situācijā varētu sazināties personīgi. Informējiet radiniekus vai draugus, īsi un skaidri norādot vietu un iestādes nosaukumu, kurā atrodaties. Lūdziet viņus ziņot par jūsu problēmu konsulātam, ja zaudējat sakarus.
Ja nav izdevies panākt savstarpēju sapratni ar ārzemju policiju, tad centieties likuma pārstāvjiem pēc iespējas skaidrāk pateikt, no kuras valsts esat un kādā valodā runājat. Jums ir jānodrošina tulks bez maksas.
Nekādā gadījumā nedrīkst parakstīt nekādus dokumentus svešvalodā, kamēr nav ieradies konsuls un neesat saņēmis no viņa norādījumus, kā rīkoties. Pat ja jums šķiet, ka jūs saprotat dokumenta tekstu, ko jums lūdz parakstīt, nedariet to bez konsultēšanās ar konsulu un advokātu, kuru personīgi nolīgāt.
Atcerieties, ka policija un pat tās pārstāvētie tulki un juristi var apzināti sagrozīt dokumentu saturu un pierunāt ārzemnieku parakstīties, lai atvieglotu darbu un ātri nokārtotu formalitātes, kas nepavisam nav jums par labu.
Piemēram, ir gadījumi, kad Turcijas policija pārliecināja aizturētos ārzemniekus parakstīt noteiktus dokumentus, apliecinot, ka viņi nekavējoties tiks atbrīvoti. Faktiski izrādījās, ka tā ir vainas atzīšana imigrācijas noteikumu pārkāpšanā, kas varētu kļūt par pamatu piespiedu deportācijai. Sliktāk var būt, kad pret parakstu izvirzīta kriminālapsūdzība.
Ja jums nav naudas, varat lūgt, lai policija nodrošina valsts apmaksātu advokātu. Tomēr, ja iespējams, labāk ir nolīgt advokātu pašam vai palūdziet to darīt saviem radiniekiem vai draugiem. Ja nevarat izveidot uzticības attiecības ar advokātu, jums ir tiesības viņu mainīt.
Policijai ir pienākums advokāta klātbūtnē jums izskaidrot aizturēšanas iemeslus. Jums ir tiesības arī klusēt, tas ir, nesniegt nekādu paziņojumu. Policijai nekavējoties pēc aizturēšanas protokola parakstīšanas ir jāizsniedz jums tā kopija. Advokāta klātbūtnē to parakstiet un noteikti norādiet precīzu informāciju par datumu un laiku gan aizturēšanai, gan to, kad protokols nodots jūsu uzmanībai, aizturēšanas vietu un fizisko stāvokli tajā laikā, par aizturēšanu, īpaši, ja dokumentā šī informācija norādīta nepareizi.
Aleksejs Jeļisejevs, jurists
aleksejs@jelisejevs.lv