Viena apbrīnojama emocija, kas var palīdzēt gūt panākumus darbā
Saskaņā ar nesenā pētījuma rezultātiem, ja vēlaties sasniegt izvirzīto mērķi, tad ir jāsadusmojas.
Pētījumā, kas publicēts žurnālā "Journal of Personality and Social Psychology", aprakstīti eksperimenti, kuros pārbaudīts, kā dusmas var palīdzēt cilvēkiem viņu mērķu sasniegšanā.
Pētnieki atklāja, ka gadījumos, kad uzdevumi bija sarežģīti un grūti, šī emocija palīdzēja dalībniekiem sasniegt mērķi labāk nekā jautrība, skumjas vai neitrālas emocijas.
"Dalībnieki, kuri izjuta dusmas, dažādās situācijās labāk tika galā ar izvirzītajiem uzdevumiem, neskatoties uz grūtībām, salīdzinot ar neitrāliem apstākļiem un dažiem citiem emocionāliem stāvokļiem. Tas ietvēra mīklu risināšanu, blēdību ar mērķi iegūt balvas, videospēles ar slēpošanu, kā arī politisku rīcību - balsošanu vai petīcijas parakstīšanu," saka Hetere Lenča, vadošā pētījuma autore, psiholoģijas un smadzeņu zinātņu profesore Teksasas "A&M" universitātē.
"Tomēr dusmas neveda pie labākiem rezultātiem pietiekami vienkāršās situācijās, kas nav saistītas ar līdzīgiem uzdevumiem," sacīja Lenča
Kāpēc dusmas palīdz sarežģītu uzdevumu risināšanā?
"Teorija ir tāda, ka reakcijas, kas rodas dusmās, tādas kā koncentrēta uzmanība, paaugstināts fizioloģiskais uzbudinājums, tendence tuvoties problēmām - palīdz sarežģītās situācijās," sacīja Lenča.
"Vienkāršās situācijās šīs izmaiņas ir mazāk svarīgas veiksmīgam darbam."
Aktīviste un grāmatas "Dusmas kļūst par viņu: sieviešu dusmu spēks" autore Soraija Hemali norāda, ka iegūtie rezultāti saskan ar to, ko viņa novērojusi savos pētījumos. Pēc viņas teiktā, kamēr dusmas var būt pašiznīcinoša emocija, kas iznīcina attiecības un grauj mērķus, tās var arī palīdzēt ieraudzīt lietas skaidrāk.
"Dusmas ir interesantas ar to, ka tās ir kognitīvi skaidrojošas emocijas," sacīja Hemali. "Kad cilvēki izjūt dusmas, viņi bieži domā metodiski, stratēģiski, pietiekami skaidri, jo dusmas destilē sarežģītas emocijas, kā arī sarežģītas idejas."
Un, ja skumjas var likt jums noslēgties sevī, tad dusmas mudina jūs sniegt palīdzīgu roku un izvirzīt prasības pret citiem cilvēkiem, viņa piebilda.
"Mēs esam pieraduši dusmas uzskatīt par graujošām, sociāli izolējošām vai draudīgām attiecībām. Patiesībā tās ir ļoti sociālas," saka Hemali. "Tāpēc, ka parasti, kad cilvēks izjūt dusmas, viņam ir jāpiesaista citi cilvēki, lai efektīvi mainītu apstākļus, kas viņu sanikno. Deviņos gadījumos no desmit nepieciešams, lai citi cilvēki atzītu draudu vai netaisnības esamību, vai cilvēki, kuriem ir vara, lai palīdzētu, vai cilvēki, no kuriem jāsaņem atbilde, bet skumjas to nedara."
Citi pētījumi liecina, ka dusmas cilvēkiem var palīdzēt ātrāk risināt problēmas radoši.
"Visām emocijām ir vērtība... Ja jūs tos varat nosaukt, apzīmēt un piešķirt tiem jēgu, tad tie visi var ieņemt cienījamu vietu mērķu sasniegšanā," saka Hemali. "Ja izjūtat dusmas - un lielākajai daļai cilvēku tās ir nepatīkamas emocijas - neizolējiet tās. Necentieties to apspiest vai savaldīt... Dusmās ir ļoti daudz informācijas un zināšanu."