Kā (gandrīz) nemaksāt par apkuri?
Bizness un ekonomika

Kā (gandrīz) nemaksāt par apkuri?

Jauns.lv

Šīs nedēļas izskaņā, no 11. līdz 13. novembrim visā Latvijā noritēs Pasīvo ēku atvērtās durvju dienas, kuru mērķis ir dot iespēju visiem interesentiem apmeklēt ēkas, kas būvētas pēc pasīvās ēkas standarta principiem, un faktiski nepatērē enerģiju apkurei. Informācija par Pasīvo ēku atvēro durvju dienu norisi un šīs, kā arī citu lielisku ēku apmeklēšanas iespējām ir atrodama pasākuma mājaslapā www.pasivoekudienas.lv

Pasīvo un nedaudz mazāk energoefektīvo A+ energoklases ēku niecīgais enerģijas patēriņš ir skaidrojams ar šo ēku izcilo hermētiskumu, kas tiek panākts ar rūpīgāku ēkas projektēšanas un būvniecības procesu, bez jebkādu specifisku un dārgu būvmateriālu pielietošanas. Vienlaikus šajās ēkās ir daudz kvalitatīvāks iekštelpu klimats, kas rada paaugstinātu komforta sajūtu un veido daudz labākus dzīves apstākļus, piemēram, cilvēkiem, kas sirgst ar astmu.

Pasākumā kopumā būs iespēja apmeklēt 11 ēkas – gan tādas izcilas sabiedriskās ēkās kā Ogres jaunā bibliotēka un zinātnes centrs “Vizium” Ventspilī, pasīvo ēku logu ražotne Salaspilī, gan arī vairākas mūsdienīgas privātmājas Rīgā un Pierīgā.

Par vienu no nedēļas nogalē apmeklējamajām ēkām pastāstīsim vairāk.

Māja bez apkures Latvijā – vai tas ir iespējams?

Netālu no Rīgas, Stopiņu pagasta Līčos šobrīd būvniecības darbu noslēguma stadijā ir unikāla ēka, kas ir īpaša vairāku iemeslu dēļ. Ēka ir projektēta pēc pasīvās ēkas principiem, tāpēc tai nepieciešamais siltumenerģijas daudzums ir niecīgs – tikai 18 kwh/m2 gadā. Ja vairumam Latvijas iedzīvotāju tagad galvassāpes rada siltuma un enerģijas rēķinu nomaksa, tad šīs mājas radītājiem ir citas rūpes.

“Mēs nevarējām Latvijā iegādāties tādu siltumsūkni ar tik mazu jaudu, kāds šai ēkai nepieciešams, tāpēc nolēmām nekādas citas aktīvās apkures iekārtas neuzstādīt” – saka Krists Slokenbergs, ēkas koncepta autors un pasīvo ēku logu ražotāja SIA “i2” vadītājs. Rezultātā vienīgais apkures elements ēkā ir apsildāmās grīdas vannasistabā un gaitenī, kas apsildei izmanto enerģiju, kas tiek saražota uz mājas jumta esošajos saules enerģijas paneļos.

Bez haosa būvlaukumā

Šī ir iecerēta kā pieejama, ilgtspējīga tipveida ēka, kuras pirmais, jau ekspluatācijā nodotais prototips tika uzbūvēts Zviedrijā, sadarbībā ar Krista biznesa partneriem (šī prototipa attēli aplūkojami foto galerijā).

Ilgtspējīga ēka, kas uzbūvēta Zviedrijā

Ēkas konstrukcijas ir rūpnieciski saražotas un ļoti viegli montējamas – būtībā ēkas elementi ir kā standarta Lego konstruktora klucīši.

Ēkas konstrukcijas ir rūpnieciski saražotas un ļoti viegli montējamas – būtībā ēkas elementi ir kā standarta Lego konstruktora klucīši – no neliela dažādu būvelementu skaita var ātri samontēt visas ēkas konstrukcijas. Ēkai ir arī parasti Krista uzņēmumā ražoti trīskārša stiklojuma pasīvās ēkas logi.

Unikāls ir arī tas, ka ēkai nav nepieciešama dārgā iekšējā apdare – tās sienas ir veidotas no estētiski pievilcīgiem koka paneļiem, kas tiek saražoti jau ražotnē.

Šāda inovatīva pieeja ļauj ietaupīt būtiskus līdzekļus ēkas būvniecībā un investēt tos ļoti kvalitatīvos ēkas būvmateriālos, iekārtās un interjerā.

Pilna autonomija

Šajā enerģētiskās krīzes laikā būtiski ir tas, ka ēka pilnībā (gada griezumā) nodrošina savu pašpatēriņu ar saules enerģijas paneļu palīdzību, kas ir uzstādīti uz ēkas jumta plaknes. Ēkai ir 11 kilovatu elektrības ražošanas sistēma, kurā saražotais tiek izlietots šādi:

# 25% apkurei – siltās grīdas gaiteņu zonās un vannas istabās;

# 45% - karstā ūdens sagatavošanai;

# 15% - citām saimniecības vajadzībām (apgaismojums, elektroiekārtas utt.);

# 15% - elektromobiļa uzlādei.

Šīs elektroenerģijas pašražošanas un ēkas augstās energoefektivitātes dēļ tās topošie iemītnieki var būt lielā mērā pārliecināti – lai kādas būs nākotnes dabasgāzes un elektroenerģijas cenas, tas viņu ikmēneša tēriņus ietekmēs maz.

Māja, ko var atļauties daudzbērnu ģimene

Māja tiek celta daudzbērnu ģimenei, tāpēc šis ir tas gadījums, kad tās iemītnieki saņems samērā būtisku valsts atbalstu. Vairākas lietderīgas atbalsta iniciatīvas, kuras ir izstrādājis Imanta Parādnieka vadītais Demogrāfisko lietu centrs, ļaus ģimenei jūtami atvieglot šī mājokļa iegādi.

Tā kā ģimenē aug 3 bērni un būvējamā ēka atbilst A+ energoklases ēku kritērijiem, tad ģimene saņems 10 000 eiro vērtu grantu ēkas iegādei. Vienlaikus ģimene izmanto arī “Altum” sniegtās garantijas pirmās iemaksas segšanai.

Kopumā 136 kvadrātmetru lielās ēkas un elektrības ražošanas sistēmas būvniecības izmaksas ir ap 220 000 eiro. Tā kā mājas iemītniekiem nākotnē nebūs jāmaksā par apkures un elektroenerģijas rēķiniem, tad ģimene lēš, ka dzīvošana modernā miteklī kopumā būs pat krietni lētāka, nekā viduvējas privātmājas īre Rīgā.

Informācija par Pasīvo ēku atvēro durvju dienu norisi un šīs, kā arī citu lielisku ēku apmeklēšanas iespējām ir atrodama pasākuma mājaslapā www.pasivoekudienas.lv. Pasākums tiek organizēts ar Eiropas Savienības līdzfinansējuma palīdzību.

Materiāls tapis sadarbībā ar Passive House Latvija